Joga taka zła?

Wojciech Werhun SJ
(fot. shutterstock.com)

W ostatnich tygodniach facebook mnie zarzucał świadectwami i komentarzami na temat jogi. Główny przekaz świadectw jest bardzo radykalny: zwykłe wykonywanie ćwiczeń jogi otwiera człowieka na diabła, bez względu na jego wolę i intencje. Zdecydowałem się przyjrzeć tematowi z bliska.

 

Zaznaczam na wstępie, że nie mam wyrobionego zdania. Po prostu szukam jakiejś racjonalnej odpowiedzi i chcę rozmontować bezpodstawne, rodzące niepotrzebnie demoniczny strach argumenty. Czy praktykujący i modlący się katolik nie może ćwiczyć jogi? Czy na prawdę trzeba się jogi bać?


Kryteria Kościoła


Pierwszą, i bardzo jednoznaczną, wskazówkę na temat "wpuszczania zła do swojego życia" daje sam Pan Jezus w Piśmie Świętym. W najstarszej z Ewangelii czytamy: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym (Mk 7, 14-23). Cały fragment jest na tyle jasny, że nie trzeba go komentować. Zło nie wchodzi do człowieka z zewnątrz tylko z serca człowieka. Tę prawdę doprecyzowuje później tradycja Kościoła i mówi, że chodzi o jasną intencję, dobrowolną zgodę i pełną świadomość. W sposób zdecydowany, ze świadomością istoty zła, czynię konkretne zło, którego chcę. W przypadku jogi, ktoś wpuszczałby przy pomocy jogi diabła do swojego życia, jeżeli z jasną intencją, świadomością i wolą by ją praktykował. Tylko że jest tu jeszcze jedno przedzałożenie, które również musi być spełnione: joga musi byc zła. Bo jeżeli nie jest złym, grzesznym czynem, to ćwiczący ją nie grzeszy i, tym samym, nie wpuszcza do swojego życia żadnego diabła.  Zatem czy joga jest zła?


Przyczyna czy korelacja?


Oba wspomniane wyżej świadectwa twierdzą, że zdecydowanie tak. Jest to sprawa delikatna, bo świadectwa są czyimś doświadczeniem, którego nie powinno się oceniać. Natomiast jeżeli świadectwa są publikowane w ramach polemiki i używane jako argument w dyskusji, to, wydaje mi się, same znoszą z siebie przywilej nietykalności. Argumentacja w obu świadectwach jest podobna. Obie osoby przeżyły radykalne oddalenie od Boga, którego jedną z wielu składowych była joga, i to oddalenie zakończyło się dramatycznymi konsekwencjami, również duchowymi. To jest prawda, takie jest ich doświadczenie. Natomiast, żeby je dobrze ocenić, trzeba wziąc pod uwagę jedną prostą rzecz: co jest przyczyną a co konsekwencjami? Ten punkt świetnie przedstawia jeden z moich ulubionych filozofów współczesnych, Jakub Pruś. Polecam zapoznać się z filmikiem, bo to chyba najcenniejsza rzecz w tym artykule - uczyć się logicznie myśleć. Biorąc pod uwage wskazówki z Pisma Świętego i tradycji Kościoła, jak również różnicę pomiędzy korelacją a przyczynowością, sprawa wydaje się dużo jaśniejsza.


Wszystko zaczęło się od decyzji. O. Verlinde, na przykład, mówi wprost, że porzucił chrześcijaństwo i szukał duchowości gdzie indziej. Od tego się zaczęło. Była więc to dobrowolna, świadoma decyzja z intencją odrzucenia Boga Ojca i Jezusa. Potem do tego dochodziły rózne praktyki, fizyczne, duchowe, okultystyczne, itd. I te wszystkie praktyki przez lata służyły rozwijaniu i pogłębianiu decyzji, którą ten człowiek podjął. Pan Maciej rozpoczął swoją drogę od narkotyków, do których potem dochodziły kolejne praktyki, z podobnym skutkiem. Obie historie, chociaż różne, rozpoczęły się od świadomego wyboru zła, które wchodzi od wewnątrz, przez wybór. Ich doświadczenie jest prawdziwe, jesteśmy za ich świadectwa wdzięczni i chwalimy Boga, że spojrzał na nich z miłością i dał im nowe życie. To są wielkie rzeczy. Ale czemu winna jest joga, która się zaplątała gdzieś po drodze? Rozumiem rytuały okultystyczne, narkotyki, wchodzenie w filozofię i wiarę hinduistyczną. Te wszystkie rzeczy faktycznie są złem, łamią konkretne przykazania Boga. To jest zło, które pogłębia wybór zła. Ale ćwiczenia, rozciąganie się, oddychanie? Dieta?  Przyczyna czy korelacja?


Niestety branie obu świadectw jako argument, że joga otwiera na jakąkolwiek formę zła jest błędem metodologicznym. Joga była elementem ich historii, to prawda, ale nie da się stwierdzić czy była powodem wpływu zła, bo było tam mnóstwo akcji cięższego kalibru. W ten sam sposób można posądzić o zło wszystko inne co o. Verlinde i pan Maciej robili w tamtym czasie: co jedli, gdzie chodzili, że jeździli na rowerze, jakim językiem mówili itd. W mojej ocenie tu bramą dla złego ducha była świadoma i dobrowolna decyzja by odrzucić Boga i otwierać się na jakieś inne coś z zaświatów. Reszta to tylko dodatki bądź konsekwencje.


Hinduizm - wierzymy czy nie wierzymy?


Obaj panowie argumentują, że czakry istnieją. Czakry, wg teologii hinduistycznej, to punkty energetyczne w ciele, które są zamknięte i które należy wyzwalać, by osiągnąć oświecenie i rozpłynąć się w boskości. Co więcej, obaj używają terminologii hinduistycznej na opisywanie doświadczeń duchowych. To jest dla mnie trochę dziwne. Jeżeli ten system religijny jest nieprawdziwy, to powinniśmy go odrzucić wraz ze wszystkimi pojęciami i konceptami. Dlaczego obaj mówią, że czakry istnieją ale reinkarnacja już nie istnieje? Mimo że są ze sobą mocno powiązane? Dlaczego można uwolnić źródła energetyczne, ale karman'u nie ma i samsary nie ma? Z jednej strony argumentują, że nie ma jogi bez otwierania czakramów, z drugiej strony robią to samo wyznając, że jest otwieranie czakramów bez ich konsekwencji w postaci samsary, karmanu, reinkarnacji itd. Skąd ta granica? Do otworzenia czakramów hinduizm mówi prawdę, a od momentu uwolnienia energii hinduizm już nie mówi prawdy? O. Joseph i Pan z Gościa Niedzielnego popełniają błąd metodologiczny, który mocno przekreśla ich argumentację. Z tej błędnej argumentacji są dwa wyjścia.


1) Uznajemy że czakramy i uwalnianie energii istnieje, i w takim razie bierzemy pod uwagę cały system religijny hinduizmu. Wtedy mamy problem pod tytułem "dlaczego Bóg stworzył czakramy?" To jest poważny problem, bo pokazuje że hinduizm mówi prawdę i jest prawdziwą religią, a więc może trzeba się szykować na reinkarnację...?

 

2) Przyjmujemy, jako Chrześcijanie, że reinkarnacja, samsara, karman, energie, czakramy, itd., to są mity i wierzenia nieprawdziwe, i je odrzucamy. To jest tylko język i zbiór pojęć, którym ludzie innej kultury nazywali doświadczenia podobne do tych, które przeżywamy my i nasi mistycy. Więc różnica jest tylko językowa, co pociąga za sobą różnicę wyznaniową. Tu ciekawostką są badania przeprowadzone na medytujących z różnych tradycji religijnych, które wykazały że przy praktykach chrześcijańskich, buddyjskich i hinduskich zachodzą takie same zmiany w mózgu. A jak kto te zmiany i doświadczenia będzie nazywał to już inna sprawa.

 

Wnioski?


