Najczęstszy grzech katolików

Karol Wilczyński
(fot. shutterstock.com)

Widzę go codziennie. Bardzo wielu moich katolickich znajomych popełnia go otwarcie i w pełni świadomie. Wiem o tym, bo widzę, co publikują na swoim Facebooku. Wystarczy właściwie jedno kliknięcie, by złamać przykazanie.

 

"Szwecja upada", Malmö płonie, a imigranci właściwie zniszczyli całe państwo. I nie chodzi tu o jakieś Węgry czy Bułgarię, ale o jedno z najbogatszych i - wydawałoby się - najlepiej zorganizowanych państw Unii Europejskiej. Przekaz jest prosty: oto, do czego prowadzą naiwna polityka multi-kulti i przyjmowanie imigrantów. Właśnie taki komunikat swoją ujmującą prostotą podbił internet w ostatni czwartek.

 

Ósme przykazanie?

 

Nie po raz pierwszy dezinformacja tak bardzo odpowiada gustom naszych internautów. Nie po raz pierwszy moi znajomi, również katolicy, udostępniali te informacje, łamiąc ósme przykazanie - przekazując fałszywe świadectwo o naszych bliźnich mieszkających po drugiej stronie Bałtyku.

 

Wystarczy jedno kliknięcie, aby udostępnić fałszywą lub zmanipulowaną informację na swojej ścianie na Facebooku. Często nie ma czasu, by spojrzeć do środka i sprawdzić, czy źródło jest wiarygodne. Przecież wystarczy "dowód": mocny tytuł oraz zdjęcie przedstawiające płonące domy i bezradnych szwedzkich policjantów.

 

Co naprawdę wydarzyło się w Malmö?

 

W internecie można było przeczytać o "wojnie", "upadku miasta", "tragicznej sytuacji" oraz "regularnym polu bitwy", jakie urządziły sobie tam "gangi imigrantów". Informowano również, że "mieszkańcy proszą o pomoc wojskową", bo zostali "sterroryzowani".

 

Cóż, prawda jest nieco inna. Jak informuje "Russia Today" (anglojęzyczne medium sponsorowane przez rząd Federacji Rosyjskiej - cytuję je świadom, że jest to narzędzie propagandy kremlowskiej zainteresowanej promowaniem przekazów antyimigranckich; biorąc pod uwagę jednak, że dosyć ostrożnie wypowiada się o sytuacji w Malmö, to prawdopodobnie przekaz innych mediów byłby jeszcze bardziej stonowany), w ostatnich miesiącach Malmö doświadcza rosnącej liczby aktów przemocy. W dzielnicy Rosengård, gdzie 80 procent populacji stanowią migranci i gdzie panuje 40-procentowe bezrobocie, coraz częściej dochodzi do rozbojów, gwałtów i zabójstw. W rozmowie z rzecznikiem lokalnej policji ustalono, że po zabójstwie przypadkowej osoby - szesnastoletniego chłopca na przystanku obok szkoły - poproszono o przysłanie 130 dodatkowych policjantów, by zapewnili bezpieczeństwo w dzielnicy.

 

W tej chwili prokuratura bada jedenaście spraw związanych z morderstwami oraz osiemdziesiąt związanych z próbą morderstwa. Nie ma w tej chwili pewności, kto stoi m.in. za zabójstwem chłopca, choć niektóre szwedzkie media wskazują, że może być to seryjny zabójca. W latach 2010-2011 społeczność imigrantów w Malmö terroryzował Peter Mangs, który zastrzelił z karabinu snajperskiego dwie osoby i usiłował zabić kolejnych osiem. Został skazany na dożywocie. Szwedzka policja przyznała, że wiąże śmierć chłopca z podobnym atakiem. Tyle o tym, co dzieje się po drugiej stronie Bałtyku.

 

W czasie wojny to prawda umiera pierwsza

 

Pewnie wielu katolików ma zapędy militarystyczne i w naszym świecie pełnym wojen najchętniej założyliby oni płaszcze z krzyżami, by bronić swojej ojczyzny. Generalnie jednak, by zapobiegać tej "wojnie", nie trzeba sięgać po miecz.

 

Obecna sytuacja wskazuje, że wojna ma przede wszystkim charakter informacyjny. Zarówno służby amerykańskie, jak i europejskie wskazują na rozwijająca się działalność obcych służb, które mają na celu dezinformację oraz manipulowanie faktami. Artykuły o Malmö są tego znakomitym przykładem.

 

Celem tej dezinformacji jest doprowadzenie do przeświadczenia, że żyjemy w ciągłym zagrożeniu. O ile działania militarne w Syrii dotykają bezpośrednio około dwudziestu milionów mieszkańców tego kraju, o tyle działania propagandowe mają wpływ na miliardy, siejąc zamęt w każdym zakątku świata. Podobnie mają się sprawy związane z tzw. kryzysem imigracyjnym. Mimo że w Europie nadal nie ma tak naprawdę mowy o żadnym kryzysie, to działania medialne doprowadziły do tego, że migracja stała się tematem numer jeden w debacie publicznej. I podobnie jest też z sytuacją w Malmö: wydarzenia i zabójstwa dotyczą przecież ograniczonej liczby osób, ale dezinformacja wokół nich ma co najmniej ogólnopolski (!) zasięg.

 

"Prawda w czasie wojny umiera pierwsza" - napisał jeden z najlepszych reporterów, Tiziano Terzani. Nie pomagajmy jej umierać tak łatwo, możemy temu zapobiec.

 

Co możesz zrobić? Reaguj na dezinformacje i manipulacje w mediach. Pisz do osoby, która udostępniła fałszywą informację, poświęć kilka minut na potwierdzenie prawdziwości newsa. Jeśli wydaje ci się mało prawdopodobny, a chcesz go udostępnić, sprawdź go przynajmniej w drugim źródle. Pamiętaj, że taki mały fact check, sprawdzenie prawdziwości danej informacji, przyczynia się do ograniczenia skutków wojny naszych czasów.


Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Miłośnik kultury bliskowschodniej. Pisze doktorat z filozofii arabskiej. Wraz z żoną prowadzi bloga islamistablog.pl.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.59

Liczba głosów:

121

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

slowix25 00:38:06 | 2017-02-03
Czytałem ten atrykuł i dochodzę do wniosku że autor to idiota.
Może trollu byś wyszedł z domy i zwiedził Malmo w Szwecji, czy Calais w Francji - a potem się wypowiadał. 

Oceń 31 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

superkarol.bb 09:53:45 | 2017-02-02
diabeł znaczy oskarżyciel, Deon właśnie to robi- oskarża.

Oceń 21 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 08:23:55 | 2017-02-01
"Pewnie wielu katolików ma zapędy militarystyczne" - to jest kreowanie własnej rzeczywistości, żeby artykuł miał do czego pasować. Zwykła manipulacja, dziennikarstwo w stylu GW polegające na tworzeniu rzeczywistości, a nie jej opisywaniu. To chyba też grzech, nie? Chyba że nawracane ciemnogrodu go automatycznie usprawiedliwia i uświęca?

Oceń 50 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franek 08:04:57 | 2017-02-01
A który redaktor i które media nie kłamią? Przepraszam, manipulują. Przepraszam, "używają języka perswazji". Oczywiście w celu ukazania "prawdy" ...
https://www.youtube.com/watch?v=tlX1V2T1P0A

Oceń 25 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

PoloCocktowiec Kowalski 21:15:09 | 2017-01-31
Panie redaktorze a Pan nie manipuluje?

zamyka Pan oczy na gwałty na niewinnych kobietach popełniane masowo przez muzułmanów w Skandynawii, Niemczech, Francji, Belgii...

przed nimi trzeba się bronić, a nie ich zapraszać do domu

kim Pan jest? co Panem kieruje? jeżeli w w Polsce muzułmanie będą gwałcić i mordować to m. in. Pan będzie miał krew na rękach

Oceń 80 22 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Eleazar 16:30:58 | 2017-01-31
A skąd ty człowieku wiesz, że przekazują fałszywe świadectwo i że grzeszą. Aby zgrzeszyć musieliby wiedzieć, że jest to świadectwo fałszywe, do każdego sumienia zajrzałeś?

Oceń 46 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 16:15:02 | 2017-01-31
Ależ oczywiście, że Rosja Putina prowadzi wojnę informacyjną na szeroką skalę. Rezolucja Anny Fotogi przyjęta przez Parlament Europejski pokazuje, że wreszcie polityczne szczyty w EU są tego świadome.

Lech Kaczyński ostrzegał przed Putinem zanim to było modne. W czasie kiedy Obama, Clinton czy na naszym podwórku Tusk upajali się resetem z Rosją.

Tak, trzeba uważać jakie informacje się przenosi dalej. Na tyle na ile to możliwe.

---------------
Na marginesie: dzięki tej publikacji red.Wilczyńskiego zdałem sobie sprawę ileż grzechów zostało popełnionych przez te wszystkie lata przez tych, którzy powtarzali dezinformacje podawane w Gazecie Wyborczej.

Oceń 34 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 15:33:07 | 2017-01-31
W ramach odkłamywania prawdy -Wilczyński jest za bezwarunkowym przyjmowaniem imigrantów.

Oceń 47 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Metanoia 11:30:39 | 2017-01-31
Ja się zastanawiam kto tak właściwie jest moim bliźnim? Jeśli jedynym człowiekiem był Adam, który swoje człowieczeństwo otrzymał wraz z tchnieniem "ducha Ojca". Ewangelia i relacja Jezusa do świata pokazuje nam prawdę, że Bóg poprzez swoją inkarnację był bardziej ludzki niż jakikolwiek człowiek. Więc jeśli Adam jest człowiekiem bo był wypełniony całkowicie duchem Ojca to Jezus był jedynym żyjącym człowiekiem. Kim w takim razie jesteśmy my?
Czy moim bliźnim z powodu poprawności politycznej stającej się równoległą religią w Kościele ma być każde myślące zwierzę ludzkie?
Czy może bliźni, jest ktoś kto tak jak ja miłuje Jezusa Chrystusa i rozumie z czym Jezus przyszedł tutaj na ziemię? Czy Jezus uciekał przed faryzeuszami chcącymi go zabić czy też radośnie oddał się w ich ręce jeszcze zanim wybiła Jego godzina? Czy Jezus błogosławił faryzeuszom czy też nazwał ich ojca diabłem?
Tak sobie myślę, że Jezus płacze patrząc jak Jego personalizm zostaje podeptany przez religię miłości bliżej nieokreślonej masy ludzkiej nazywanej dla niepoznaki migrantami zamiast najeźdżcami.
Jezus przychodzi z pomocą każdemu pojedynczemu człowiekowi ale nie jakiemuś ludowi, społeczności, wspólnocie. Czyniąc z Jezusa bolszewickiego kolektywistę chyba rozmijacie się z tym co chciał przekazać.  

Oceń 25 23 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook