Zaproszenie na konferencję naukową "Osoba ludzka, jej prawa i obowiązki"

(fot. shutterstock.com)

Pomysłodawcy i organizatorzy projektu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" zapraszają na kolejną konferencję.

 

Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości skłania również do refleksji nad  współczesnym rozumieniem siebie samych.


Skłania on zatem do namysłu zwłaszcza nad: naszym dzisiejszym rozumieniem człowieczeństwa i jego fundamentu - niezbywalnej i nienaruszalnej godności osoby ludzkiej; żywionymi przez nas wartościami i akceptowanymi wzorcami zachowań; moralnością, jej źródłami i obowiązywalnością; wolnością i jej granicami; odpowiedzialnością "wobec" i "za" drugiego człowieka, a także nad tym, co nas łączy lub może łączyć nie tylko jako obywateli odrodzonej Polski, ale, po prostu, jako ludzi dzielących polską i europejską codzienność.


Organizatorzy konferencji "Osoba ludzka i jej prawa", która zamyka cykl ogólnopolskich debat w ramach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zamierzają poddać analizie ekspertów w dziedzinie katolickiej nauki społecznej jej główny obszar badań, a jest nim człowiek. Pytają o rozumienie jego istoty oraz przynależnych mu praw i obowiązków, obecne we współczesnym nauczaniu Kościoła, a także o rozwijaną na bazie tego rozumienia ideę "nowego humanizmu", propagowaną przez Papieża Franciszka. Ideę humanizmu charakteryzującego się:

 

  • więziotwórczą kulturą solidarności
  • zdolnością do dialogu jako formy spotkania
  • zdolnością do generowania spoiwogennych procesów i rozwiązań mających na celu wzrost stopnia inkluzywności europejskich społeczeństw - inkluzywności, której ukonkretnienia znalazłyby wyraz z jednej strony w kulturze czynnego uczestnictwa w budowaniu "społeczeństwa zintegrowanego i pojednanego", a z drugiej, w nowym porządku ekonomicznym określanym przez Franciszka mianem ekonomii społecznej

 

Formularz rejestracyjny na konferencję i szczegółowy program znajdują się TUTAJ.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook