Zanim będzie za późno

Ignacy Dudkiewicz
(fot. shutterstock.com)

Liczba przestępstw z nienawiści sukcesywnie w Polsce wzrasta. Rok w rok bijemy kolejne niechlubne rekordy. To od nas zależy, czy uda się temu przeciwdziałać. Czy wesprzemy ofiary wystarczająco, czy sprawcy poczują, że na ich akty nie ma społecznego przyzwolenia.

 

22 lipca to data, która niesie ze sobą wiele treści. I nie chodzi wcale o obchodzone w PRL-u Narodowe Święto Odrodzenia Polski, które było okazją do otwierania wielu inwestycji. Chodzi o rzeczy znacznie ważniejsze.


22 lipca to dzień rozpoczęcia Grossaktion in Warschau, czyli likwidacji warszawskiego getta w 1942 roku. To wtedy ruszyły tak liczne transporty z Umschlagplatz do Treblinki - przez osiem tygodni pociągi jeździły bez przerwy. Dla praktycznie wszystkich była to ostatnia podróż w życiu. 80% mieszkańców i mieszkanek getta zginęła w tych dniach zagazowana w komorach.


22 lipca to więc dzień hańby, bólu, smutku, płaczu. Ale też dzień wielkich bohaterów, jak Janusz Korczak, który - mogąc uchronić się przed wywózką do obozu śmierci - zdecydował się nie opuszczać swoich wychowanków i wychowanic.


To dzień, w którym trzeba nam pamiętać o wszystkich tych, którzy także dziś padają ofiarami nienawiści - bici, opluwani, obrażani, szykanowani, niekiedy zabijani. Trzeba ich wspierać, być przy nich, ocierać ich łzy i bronić przed atakującymi. Żydów, Romów, osoby czarnoskóre, Ukraińców, katolików, Syryjczyków, osoby LGBT - wszystkich, których dotyka przemoc. W Polsce przede wszystkim muzułmanów, którzy są ofiarami aż 22% wszystkich tego typu ataków - w ostatnich latach "przeskoczyli" pod tym względem Żydów i Romów.


22 lipca - Europejski Dzień Wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści - to wezwanie, by działać codziennie. Zgodnie z ewangelicznymi nakazami, nauczaniem Kościoła, humanizmem i imperatywem solidarności - wszystkim, co najpiękniejsze w polskiej i europejskiej historii. Działać, by nigdy nie powtórzyło się to, co w niej najstraszliwsze.


Liczba przestępstw z nienawiści sukcesywnie w Polsce wzrasta. Rok w rok bijemy kolejne niechlubne rekordy. Zmienia się też charakter popełnianych czynów - coraz większy odsetek z nich to groźby, pobicia, niszczenie mienia. Nie mówimy o "niewinnych" - jak niektórzy chcieliby je widzieć - obelgach czy pluciu. Nie mówimy o żartach. Mówimy o rosnącej skali agresji i przemocy fizycznej. O tym, że na polskich ulicach ludzie nieco odbiegający od przeciętnej są coraz regularniej bici. I zaczynają się coraz bardziej bać.


To od nas zależy, czy uda się temu przeciwdziałać. Czy wesprzemy ofiary wystarczająco, czy sprawcy poczują, że na ich akty nie ma społecznego przyzwolenia. Czy będziemy budować kraj, kontynent, świat, w którym każdy czuje się chciany i akceptowany. Choćby - a może zwłaszcza wtedy - był inny. To zależy od naszej wierności chrześcijaństwu, wierności człowieczeństwu.


Na tym polu toczy się prawdziwa walka w obronie europejskiej tożsamości. W obronie chrześcijańskich wartości. Rozgrywa się u boku tych, którzy ścierają z twarzy plwocinę, wysłuchują obelg pod swoim adresem, opatrują rany.


22 lipca Anders Breivik podłożył bombę pod norweski parlament, w wybuchu której zginęło 8 osób, a kilkanaście odniosło rany. Następnie pojechał na wyspę Utøya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy. Z zimną krwią zastrzelił 69 osób, raniąc kolejne 110.
To nie historia sprzed wielu lat. To wydarzyło się sześć lat temu, tak niedaleko nas, w cichym i spokojnym kraju.


22 lipca warto powiedzieć "stop nienawiści". Zanim także Polskę spotka coś podobnego.

 

Ignacy Dudkiewicz - jest dziennikarzem, publicystą, wychowawcą młodzieży. Redaktor działu "Wiara" w Magazynie "Kontakt" oraz członek redakcji portalu ngo.pl. Kończy studia z bioetyki w Instytucie Filozofii UW

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

220

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 19:41:57 | 2017-07-22
Ignacy Dudkiewicz "Breivik... 22 lipca warto powiedzieć "stop nienawiści". Zanim także Polskę spotka coś podobnego."


Przecież już to Polskę spotkało. Mord polityczny z nienawiści w Łodzi. Ryszard Cyba, były członek PO, zabił Marka Rosiaka. Chciał zabić J.Kaczyńskiego. Podczas zatrzymania jasno wykrzyczał swoje cele i motywy.

Jeśli Pan o tym nie słyszał to warto się z tym zapoznać i poszerzyć swoją wiedzę. Zanim będzie za późno. Pozdrawiam.

Oceń 61 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 14:30:31 | 2017-07-22
22 lipca to też data ogłoszenia manifestu PKWN. Wtedy właśnie tacy panowie Dudkiewiczowie się cieszyli, że sowieckie kolby wybijają Polakom z głowy patriotyzm, katolicyzm i inszą zaściankowość.

Oceń 76 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 10:01:38 | 2017-07-22
Jak wiadomo nienawiść to grzech,oprócz nienawiści grzechu i diabła.
Tu zaś,jakiś pożyteczny idiota próbuje moralizowć Polaków rzucając argumentami niemieckiej eksterminacji Żydów i wyczynami psychopaty z Norwegii , twierdząc przy tym,iż jesteśmy o krok...
Apeluję więc do kolegi,któremu na sercu leży los Żydów,Romów,Syryjczyków,kochających od alternatywnej strony etc. - zacznij Ignacy kochać Polaków,bo widać ,słychać i czuć,że masz tu wiele do zrobienia.

Oceń 126 22 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?