Etiopia: pomoc byłym koczownikom

Radio Watykańskie

Postępująca urbanizacja Etiopii stanowi wyzwanie także dla tamtejszego Kościoła. Prowadząc nowe inwestycje, szczególnie na zacofanych terenach na pograniczu z Sudanem, władze wysiedlają miejscowe plemiona, co generuje konflikty i prowadzi do międzyplemiennych walk.

 

"Kościół włącza się w budowanie dialogu i pojednania. Realizuje też projekty socjalno-ewangelizacyjne skierowane głównie do ludności koczowniczej, która została zmuszona do zmiany trybu życia i zamieszkania w specjalnie utworzonych wioskach" - mówi ks. Andrzej Halemba z fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który wizytował ostatnio Etiopię.


"W czasie naszego pobytu w Etiopii byliśmy w miejscach na terenie diecezji Addis Abeba, gdzie ludzie po raz pierwszy zamieszkali w wioskach. Dotąd prowadzili koczowniczy tryb życia, polowali, mieszkali w szałasach. Teraz zmuszono ich do tego, by założyli domy i mieszkali w wioskach. Dla nich samych jest to traumatyczne doświadczenie" - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Halemba.

 

Podkreśla ciekawą i bardzo dobrą inicjatywę Kościoła katolickiego, który zajął się tymi ludźmi od strony społecznej, medycznej i ewangelizacyjnej. "Zostały wydelegowane osoby, które każdego dnia odwiedzają te nowopowstałe wioski, pomagają ich mieszkańcom rozwiązywać problemy, uczą się też ich języka. Mówią im nie tylko o Bogu, ale i o nowym świecie, w którym przyszło im żyć. Pomagają im w tę nową rzeczywistość wkroczyć jak najbezpieczniej i jak najlepiej. Ta praca sprawiła, że kilka tysięcy ludzi poprosiło o chrzest. Jest to duża liczba, biorąc pod uwagę, że w Kościele katolickim w Etiopii chrzest przyjmuje ok. 22 tys. osób rocznie".

Kolejnym wyzwaniem stojącym aktualnie przed Kościołem jest pomoc uchodźcom, którzy masowo uciekają z Sudanu do Etiopii. Dzięki kościelnej pomocy tysiące ludzi otrzymuje w obozach wodę, żywność i podstawowe leki. Akcję wspiera papieska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?