Reakcje smutniejsze niż pożar Notre-Dame

Piotr Żyłka
(fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Płonie katedra Notre-Dame. To bardzo smutny widok. Ale jeszcze smutniejsze jest to, co się dzieje w "katolickiej" Polsce. To były moje pierwsze myśli wczoraj wieczorem.

 

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że to nie jest tekst o islamie, to nie jest też tekst o migracjach, o porównywaniu Kościoła we Francji i w Polsce. To jest tekst, który jest pytaniem o stan naszej wiary, naszej duchowości, naszej formacji i zdolności do miłości.

 

"Macie ku**a multikulti"; "Czyżby islam zaczął karczować teren pod swoje świątynie?"; "Znaki czasu Francja ginie na własne życzenie"; "Znak czasów. Diabeł kpi z czci Maryi oddawanej od wieków tam"; "Niestety postęp, poprawność polityczna i tolerancja bez granic doprowadziła do upadku... Smutne"; "Cóż Francuzi nie szanują swego dziedzictwa to los odbiera im symbole ich tożsamości narodowej" - to tylko kilka z komentarzy z wczorajszego wieczoru odnoszących się do tego, co się działo w Paryżu.

 

Dwa tygodnie temu byłem w tej "ginącej na własne życzenie Francji". Przez dwa tygodnie - w Taizé - szukałem na nowo źródeł wiary i nadziei, żeby działać w Kościele tutaj u nas w Polsce. Wyciszyłem się, nabrałem sił.

 

Minęły dwa tygodnie od powrotu i już ciężko łapie mi się oddech.

 

Można bagatelizować takie komentarze jak te wyżej i zwalić je na emocje. Można też bagatelizować na przykład spalenie książek i mówić, że to niefortunne zachowanie księdza. Ja - niestety - jestem coraz większym pesymistą. Problem jest bardzo głęboki. Żeby to lepiej zobrazować, przytoczę jeszcze fragment tylko jednej z wiadomości, które dostałem po tym, jak wielu ludzi oburzyło się na to, że skrytykowałem palenie Harry'ego Pottera.

 

"Czytanie nie może wyrządzić szkód kiedy dziecko jest nieślubne i ma na sobie grzechy pokoleniowe? Co za absurd? Bez jakiej woli? Dzieci które były przebierane za diabla albo nawet ktoś je tak nazywał mają później problemy duchowe. Samym słowem można kogoś narazić na dostęp diabła. O czym Pan mówi? Człowiek się rodzi, ma wolna wolę, owszem, ale diabeł nie czeka na zaproszenie tylko krąży jak lew ryczący tak jak jest napisane w Piśmie Świętym i też Panu tłumaczę jakie z tym się wiążą konsekwencje. On się na żartach nie zna. Jest Pan w błędzie, więc powtarzam, zapraszam na msze z taką posługą i zachęcam do rozmowy z egzorcystą. Zachęcam do bliższego poznania się z zagrożeniami. W tych czasach prawie wszystko jest zagrożeniem, a diabeł jest bardzo inteligentny".

 

Tego typu maili i wiadomości dostałem bardzo dużo. Oczywiście to nie jest wina tych ludzi, że tak "wierzą". Ale ktoś do tego lęku (reakcje na Harry'ego Pottera) i do tej nienawiści (reakcje na Notre-Dame) wychowuje, ktoś ich serca tak formuje. I to jest bardzo poważny problem i wyzwanie przed którym stoi Kościół w Polsce. A nie szukanie wszędzie wrogów i zwalanie wszystkiego na zły świat. Czy jesteśmy zdolni do tego, żeby tak jak Francuzi odbudują swoją ukochaną katedrę, wziąć się do ciężkiej pracy - szukania odnowionej wiary, zdrowej duchowości, radykalizmu ewangelicznego - i odbudować żywą wspólnotę Kościoła nad Wisłą?

 

Wczoraj zaczął się Wielki Tydzień. Przez cały tydzień będę nasłuchiwać słów Ewangelii o Bogu, który przyszedł zbawić ten świat, który przyszedł zbawić wszystkich. Jego Słowo i Jego działanie to jedyny powód dla którego wciąż wierzę i nie tracę całkowicie nadziei.

 

PS. Również wczoraj przed snem zobaczyłem zdjęcie modlących się na ulicy mieszkańców Paryża. Znajomy młody jezuita patrząc na to samo zdjęcie, napisał: "Gdybym za każdym razem gdy mam chęć coś skomentować najpierw modlił się w tej intencji". 

 

Ja wczoraj modliłem się słowami brata Rogera z Taizé.

 

"Duchu Święty, daj nam nieść pokój tam, gdzie jest niezgoda, aby nasze życie stawało się dostrzegalnym odblaskiem współczującej miłości Boga. Tak, spraw, byśmy umieli kochać i wyrażać to swoim życiem".

