Oglądając "Kler", nie zwróciliście na to uwagi. A to bardzo ważny szczegół

Karol Wilczyński
(fot. fragment trailera filmu "Kler")

Skupiając się na karykaturalnym obrazie patologicznych zachowań księży przedstawionych w filmie Smarzowskiego, łatwo może uciec nam naprawdę ważna rzecz.

 

Moim zdaniem jest wiele momentów, które dają do myślenia w "Klerze". Nie jest to, jak sądzę, film jednoznaczny. Oglądając go, warto zwrócić na obraz wykluczenia i ubóstwa, który pojawia się w wielu momentach.

 

A chodzi o coś, co - szczególnie w karykaturalnie przedstawionym bogactwie arcybiskupa - może być szokujące: ubóstwo, w jakim żyją miliony Polaków.

 

Adam Szustak OP wybrał się w habicie na "Kler". Oto, co przeżył w kinie [WIDEO]

 

Oglądając "Kler" byłem zaskoczony, że Smarzowski dosyć dużo uwagi poświęca temu tematowi. I tak możemy zobaczyć rzeczywistość panującą w blokowiskach średniego miasta, życie w zapuszczonej wsi, a także los dzieci żyjących w domu dziecka. Wydaje się, że reżyser trafnie ujmuje przyczynę wielu patologii społecznych, którą jest właśnie ubóstwo - wielu specjalistów wskazuje, że przemoc domowa i seksualna jest proporcjonalnie częstszym zjawiskiem w środowiskach osób wykluczonych.

 

Podobnie jest z kobietami decydującymi się na aborcję, bądź ofiarami pedofilii (tak często ofiarami są dzieci z ubogich rodzin, o czym ostatnio mówiono po śmierci Kory).

 

Myślę, że jednym z dobrych owoców tego filmu mogłoby być właśnie nasze zwrócenie uwagi na wykluczenie i ubóstwo, którego doświadcza nadal tak wielu mieszkańców Polski - według danych GUS w 2017 roku ok. 7,6 procent gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci na utrzymaniu doświadczało skrajnego ubóstwa (czyli miało do dyspozycji mniej niż 1571 złotych miesięcznie).

 

Warto pomyśleć o tym, co można z tym zrobić. I jak pomóc księżom, którzy sami często pomagają takim rodzinom (co również - UWAGA! SPOJLER - przedstawiono w "Klerze").

 

Generalnie, jest to kolejna z rzeczy, za którą warto podziękować Smarzowskiemu.

 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca bloga islamista. Zajmuje się informacjami z Kościoła i świata, pisze o uchodźcach i dialogu międzyreligijnym.

 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.23

Liczba głosów:

52

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

qjpus 16:59:55 | 2018-10-04
Przecież ta biedota właśnie to matecznik parszywego polskiego faszystowskiego katolstwa, którym jak na lewaków przystało permanentnie pogardzacie, więc sobie nim załganych gąb nie wycierajcie gdy tylko czujecie, że może da się na tej udawanej trosce zrobić jakiś propagandowy biznes.

Oceń 35 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~trap13a 08:30:18 | 2018-10-04
Jeśli rodzina z trójką dzieci ma na utrzymanie mniej niż 1500 miesiecznie tzn., że żyją tylko z 500 plus i może jakichś zasiłków. A pracy jest pod dostatkiem. Nie potrzeba filmu, żeby to zobaczyć, bo w kazdym środowisku tacy są, a problemem jest nie trójka dzieci, tylko najczęściej pijaństwo i alkoholizm. I to jest główna przyczyna ubóstwa, chorób psychicznych dzieci, przemocy w rodzinach.

Oceń 18 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?