Piłkarski cud w Cisnej

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, to informuję, że ten uratowany remis z Grecją to zasługa proboszcza z Cisnej. Tak, tak - ten obroniony karny, ta nie uznana bramka dla rywali i to, że sędzia nie podyktował "jedenastki" za "rękę" naszego obrońcy we własnym polu karnym, to wszystko dzięki mądrości bieszczadzkiego księdza. Ja przynajmniej jestem o tym święcie przekonany i mocno w to wierzę.

 

Boże Ciało w Bieszczadach ma swój niezaprzeczalny koloryt. Kościół i wierni są tu raczej ubodzy, ale serdeczni i życzliwi. W Cisnej, która liczy około 500 mieszkańców, w procesji niesiono tylko dwa stare feretrony, baldachim był miniaturowy, a cztery ołtarze skromne. Ale za to asystowało kilkudziesięciu ministrantów płci obojga, dzieci wyjątkowo obficie sypały płatkami polnych kwiatów, a donośny śpiew rozlewał się po dolinie Solinki, gdzieś między Małym Jasłem, Honem, Horebem i Łopiennikiem. Ludzi szło sporo, pewnie po połowie gości i autochtonów.

 

Proboszcz jeszcze w kościele prosto i ładnie wyjaśnił sens wychodzenia z murów świątyni, czym faktycznie zachęcił do udziału w procesji. A podczas ogłoszeń parafialnych niespodziewanie pojawił się wątek futbolowy. Wszak był to czwartek, dzień przed otwarciem Euro 2012 i naszym meczem z Grekami. Ksiądz zatem czyta ogłoszenia, potem przypomina porządek nabożeństw, gdy w pewnym momencie dochodzi do wieczornej mszy w piątek, TEN piątek. I mówi mniej więcej tak: Moi drodzy, wszyscy przecież dobrze wiecie, że ewentualną wygraną naszych piłkarzy trzeba rozpatrywać w kategorii cudu. Przyjdźcie więc najpierw na mszę, pomódlcie się o ich powodzenie, a potem kibicujcie! A że mecz miał się zacząć o 18.00, proboszcz przesunął wieczorną mszę na 16.30. Ludzie z uznaniem kiwali głowami. Potem w procesji słyszałem komentarze, że ksiądz "życiowy".

 

Tak oto proboszcz z Cisnej wyszedł do ludzi, dając do zrozumienia, że Kościół jest po ich stronie. Nie tylko w sprawach wiary i moralności, ale także w sprawach tego świata. Przekaz był prosty, a jednocześnie niezwykle silny. Okazało się nagle, że Kościół nie zawsze musi rywalizować z celebracjami i "religiami" XXI wieku, ale w niektórych wypadkach może z nimi współgrać. Z tego prostego gestu przesunięcia mszy o półtorej godziny oraz z tych dwóch zdań księdza wyłoniła się wiara "ludzka", która z łatwością opuszcza mury świątyni i przenika naszą codzienność. Nawet tę futbolową, wraz z mizernymi osiągnięciami naszych piłkarzy w ostatnich latach i wraz z oczekiwaniami kibiców, jak zwykle ponad miarę.

 

I tak tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego, jaki zabrzmiał na Stadionie Narodowym w Warszawie, w małej bieszczadzkiej wiosce na ołtarzu lokalnego kościółka złożona została ofiara w intencji powodzenia naszej reprezentacji piłkarskiej. A że tylko zremisowali? Nie wymagajmy zbyt wiele od proboszcza z Cisnej i jego parafian. Może gdyby cały kraj zjednoczył się w takiej przedmeczowej modlitwie, naszym poszłoby lepiej?

 

P. S.

 

Po procesji ludzie zbierali płatki kwiatów pozostałe na drodze. Jedna miejscowa kobieta wytłumaczyła, że kwiaty, po których stąpał Chrystus, mają wyjątkową moc i nadają się do leczenia ran. Dlatego zbierali. To tak na wszelki wypadek, gdyby nasi z grupy jednak nie wyszli…
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.61

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (20)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~SoNgo 00:06:13 | 2012-06-14
Najgłupszy cud swioata nie stac na więcej . Wstyd choc na 2 zero xD

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a babcie wiedziały? 20:23:54 | 2012-06-13
A babciulki wiedziały, że Msza święta przesunięta?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Konrad Sawicki 14:14:38 | 2012-06-13
Księże Proboszczu, dziękuję za głos w dyskusji i za modlitwę w intencji meczu!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 13:22:20 | 2012-06-12
Modlić się można, ale obawiam się, że w takich sprawach Pan Bóg raczej wspiera lepszą drużynę. "Lepszą" - niestety, ale w sensie sportowym.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Proboszcz z Cisnej 11:28:44 | 2012-06-12
Owszem. dziś Msza Św. jest o godz. 17.00. Ale dziś w naszej parafiii przeżywamy Peregrynację Krzyża Papieskiego i Relikwii Bł. Jana Pawła II. Ludzie jednak jako euroentuzjaści w większości mówili, że Krzyż Papieski to wyjątkowa uroczystość, z której nie zrezygnują i będą uczestniczyć w tej Adoracji. A mecz swoją drogą o 20.45. na pytanie czy kibicuję - odpowiadam - tak kibicuję. Ministranci wygrali mturniej w Lesku, a my ogladaliśmy z klerykiem mecz - było, jak było. W kategoriach cudu trzeba też rozważać mecz dzisiejszy z Rosją. proszę o modlitwę w intencji naszej parafii - zapraszamy też na naszą stronę parafialną: www.parafiacisna.pl. Pozdrawiam !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tad 11:20:52 | 2012-06-12
Wszystko ok tylko że w Cisnej jeśli już ubodzy to raczej niektórzy turyści.....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Proboszcz z Cisnej 11:06:54 | 2012-06-12
Wierni są ubodzy - bo budują kościól przez 6 lat., bez pomocy żadnych środków unijnych. I zbierali też pieniądze w zaproszonych parafiach. Mozna liczyć tylko na ludzi miejscowych no i  NA TURYSTÓW. TO JAK NAJBARDZIEJ UZASADNIONE!                 Nie uważam się za przyczynodawcę cudu.Ale modlić się trzeba w różnych intencjach, bo cuda są wynikiem naszej wiary.  Pozdrawiam!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lasia 09:38:14 | 2012-06-12
"wierni w Bieszczadasz są raczej ubodzy" - po pierwsze Cisna wcale nie jest taką biedną bieszczadzką gminą, a po drugie, wielu osobom z Bieszczad może się nie podobać takie stwierdzenie. Nieco eufemizmu mogłoby się przydać

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lasia 09:37:51 | 2012-06-12
"wierni w Bieszczadasz są raczej ubodzy" - po pierwsze Cisna wcale nie jest taką biedną bieszczadzką gminą, a po drugie wielu osobom z Bieszczad może się nie podobać takie stwierdzenie. Nieco eufemizmu mogłoby się przydać

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ika 18:17:50 | 2012-06-11
 Z tymi płatkami kwiatów to oczywiście lokalna tradycja ludowa. Ale jest w niej coś pięknego

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?