Uwolnić abonament!

Gazeta Krakowska
(fot. arch. pryw.)

Czy to nie każdy z nas powinien decydować, na jaką stację przeznacza abonament? To widz powinien oceniać "misyjność" danej telewizji.

 

Ostatnio władza zdecydowała, że skoro Polacy nie płacą abonamentu na TVP, to potrzeba dotacji, czyli sięgnięcia do kieszeni obywateli bez pytania o ich zgodę. Wielu ludzi odbiera to jako zamach na wolność. Dlaczego?

 

Abonament był obowiązkowy. Jeśli miałeś, choć nie oglądałeś, to musiałeś… płacić na TVP. Ale poprzednie rządy patrzyły "przez palce": bo to już nie PRL, bo teraz żyje się z reklam, bo są inne stacje, Internet… A przede wszystkim, bo teraz bardziej zwracamy uwagę na wolność sumienia. To obywatel, kierując się swoim sumieniem, stara się osądzać, co jest, a co nie jest dobrem wspólnym.

 

Kiedyś rozumiano słowa Jezusa: "Oddajcie cezarowi co cesarskie, a Bogu co boskie" jako całkowite oddzielenie kwestii podatkowych od religijnych, czyli też od ludzkiego sumienia. Władza wymagała, by płacić (i basta). To ona decydowała, na co idą podatki, co jest dobrem wspólnym. I dlatego np. podczas zaborów w szkołach mieliśmy rusyfikację czy germanizację opłacaną przez Polaków.

 

Teraz mamy "jaskółki" innej tendencji. 1% na organizacje pożytku publicznego to przejaw poszanowania wolności ludzkiego sumienia. To ja decyduję, jaka organizacja jest rzeczywiście dobrem wspólnym, a jaka niekoniecznie. Niewielka, bo niewielka, ale jakaś część danin zależy ode mnie. Czy tak nie powinno być też z abonamentem? Czy to nie każdy z nas powinien decydować, na jaką stację go przeznacza? To widz powinien oceniać "misyjność" danej telewizji, to, czy nas wspiera.

 

Skoro możemy decydować o tym, czy nasze pieniądze idą na Caritas, na ekologów, na kulturę lokalną lub na pomoc humanitarną za granicą…, to czemu nie możemy decydować o tym, jaką telewizję mamy wspomóc w jej misji? Emocje wokół WOŚP Owsiaka świadczą o takim oczekiwaniu.

 

Możemy wspomagać organizacje pozarządowe. To dlaczego nie możemy wspomagać telewizji pozarządowych? Ktoś powie, że chodzi o misję. Ale misję mogą realizować równie dobrze stacje komercyjne, o ile będą miały na to "niezależne" pieniądze. No właśnie, chodzi o niezależne fundusze. Bo wszystkie telewizje żyją z reklam. Rządowa też. Problem w tym, że kto płaci za reklamy, ten wpływa. Jeżeli spółka skarbu państwa reklamuje się w danej stacji, to już jej nie można krytykować ani jej zwierzchników. Reklama ogranicza niezależność nadawców. I rzeczywiście potrzeba pieniędzy z abonamentu, by zwiększać niezależność mediów. Ale z abonamentu, o którym decydują obywatele, a nie z dotacji rządowych, które zamieniają dane medium w tubę propagandową.

 

Niezależność czwartej władzy to jedna z gwarancji wolności. Nie wystarczy bronić Internetu. Nasze podatki powinny mieć też coś do powiedzenia.

 

Jacek Siepsiak SJ - dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM i redaktor naczelny kwartalnika "Życie Duchowe". Tekst ukazał się pierwotnie w Gazecie Krakowskiej

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.16

Liczba głosów:

508

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 00:19:56 | 2019-04-03
Oj naiwny, naiwny, naiwny ten o. Jacek S. SJ, wierzy w to, że telewizje komercyjne nie wysysają naszych kieszeni. Polecam przejrzenie ofert dekoderów satelitarnych firm córek tych telewizji, a do tego ryczałt kablówek. Toż przy tym abonament czy dofinansowanie TVP brzmi jak niewinny żart.

Oceń 13 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wihajster 19:11:33 | 2019-04-02
Bardzo adekwatny do profilu portalu temat. Ludzie wchodzący na Deon, aby pogłębić swoją duchowość lub chociażby wiedzę o Katolicyźmie na pewno tego szukają.

Oceń 18 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kiwix 00:07:22 | 2019-04-02
Czyli że księża jednak mogą mieszać się w politykę jeśli robią to we "właściwą" stronę i na "odpowiednich" portalach?

Oceń 24 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 18:53:39 | 2019-04-01
Skojarzenia z różańcem wskazują u niekórych stan umysłu mocno zagrożony:
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/594817,roza-thun-taksowkarz-rozaniec-pisior-polit...

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 17:59:46 | 2019-03-31
Wreszcie coś połączyło o.Siepsiaka i o.Rydzyka - to stary postulat, o.Tadeusza, aby ludzie decydowali na jaką telewizję przeznaczać swoje pieniądze.

Oczywiście otwartym zostaje pytanie, czy po dojściu do władzy koalicji "lesbijka gej biseksualista transeksualista plus", nie ograniczono by wolności decydowania do "świeckich" podmiotów (przeważnie, mówiąc o jakichś prawach, te środowiska mają tylko siebie na myśli więc tak by się to pewnie skończyło).

A czy telewizje internetowe byłyby uwzględnione? Obawiam się, że lobbing wpływowych graczy na rynku (być może w powiązaniu z łapówkami dla polityków) ograniczyłby liczbę dopuszczalnych podmiotów.

Itd. itp.

Oceń 58 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 17:50:26 | 2019-03-31
„Potężne media stoją za naszymi przeciwnikami politycznymi. Potężny biznes stoi za naszymi przeciwnikami, konkurentami politycznymi” – skarżył się Mateusz Morawiecki  23 marca 2019 podczas wizyty w Strzelinie na Dolnym Śląsku. Słowa premiera zaskoczyły OKO.press:
Żeby stwierdzić fałsz słów premiera, wystarczy zajrzeć na stronę TVP. Centrum Informacji TVP co miesiąc publikuje dane na temat obecności polityków partii politycznych na antenach Telewizji Polskiej. Dane za rok 2018 można znaleźć tutaj, a za rok 2019 – tutaj.

Zestawiliśmy je na dwóch wykresach. Pierwszy pokazuje, ile czasu antenowego (w godzinach) zajmowały wystąpienia polityków różnych partii w październiku, listopadzie i grudniu 2018. Są to zsumowane dane dla TVP 1, TVP 2, TVP 3 i TVP Info.
Jak widać na wykresie:

PiS dostał sześć razy więcej czasu antenowego niż PO.
Cała prodemokratyczna opozycja parlamentarna (PO, N, PSL, Teraz, Unia Europejskich Demokratów) miała trzy razy mniej czasu na prezentację swoich poglądów niż PiS wraz z koalicjantami (Solidarna Polska Ziobry, Porozumienie Gowina): 47 do 157 godzin.
Dobrze traktowane jest też koło poselskie Kornela Morawieckiego (aż 6 godzin) i stowarzyszenie Republikanie sprzyjające Porozumieniu Gowina (1 godzina 40 minut).

Oceń 11 99 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

koru 16:28:19 | 2019-03-31
Ojcze Siepsiaku, któryś jest w Krakowie.
Fałszywego świadectwa waszego powszedniego daj wam dzisiaj.

Oceń 147 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 13:23:33 | 2019-03-31
Takiej parodii missji TV publicznej jaka ma miejsce w TVPiS nie było od czasu prezesury Jerzego Urbana.

Oceń 19 209 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 13:11:19 | 2019-03-31
Autor przestrzelił całkowicie. Media publiczne są potrzebne i dotacje z kieszeni podatników są zasadne. Tylko to muszą być media publiczne, a nie rządowa szczekaczka która tylko w partyjnej nowomowie nazywa się "mediami publicznymi". 
Ustawa o publiczne radiofonii i telewizji:
-----------
1.
Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu.
--------

Oceń 20 23 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wiktorkowal 12:56:11 | 2019-03-31
Cóż za świadectwo obrony wolności daje nam dzielny kapłan. Szkoda tylko, że tak poźno. Jeśli dziś w TVP jest propaganda, to  przez lata była tam prawdziwa pralnia mózgów, sącząca Polakom pedagogikę wstydu narodowego, ukrywająca mechanizmy wyprowadzania  z polskiego budżetu setek miliardów złotych i kreująca pseudoautorytety. Wtedy abonament był OK? W jednym się muszę zgodzić z Autorem, telewizje niepubliczne, aż się palą do realizacji misyjności. Powiem więcej, to sama kwintesencja misyjności. Za ten głos wsparcia ze strony jezuity redakcje stacji komercyjnych wyrażaja wdzięczność staropolskim ..., przepraszam,  staroeuropejskim  danke schon ksiądz Siepsiak.

Oceń 121 12 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?