Nie miałem zamiaru rozstrzygać, czy joga jest zła czy dobra. Jestem natomiast przekonany, że takie świadectwa nie są w stanie pomóc nam w tym rozstrzygnięciu. Potrzeba nam świadectwa praktykującego katolika, który praktykuje jogę dwa-trzy razy w tygodniu od kilku lat.  Na pewno po moim rozeznaniu w sprawie nie podchodziłbym do jogi ze strachem. W tym momencie wydaje mi się, że tu nie trzeba szukać dowodów na to, że joga jest zła, tylko odwrotnie. Wymaga silnego dowodu twierdzenie, że joga otwiera na zło. Moim zdaniem, czakry (w rozumieniu hinduistycznym) nie istnieją. Bóg nie stworzył w człowieku żadnych subtelnych punktów energetycznych, które trzeba by uwalniać. To jest tylko język teologiczny, którego używają na wschodzie, żeby nazwać zwykłe doświadczenia duchowe lub fizyczne. Co do praktyki, na ten moment nie uważam żeby miała ona destrukcyjny wpływ na wierzącego chrześcijanina. Jeżeli jesteś praktykującym katolikiem, przyda Ci się móc porozmawiać z kierownikiem duchowym o swoim praktykowaniu jogi. Warto też żebyś np. na zajęciach fitnessu, gdzie występują elementy jogi, uważał na język instruktorów i świadomie odrzucał duchowe mity i elementy z religii wschodnich. I przede wszystkim, żebyś trzymał się mocno Chrystusa, żył Sakramentami i dbał o osobistą modlitwę. Jeżeli natomiast czujesz się niepewnie w wierze i nie dbasz o relację z Bogiem to bądź ostrożny. Bo może się okazać, że wciągniesz się w różne proponowane przez instruktorów treści i Twoja historia może się potoczyć podobnie, jak w powyższych świadectwach.

 


Wojciech Werhun - jezuita, autor książek poświęconych duchowości, studiuje teologię w Rzymie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.83

Liczba głosów:

89

 

 

Komentarze użytkowników (37)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bonaventura 18:56:53 | 2017-05-23
Skoro grzech pochodzi z wnętrza człowieka a nie z zewnątrz to ja sobie dzisiaj przed snem obejrzę pornusa.Amen.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

effa 07:34:50 | 2017-05-22
Czy jeśli wejdę na minę bez takiej intencji, żeby urwało mi nogę, to mi jej nie urwie? Czy jeśli zacznę nosić pierścień atlantów bez woli przyciągania zła, tylko z intencją noszenia fajnej ozdoby, to jestem bezpieczna duchowo? Czy zatem ćwicząc figury powiązane z orientalną duchowością - w założeniu tej duchowości otwierające mnie na .... (tu ksiądz zapewne lepiej będzie wiedział na co, bo ja nie mam zamiaru się jogą interesować) - a zatem szarpiąc za klamkę do pewnej duchowości - mogę być pewna, że drzwi pozostaną zamknięte, bo ja nie miałam intencji ich otwierania? No proszę Księdza!

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

makwiat 09:59:36 | 2017-05-21
Błąd juz na początku artykułu. I w jodze chodzi o bałwochwalstwo- najcięższe przewinienie wobec Boga a nie o " Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym (Mk 7, 14-23). "

Oceń 9 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kawon 22:20:07 | 2017-05-19
Obawiam się, że autor poszedł na skróty w jednym, niestety kluczowym momencie. Otóż bez żadnego argumentu założył, że skoro nie ma reinkarnacji, to nie ma też czakrów, bo są to pojęcia należące do jednego systemu religijnego, który może być w całości prawdziwy lub w całości fałszywy. Tymczasem to nieprawda, i nie trzeba być wielkim znawcą religii wschodu żeby to zauważyć. Czakry należą do doświadczenia życia, które można dotknąć i opisać. Jeżeli są ludzie, którzy doświadczyli takiej rzeczywistości, nie można temu zaprzeczyć nie zarzucając im kłamstwa. Być może tylko "zachodni" teolog czy demonolog powinien je inaczej nazwać. Tymczasem o reinkarnacji nie można tego powiedzieć. Jeżeli ktoś odkrywa, kim był w poprzednim życiu, robi to za pośrednictwem jakiegoś świata duchowego, i nie ma żadnej pewności, że jego "wspomnienia" nie są zwykłym szatańskim zwiedzeniem, podobnym w swoim mechanizmie do zachodniego wywoływania duchów. Nie jest więc uprawnione rozumowanie, że skoro reinkarnacja nie jest rzeczywistością, ale zwiedzeniem, to należy wyciągnąć wniosek, iż to samo dotyczy czakrów, czyli otwierania się na nieznane i nie pochodzące od Boga rzeczywistości duchowe w obecnym, bardzo realnym życiu. Niestety, ten błąd dyskwalifikuje wnioski wyciągnięte w artykule, choć oczywiście nie przesądza ostatecznie o demoniczności jogi.