 

 

 

Piotr Żyłka - redaktor naczelny DEON.pl, współautor "Życia na pełnej petardzie". W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka "Łobuzy. Grzesznicy mile widziani". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach. Jego działania można obserwować na Instagramie i Facebooku

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

1540

 

 

Komentarze użytkowników (36)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lechitiel085246 04:44:15 | 2019-04-19
Ktoś mógłby podpowiedzieć, jak się nazywa nagminne krytykowanie tylko jednej strony i przedstawianie sytuacji na niekorzyść tej jednej strony?

Panie Piotrze, może przydałoby się do rekolekcji wrzucić rozważania o cnocie sprawiedliwości?

W pierwszej chwili pomyślałem, że Pan red. opisze te wulgarne i brutalne komentarze lewicowych i antyklerykalnych publicystów i polityków ("niech się pali to g***" itp.). Po chwili jednak spojrzałem na nazwisko autora i od razu domyśliłem się, że tekst będzie o złych katolikach... Jaki Pan jest przewidywalny. 
A propos palenia książek, proszę poczytać wypowiedzi egzorcystów, np. śp. Ks. G. Amortha o paleniu właśnie i "wyrzucaniu poza posesję" przedmiotów związanych z okultyzmem. 
Życzę więcej mądrości i sprawiedliwości.

Oceń 31 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 21:37:08 | 2019-04-16
Panie Piotrze, a wystarczyło zacząć artykuł od słów: "Wczoraj zaczął się Wielki Tydzień." A byłaby piękna refleksja. Wszystko, co jest ponad tym zdaniem jest pana kompromitacją, niestety... cały pobyt w Taize poszedł na marne i nie ma co zwalać na innych, sam go pan zmarnował.

Oceń 239 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 19:38:59 | 2019-04-16
No ale słuchajcie, czy znając realia Francji to naprawdę przesada zastanawiać się, czy mamy do czynienia z wypadkiem, czy też z inżynierami i lekarzami prowadzącymi prace przygotowawcze pod budowę meczetu?

Oceń 235 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Trzygrosze 17:19:05 | 2019-04-16
Ale większość reakcji w katolickiej Polsce była spoko, całkiem normalnie, ludzie są w szoku i wszystkim szkoda tej katedry; nie dajmy sobie zepsuć powszedniego dnia i w duchu Taize wyslawiajmy Pana!

Oceń 36 64 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 14:52:26 | 2019-04-16
Jest coś niesamowitego widzieć coś aż tak wybiórczo i komentarze z jednej strony. 
Oto z Partii Razem:kościoły "powinny płonąć"
https://twitter.com/AM_Zukowska/status/1118093833852588033

Oceń 64 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 13:35:44 | 2019-04-16
Kilka anonomowych cytatów pan zaserwował, aby okazać dyżurny niepokój o katolicką Polskę. No to może przywołajmy jeszcze cytacik posła Szczerby. To poseł z waszej ukochanej partii. "Jeśli to znak? To może wreszcie czas powiedzieć stop kościelnej pedofilii." Taką reakcją niech się pan zaniepokoi. I wy popieracie to dno!

Oceń 176 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 13:23:25 | 2019-04-16
sprytna zagrywka, brawo!
kiedy terrorysta zabija - to nie muzułmanin!
kiedy internetowy hejter bluzga - to katolik!

- proszę poczytać komentarze muzułmanów na FB - masa radości ze spalenia katedry
- proszę poszukać info ile podpaleń kościołów było we Francji w tym tylko roku
- proszę nie siać nienawiści i podziałów wśród katolików

Oceń 54329 1168 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 12:29:22 | 2019-04-16
Ostatnio we Francji sporo jest przypadków podpaleń czy dewastacji kościołów, więc nie ma co się dziwić takim podejrzeniom w tym przypadku. Podobnie reakcje "śniadych braci" też nie ułatwiają sprawy.

Oceń 193 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 12:25:30 | 2019-04-16
Takie komentarze w stylu "masz za swoje" i "my jesteśmy lepsi, dlatego nam to nie grozi", bo rzekomo jesteśmy "katoliccy" pochodzą z buty i głupoty. To część tej długiej listy grzechów, o których Pan Jezus mówi, że pochodzą z serca ludzkiego. 

Oceń 40 370 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lignator 11:11:05 | 2019-04-16
Pan Piotr chyba nie widział tych "współczujących" komentarzy śniadych obywateli francuskich, że pisze takie bzdury. Ileż radości, uwielbienia dla Allaha popłynęło przez facebook, instagram etc.

Ale dla "łobuza" każda okazja jest dobra żeby przylać polskim katolikom. I nie liczą się fakty, bo nimi Pan Piotr bardzo sprawnie manipuluje - to też nauka z pobytu we Francji?

Oceń 247 24 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook