Abp Głódź: Martwi niska frekwencja wyborów

Abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił uwagę na niską frekwencję w tegorocznych wyborach parlamentarnych. "Po 20 latach spodziewałem się, że ta frekwencja będzie wzrastać" - powiedział w rozmowie z KAI. Przypomniał też, że w trudnych czasach, w dobie nadchodzącego kryzysu, przy zachwianiu harmonii społecznej Kościół jest zawsze jest czynnikiem stabilizującym, a hasła wyborcze o ateistycznym państwie nikomu nie służą.

 

Zdaniem abp. Głódzia, przyczyn niskiej frekwencji można upatrywać m.in. w ordynacji wyborczej, przez którą o kształcie Polski decydują duże miasta, co powoduje, że wyborcy nie czują potrzeby głosowania. Metropolita gdański upatruje w tym niebezpieczeństwo podziału Polski na tę z dużych ośrodków, gdzie koncentruje się biznes i media oraz całą resztę, która będzie "tłem i ogonem". - W dalekiej perspektywie to niebezpieczny objaw podziału, bo w jednym narodzie powstaje dualizm, który wpływa na kształt państwowości - przestrzega arcybiskup.

 

Zaznaczył, że w dobie nadchodzącego kryzysu i zachwiania harmonii społecznej, gwarantem jedności ma być prezydent i związki zawodowe, ale nie należy zapominać, że Kościół w takich przypadkach również jest czynnikiem stabilizującym. Dlatego hasła o państwie ateistycznym, świeckim, które naruszają umowy międzynarodowe i konstytucję, nie wróżą niczego dobrego. - Mamy tego świadomość, ale nie mamy lęku, przeżyliśmy już tak wiele, te straszaki i upokorzenia nikomu nie służą - powiedział.

 

Pytany o dobry wynik Ruchu Palikota w wyborach, abp Głódź stwierdził, że nie przeceniałby tego wyniku. - To sprawa bardzo złożona, wynikająca także z gry w łonie samych partii, ale oczywiście to nie wyborcy z Afganistanu czy Arabii Saudyjskiej głosowali na Palikota, tylko nasi wyborcy, co odzwierciedla przekrój społeczeństwa. Jednak ziemia nie zadrży, a słońce z tego powodu się nie zaćmi" - powiedział.

 

Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Głódź zapewnił, że nie przewiduje zmian w oficjalnych spotkaniach Komisji. Problemy, którymi ona się zajmuje pozostają te same i nadal do rozwiązania są kwestie rodziny i ochrony życia, wychowania i relacji państwo-Kościół. - Przede wszystkim są do rozwiązania problemy społeczne i ekonomiczne a nie te ideowe, nasycone hasłami nienawiści i niezgody - powiedział abp Głódź.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?