Oceń 6 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marian Rakoczy 20:14:23 | 2017-05-19
... sam przekaz słów Jezusa w sprawie nieczystości z Ewamgelii św. Marka  wskazuje na sprawę POKARMÓW jako wchodzących do ust człowieka i dalej do żąłądka a nie otwierania się na zgubne działania demonów co prowadzi do grzechu w dalszych konsekwencjach kiedy człowiek zaczyna odrzucać wpływ Boga w swoim życiu i przestrzegania Jego wskazań. Czyżby  W Werhun nieświadomie użył tego fragmentu z Pisma czy nie doczytał go do końca? a może nieco umyślnie zakroił jego treść? . Tak więc słowa Jezusa z tej Ewangeliinie mają nic wspólnego z przypadkiem praktykowania jogi ... Czy zatem same ćwiczenia fizyczne jogi bez medytacji są jakimś zagrożeniem dla swery duchowej człowieka? uwazam ,że są ! dlaczego ? bo tak jak branie udziału w różnych "zabawach" typu wywoływanie duchów, granie kartami tarota , uczestnictwo w helloween , parada "zombie walk" ,metody stymulacji umysłu różnymi technikami itp. mogą być nieświadomym RYTUAŁEM ku czci demonów ! , a z demonami nigdy nie ma zabawy bo one nie mają poczucia humoru...

Oceń 8 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ELINOR 18:49:15 | 2017-05-19
No cóż świadectwa ludzi nie są argumentem dla Jezuity... To drogi Jezuito Wojciechu Werhun weź się za czytanie książki BŁAGANIE ODKUPICIELA "z głośnym wołaniem i płaczem" DO DUSZ MU POŚWIĘCONYCH,  bo będąc Jezuitą takową duszą jesteś i przestań zajmować się pierdołami typu joga!!!!!!! Szczęść Boże!

Oceń 59 24 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Przemysław Proczek 14:28:18 | 2017-05-19
Potrzeba nam świadectwa praktykującego katolika, który praktykuje jogę dwa-trzy razy w tygodniu od kilku lat.
Praktykujący katolik nie praktykuje jogi dwa-trzy razy w tygodniu !!. To się wyklucza. Warto aby autor nie ropatrywał sprawy li tylko poprzez rozumową analizę dwóch świadectw i tym samym doprowadzał do zamknięcia się na opinię innych osób, ale zasięgnął np. opinii księży egzorcystów. Mam wrażenie, że autor stara się wprowadzić czytelników tego artykułu w wątpliwości co do problemu jedoczesności bycia praktykującym katolikiem i praktykującym ćwiczenia jogi a może nawet chcieć tym artykułem wymazać problem z sumienia katolików. 

Oceń 16 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zbyszeks 11:54:28 | 2017-05-19
No Autor ma sporo racji. Albo "czakry" istnieją i mają zły wpływ, albo to nonsens i cały zły wpływ to wierzenie w te czakry.

Generalnie to należy potępiać. Wszystko, co się da. Jak człowiek potępia to się staje lepszy, jest żołnierzem walecznym w walce o dobro. Stąd powoli religia staje się religią potępiania, a każda wątpliwość w jego sens jest już zdradą.

Każdy eksperyment może się skończyć kłopotami. 95% potępiających nie wie co jest joga, nie ma pojęcia ani o hinduizmie, ani o jodze.

Czy to może być droga prowadząca na manowce? Pewnie, że tak. Czy joga może być po prostu gimnastyką? Może być. Wszystko zależy od tego, jak się do tego podchodzi.

Generalnie zgoda, że Chrystus wystarczy. Nie znaczy to jednak, że nie można się czegoś dowiedzieć od innych. Że każde ich poszukwanie jest złe. Nie znaczy też, że nie ma tam tych propozycji negatywnych.

Oceń 9 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

PoloCocktowiec Kowalski 10:05:42 | 2017-05-19
Wojtas, joga to religijna praktyka hinduizmu, innej religii, rozumiesz to?

Oceń 31 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojtas 09:25:38 | 2017-05-19
Dobrze, że o.Wehrun poświęcił swój czas i napisał ten artykuł. Każdy artykuł w takim duchu jest ku dobremu. Część komentarzy (też i dość agresywnych) pod tym artykułem to udowadnia.  Pan Jezus nie tworzył list tzw."zagrożeń duchowych", przed jednym przestrzegał - przed grzechem, który nie pochodzi z zewnątrz ale z wewnątrz (Mk 7, 14-23). I tego mamy się obawiać - to jest chrześcijańska postawa. Tworzenie atmosfery strachy przed rzeczami (nie tylko joga, ale i cała inna masa rzeczy jakie się przez te lata przez deonowa fora przewinęła:   Harry Potter, kucyk Pony etc. ) jest szkodliwą praktyką.

Oceń 10 28 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook