Obchody 15 - lecia kanonizacji św. Jadwigi

W tym roku przypada 15-lecie kanonizacji św. Jadwigi, której w 1997 r. dokonał bł. Jan Paweł II. Z tej okazji Parafia Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie - Krowodrzy organizuje uroczystości związane z tym wydarzeniem. Zaplanowano m.in. Mszę św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia, sesję naukową, a także piknik historyczny, warsztaty plastyczne i teatralne, zawody sportowe oraz koncert.


"Parafia serdecznie zaprasza na uroczystości i imprezy towarzyszące, poprzez które podziękujemy Bogu za Świętą Jadwigę naszą Patronkę i będziemy mogli we wspólnocie wyrazić radość na pamiątkę tamtych wydarzeń" - mówi ks. Marek Hajdyła, proboszcz parafii św. Jadwigi.

Obchody rozpoczną się 1 czerwca i potrwają trzy dni. Zaplanowano m.in. warsztaty plastyczne, warsztaty taneczne, wiele gier i zawodów sportowych, a także piknik historyczny i pokazy średniowieczne.

W sobotę odbędzie się koncert "Idea Bożego Miłosierdzia w muzyce". Wystąpią soliści wraz z chórem i orkiestrą pod dyrekcją Krzysztofa Michałka. Z kolei w niedzielę o godz. 17 ks. bp Grzegorz Ryś odprawi mszę św. dziękczynną za kanonizację Królowej Jadwigi. Po nabożeństwie w sali teatralnej odbędzie się sesja naukowa pt.: "Epoka Św. Jadwigi, a współczesność". Referat pt. "Kościół podzielony" wygłosi bp. Ryś. Natomiast ks. prof. dr hab. Jacek Urban będzie wygłosi wykład pt. "Jadwiga Jana Pawła II".

Szczegółowe informacje o tych uroczystościach można znaleźć na stronie internetowej parafii: www.swietajadwiga.diecezja.pl

Św. Jadwiga Królowa (ur. 18 lutego 1374 - zm. 17 lipca 1399), córka Ludwika Andegaweńskiego, króla Węgier i Polski, wychowywała się w Budzie i Wiedniu. Koronę polską przyjęła 16 października w 1384 roku w Krakowie, mając dziesięć lat. Półtora roku później zawarła małżeństwo z księciem litewskim Władysławem Jagiełłą, dzięki czemu Litwa przyjęła chrzest. Jako Królowa mocno angażowała się w chrystianizację tych ziem, uzyskała m.in. papieską zgodę na utworzenie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej, troszczyła się o ubogich, i pokrzywdzonych. Do Krakowa sprowadziła karmelitów, jak również benedyktynów słowiańskich z Pragi.

Św. Jadwiga zmarła na gorączkę połogową mając 25 lat. 8 czerwca 1979 r. w katedrze na Wawelu Jan Paweł II odprawił po raz pierwszy Mszę św. ku czci błogosławionej królowej Jadwigi, wynosząc ją tym samym na ołtarze. Kanonizował ją w 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook