Judasz zbrodniarz?

Wacław Oszajca SJ
(fot. depositphotos.com)

"Najdoskonalszą owcą zagubioną w Ewangelii jest Judasz (...) Judasz był biskupem, był jednym z pierwszych biskupów. Owca zagubiona, biedaczysko!". O tym trzeba pamiętać.

 

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Żaryn w polemice z Dawidem Warszawskim, dotyczącej obrzędu zwanego sądem nad Judaszem, znowu sprawowanego w Pruchniku, miał w radiowej trójce powiedzieć: "Trzeba przypomnieć panu Warszawskiemu, że 11 z 12 apostołów to też byli Żydzi, niech się nie martwi tak bardzo Judaszem i jego kondycją w Ewangelii. Niewątpliwie Judasz był zbrodniarzem, tragicznym przypadkiem człowieka, który lepiej, by się nie narodził. (...) Uprzejmie proszę pana Dawida Warszawskiego, żeby się nie wtrącał w nie swoje sprawy. Jak zostanie katolikiem, sam zrozumie, zapraszamy rzecz jasna do naszego Kościoła" - cytuję za Gazetą Wyborczą.

 

Niezbyt miłe to zaproszenie, ale o ważniejszą rzecz tu chodzi. Jan Żaryn zaprasza Dawida Warszawskiego do naszego katolickiego Kościoła? Kłopot w tym, że nie wiadomo o jaki Kościół Żarynowi chodzi, bo chyba nie o rzymskokatolicki lub greckokatolicki. Można też z dużą dozą pewności powiedzieć, że w rachubę nie wchodzi Kościół polskokatolicki, starokatolicki mariawitów, ani nawet do niedawna istniejący Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki. Można jednak skąd inąd domniemywać, że chodzi o zaproszenie do wstąpienia do Kościoła rzymskokatolickiego, ale, jeśli tak, to jak pogodzić wydźwięk moralny wypowiedzi J. Żarynem z wypowiedzią bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski: “W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego".

 

Jak pogodzić wypowiedź Jana Żaryna z wypowiedzią papieża Franciszka, przewodzącemu Kościołowi "w wierze i miłości", który tak mówi o Judaszu: "Najdoskonalszą owcą zagubioną w Ewangelii jest Judasz: człowiek, który zawsze miał w duszy pewną gorycz, coś, co kazało mu krytykować innych, zawsze w dystansie. Nie znał słodyczy bezinteresowności życia ze wszystkimi innymi. I zawsze, tak jak owa owca nigdy nie była zadowolona, podobnie i Judasz nigdy nie był człowiekiem zadowolonym! - uciekał. Uciekał, bo był złodziejem, tego poszukiwał". Przechodząc do współczesności, papież mówił jeszcze: "Inni są osobami zmysłowymi, zawsze uciekający, bo w ich sercu jest owa ciemność, która oddziela ich od owczarni. I mamy wówczas do czynienia z podwójnym życiem wielu chrześcijan, nawet musimy powiedzieć z bólem - księży, biskupów... A Judasz był biskupem, był jednym z pierwszych biskupów. Owca zagubiona, biedaczysko!". Biedaczysko - warto zapamiętać.

 

Wreszcie, jak rozumieć wypowiedź redaktora Pawła Lisickiego, który w rozmowie z Janem Żarynem sprawę sądzenia Judasza skwitował: "Zwyczaj jak zwyczaj". Gdyby iść tym tropem, to trzeba by jedzącym w poście mięso zacząć wybijać zęby, bo i taki zwyczaj, a nawet prawo, zna historia. Nic więc dziwnego, że prokuratura wszczęła postępowanie wyjaśniające.    

 

Jeśli zaś chodzi o samego Judasza, to polecam Janowi Żarynowi fragment Ewangelii wg św. Mateusza: "Gdy nastał ranek, wszyscy wyżsi kapłani i starsi ludu wydali na Jezusa wyrok śmierci. Związali Go więc, wyprowadzili i przekazali namiestnikowi Piłatowi. A Judasz, który Go zdradził, dowiedział się, że skazano Go na śmierć, poczuł wyrzuty sumienia i odniósł trzydzieści srebrników wyższym kapłanom oraz starszym. Powiedział: «Zgrzeszyłem, gdyż wydałem niewinnego». A oni mu odparli: «Co nas to obchodzi? To twoja sprawa». Wtedy rzucił pieniądze w stronę świątyni, odszedł stamtąd i powiesił się. A wyżsi kapłani wzięli srebrniki i powiedzieli: «Nie wolno ich wrzucać do skarbony, bo są zapłatą za krew»" (Mt 27, 1-5).

 

W świetle tego opowiadania, dla porządku trzeba wspomnieć, że w Dziejach apostolskich istnieje jeszcze jedno opowiadanie o Judaszu, i wypowiedzi papieża, Judasz wygląda owszem na człowieka grzesznego, ale, jak mówi Franciszek, nie na zepsutego, doszczętnie zdeprawowanego. Jeśli już ktoś w tych opowiadaniach jest zepsuty, to ówczesny establishment polityczno-religijnym, owi kapłani i starsi ludu. Najpierw Judasza bezdusznie wykorzystali, a kiedy ten zaczął odzyskiwać rozum i sumienie, brutalnie go od siebie odepchnęli. Obciążony swoją i ich winą, popełnia samobójstwo. Rzeczywiście, po tym wszystkim przez co Juda, bo takie jest jego prawdziwe imię, przeszedł z własnej i nie własnej woli, byłoby dla niego lepiej, gdyby się nie narodził. Czy więc naprawdę musimy go nadal dręczyć i przy okazji jego rodaków? Naszych starszych braci w wierze. Czy naprawdę tak trudno zapamiętać te parę linijek Orędzia wielkanocnego:

 

"O, jak przedziwna łaskawość Twej dobroci dla nas!

O, jak niepojęta jest Twoja miłość:

aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna.

 

O, zaiste konieczny był grzech Adama,

który został zgładzony śmiercią Chrystusa!

 

O, szczęśliwa wina,

skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!".

 

Przecież tak nie dawno była Wielkanoc.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.18

Liczba głosów:

596

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 22:28:40 | 2019-04-28
""""Najdoskonalszą owcą zagubioną w Ewangelii jest Judasz (...) Judasz był biskupem, był jednym z pierwszych biskupów. Owca zagubiona, biedaczysko!". O tym trzeba pamiętać."""""

To papież jest nastepcą Piotra, a biskupi są następcami Judasza?

Oceń 54 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maras 21:46:55 | 2019-04-28
Ludowy obrzęd sądu nad "Judaszem" nie jest zbyt mądry ani tym bardziej ewangeliczny, tym niemniej, jeszcze mniej mądre wydaje mi się utożsamianie postaci "Judasza" z tego obrzędu z narodem żydowskim. Jeśli ktoś imputuje to ludowi, to wcale nie musi mieć racji. Przecież jeśli ludzie organizują jasełka czy jakiekolwiek inne misteria oparte na powieściach ewangelicznych, to nie utożsamiają pastuszków z narodem żydowskim, ani żadne inne postacie z jakimś konkretnym narodem. Postacie, które grają rolę w tych przedstawieniach mają wymiar uniwersalny, są one wyrazem pewnych postaw, które można obserwować u wszystkich ludzi. Przecież na dobrą sprawę "Judaszy" można wskazać w każdym narodzie. Tak samo jak i "Piotrów Apostołów" jak i "Piłatów". Czy to takie trudne do zauważenia? 

Oceń 37 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 01:48:48 | 2019-04-28
Jeśli chodzi o tych braci starszych w wierze, to bym się tak bardzo nie rozpędzał.
1J2
22 Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.
23 Każdy, kto nie uznaje Syna7,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.

Ja tam sie nie przyznaję do braterstwa z antychrystem. Jednak brat, to jest osoba, której mogę zaufać. 

Oceń 83 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 09:51:42 | 2019-04-27
Papież Franciszek każe nam walczyć z klerykalizmem i nie traktować duchownych jako "tych lepszych i mądrzejszych". Idę w ślad za jego nauką więc zdanie prof. Zaryna ws. Judasza jest dla mnie bardziej miarodajne niż wypociny bp. Markowskiego czy jezuity Oszajcy.

Oceń 106 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 03:27:32 | 2019-04-27
Judasz - jeden z pierwszych biskupów. No właśnie...

Czy podobny mechanizm rozgrzeszania nie był obecny u niektórych członków hierarchicznego Kościoła w przypadku kapłanów, który dopuścili się czynów pedofilskich? Może nie idźmy tą drogą?

Oceń 112 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:18:29 | 2019-04-26
Dobrze znowu ojca ,,widzieć" na Deonie.Pozdrawiam i dziękuję za jak zwykle mądry głos.

Oceń 15 158 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mawak 16:09:45 | 2019-04-26
No to jak w końcu: tych pozostałych 11 apostołów było Żydami czy nie? Czy nawet takie proste, oczywiste sformułowanie musi budzić chęć polemiki u Szacownego Jezuity? Kiedyś nie było internetu i na takie miałkie teksty szkoda było papieru. Teraz redaktorzy portali tak bardzo potrzebują jakichkolwiek tekstów, że publikują nawet to.

Oceń 176 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 14:48:34 | 2019-04-26
Ojcze drogi Wacławie zaczynasz się już mocno wyróżniać nawet w szeregach totalnej opozycji. Toż Tobie udało się doskonale podmienić tradycyjną niechęć do Judasza na niechęć do PISiora, który choćby był profesorem, żyć z innymi nie potrafi.

Oceń 143 19 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 12:55:02 | 2019-04-26
Pan Wacław Oszajca jak zwykle w swoim stylu politpoprawnym. Cytuję: "miał w radiowej trójce powiedzieć (...) cytuję za Gazetą Wyborczą", to w końcu powiedział tak czy nie? Widać, że sam jezuita ma wątpliwość co do rzetelności GW i słusznie. To medium już tyle razy kłamało, podawało fake news'y, jest tak mocno zaangażowane politycznie, że nawet nie warto wysilać się na próbę nadawania redaktorom z Czerskiej twarzy makijażowej prawdomówności. Jeszcze jedno pytanie: jaki obraz i wspólnotę kościoła miał na myśli szanowny autor krytykując ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę i do wielu innych sanktuariów, podczas prowadzonych przez niego pielgrzymek studentów, w których gdyby nie interwencje studentów nie byłoby czasu na modlitwę? Jestem świadkiem tych "pielgrzymek", w których najwięcej czasu zabierały podziękowania dla organizatorów. Tak było...

Oceń 214 22 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook