25 lat z bł. Karoliną. Coraz żywszy kult

Jak wynika ze wstępnych ocen, zdarzył się cud niezbędny do kanonizacji bł. Karoliny Kózkówny - poinformował ks. prof. Janusz Królikowski. Zdaniem teologa, "w najbliższym czasie proces kanonizacyjny będzie mógł przebiegać dalej i zmierzać do szczęśliwego finału". Tymczasem jutro rozpoczynają się obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny, ich program zaprezentowano dziś w Warszawie.


Według ks. prof. Królikowskiego, spośród Polaków beatyfikowanych przez Jana Pawła II, najbardziej rozwija się kult bł. Karoliny Kózkówny. W sanktuarium w Zabawie odnotowuje się łaski otrzymane za jej wstawiennictwem, wielu wiernych co miesiąc uczestniczy w Drodze Krzyżowej śladami jej męczeństwa.

 

- Na przykład dziś, w czasie gdy prowadzimy konferencję, sanktuarium bł. Karoliny odwiedzają trzy pielgrzymki, a rocznie przyjeżdża 50 tys. osób - powiedział kustosz ks. Zbigniew Szostak. Poinformował też, że w piątek 18 maja rozpoczną się obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny. Będą się one odbywać pod hasłem "25 lat z bł. Karoliną", by zwrócić uwagę na to, jak inspiruje ona życie współczesnych.

 

Mówiąc o rozwoju kultu błogosławionej, kustosz sanktuarium przypomniał, że już za życia mówiono o niej, iż jest to "pierwsza dusza do nieba", "anioł", a ówczesny proboszcz mawiał, że to jego "prawa ręka życia duszpasterskiego". Obecnie wierni modlą się o kanonizację bł. Karoliny.

 

Zdaniem ks. prof. Królikowskiego, święci niosą przesłanie dla wierzących. - Bł. Karolina od dzieciństwa na poważnie obrała sobie świętość za cel życia, poprzez realizowanie codziennych obowiązków. To przykład młodej dziewczyny, która ma jasny cel w życiu - mówił teolog. Zwrócił uwagę, że "tylko święty jest zdolny, by przyjąć męczeństwo". - Męczeństwo nie rodzi się przypadkiem, ale jest zwieńczeniem dojrzałego życia chrześcijańskiego - dodał.

 

Obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny rozpoczną się w piątek 18 maja o godz. 15.00. Tak jak każdego 18. dnia miesiąca, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa szlakiem jej męczeństwa.

 

Główne uroczystości zaplanowano na dni 8-10 czerwca w sanktuarium w Zabawie oraz w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. Pierwszym punktem tych obchodów będzie wspólne oglądanie transmisji meczu otwarcia EURO 2012 Polska-Grecja. Na godz. 21.00 zaplanowano Apel Jasnogórski, a po nim recital Marii Bober, która zaśpiewa specjalnie skomponowane na tę okazję utwory, poświęcone bł. Karolinie. W planach jest także czuwanie modlitewne, a o północy nowy biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczył Eucharystii.

 

W sobotę 9 czerwca Mszy św. w ramach uroczystości w sanktuarium będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Natomiast w niedzielę 10 czerwca metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej za wizytę Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikację Karoliny Kózkówny. Liturgia rozpocznie się o godz. 10.30 w kościele pw. bł. Karoliny, który wzniesiono na miejscu papieskiej celebry przed 20 laty.

 

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda. Wychowała się w wielodzietnej i religijnej rodzinie. 18 listopada 1914 r. broniąc się przed gwałtem zginęła w lesie z rąk rosyjskiego żołnierza.

 

Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas wizyty w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz od 2002 r. Ruchu Czystych Serc, a także szkolnych kół Caritas.

 

W jej liturgiczne wspomnienie, 18 listopada 2006 r. zainaugurowano proces kanonizacyjny błogosławionej. Ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc powołał trybunał oraz komisję historyczną.

 

Obecnie jedno ze świadectw niewyjaśnionego medycznie uzdrowienia jest badane w Rzymie i jeśli zostanie uznane za prawdziwe w rozumieniu przepisów prawa kanonicznego, będzie możliwa kanonizacja - czytamy na stronach internetowych sanktuarium w Zabawie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~chordad 16:34:36 | 2012-07-04
no widzicie towarzyszu Kowalski... XXI w. a Wy dalej nic nie rozumiecie...

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kowalski 00:34:42 | 2012-06-13
kosciol oglosil biedna wiejska dziewuche swieta ?  to juz katolicy moga klepac do niej paciorki .
21 wiek ,  ludzie dalej wierza w religijne bajki ......

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook