Na zaręczyny pierścień Karoliny

(fot. miasteczko.ksm.org.pl)

Zmienia się sceneria i oprawa zaręczyn, twierdzi “Dziennik Polski". Zamiast tradycyjnego pierścionka ze złota, srebra lub platyny, przyszli małżonkowie coraz częściej wkładają sobie na palec obrączkę z wygrawerowanymi liliami, nazywaną "pierścieniem Karoliny".

 

Czynią tak ci, którzy ślubują sobie i partnerowi lub partnerce czystość przedmałżeńską. Obrączkę, wykonaną ze srebra najwyższej próby, nosi już kilka tysięcy młodych Polaków.

 

Karolina Kózkówna, dziewczyna z Zabawy, biednej wsi pod Tarnowem, zginęła w 1914 r. Miała 16 lat i broniła się przed chcącym ją zgwałcić rosyjskim żołnierzem. Do jej grobu w Zabawie pielgrzymują młodzi ludzie z całej Polski. Wielu z nich wraca do domu ze srebrną obrączką na palcu.

 

- To jest symbol trwania przy wartościach chrześcijańskich. Ma przypominać właścicielowi o złożonej obietnicy czystości, uczyć wrażliwości, pomagać w dorastaniu do pięknej miłości, mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

 

Jego pomysł się przyjął. Świadczą o tym... podróbki "pierścienia Karoliny", które można kupić na odpustowych jarmarkach. Prawdziwy od fałszywego można odróżnić po tym, że ma nabitą przez Państwowy Urząd Probierczy próbę srebra (925) i znak wytwórcy.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Madzialena 15:24:17 | 2012-07-04
Czy coś nowego? :) chyba nie, bo nam katecheta mówił o tym, gdy byłam w LO (był moim nauczycielemi 7 lat temu...). Sama nosiłam ten pierścień, teraz noszę pierścionek zaręczynowy - "tradycyjny". Ale... cóż - ci, którzy mnie znają wiedzą o tym, że żyjemy w czystości, inni wiedzieć nie muszą. Choć uważam, że pierścień Karoliny jest swego rodzaju wyznaniem swoich zasad i wartości, które się reprezentuje. Więc dlaczego nie? :) ludzie czasem pytali co to za pierścionek, to były zazwyczaj bardzo fajne, owocne rozmowy o życiu. To co i jak robimy - czy świadomie czy tylko na pokaz widać w codzienności...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xx 08:50:07 | 2012-07-04
 "Coraz częściej"  ?  - po raz pierwszy słyszę o jakimś "pierścieniu Karoliny". Znowu coś na pokaz.

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook