Chiny: Kolejne święcenia bez zgody papieża

Mimo ostrzeżeń ze strony Stolicy Apostolskiej i krytyki lokalnych katolików, ks. Joseph Yue Fusheng został 6 lipca w katedrze w Harbinie wyświęcony bez zgody papieża na biskupa diecezji Heilongjiang. Uroczystości przewodniczył bp Johan Fang Xinyao z Linyi, przewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Chińskich Katolików (PSChK).

 

Pozostałymi konsekratorami byli biskupi: Pei Junmin z Liaoning, Meng Qinglu z Hohhot, Wang Renlei z Xuzhou i Yang Yongqiang z Zhoucun. Wszyscy oni są uznawani przez Stolicę Apostolską, w tym bp Wang, który otrzymał aprobatę w maju br. Nie wiadomo, czy wzięli oni udział w uroczystości dobrowolnie, czy pod przymusem ze strony władz, jak bywało w przypadku poprzednich nielegalnych z punktu prawa kanonicznego święceń biskupich w Chinach.

 

Według informacji ze strony internetowej PSChK, w liturgii wzięło udział ponad 40 kapłanów i około tysiąca wiernych świeckich. Zamiast buli papieskiej odczytano list Rady Chińskich Biskupów - stworzonej przez władze i nieuznawanej prze Stolicę Apostolską namiastki konferencji episkopatu.

 

Pod koniec Mszy bp Yue przemówił do zgromadzonych. Przyznał, że rozumie, iż jego droga nie będzie łatwa, ale pragnie nieść swój krzyż. - Zostałem wybrany biskupem Heilongjiang i wiem, że jest to wielka odpowiedzialność. Wiem też, że być biskupem to nie honor, lecz służba - wskazał hierarcha.

 

Po konsekracji bp. Yue we władzach PSChK, wybranych w grudniu 2010 r., jest pięciu biskupów nielegalnych (Ma Yinglin, Lei Shiyin, Guo Jincai, Huang Bingzhang i Yue Fusheng), dwaj biskupi legalni (Shen Bin z Haimen i Meng Qinglu z Hohhot), dwaj świeccy (Liu Yuanlong i Shu Nanwu z Jiangxi) i siostra zakonna Wu Lin.

 

Pochodzący z Harbinu 48-letni bp Yue jest jednym z dwóch wiceprzewodniczących PSChK. W latach 80. przygotowywał się do kapłaństwa w seminarium duchownym w Shenyang. W 1995 r. uczestniczył w Światowym Dniu Młodzieży w Manila, dokąd po raz pierwszy udała się chińska delegacja. Krótko studiował w Hongkongu i Korei Południowej, a od marca 1997 do lipca 1998 r. na katolickim uniwersytecie w Louvain w Belgii. Od 1999 r. był kandydatem na biskupa diecezji Heilongjiang, liczącej około 80 tys. wiernych, został jednak wybrany przez lokalny komitet kościelny dopiero w maju 2012 r.

 

Diecezja ta została stworzona przez władze, aby połączyć wszystkie jednostki kościelne znajdujące się na terenie prowincji Heilongjiang. W latach 1959-1983 r. zwana była diecezją harbińską, po czym zmieniła nazwę na Heilongjiang. Jako ustanowiona z pominięciem papieża, nie jest uznawana przez Stolicę Apostolską.

 

Dzień przed sakrą bp. Yue Con został aresztowany ks. Joseph Zhao Hongchun, administrator apostolski Harbinu, uznawany przez Stolicę Apostolską, a także jego wikariusz, ks. Zhang Xisheng. Wkrótce po uroczystości zostali jednak zwolnieni.

 

Według informacji agencji AsiaNews, przedstawiciele władz odwiedzili podziemnego biskupa Qiqiharu, Wei Jingyi. Chcieli nakłonić go do przekonania Stolicy Apostolskiej, aby uznała sakrę bp. Yue.

 

Niektórzy katolicy z Harbinu ujawnili agencji, że modlą się o nawrócenie bp. Yue. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook