Franciszku, przywieź ze sobą uchodźców

Piotr Żyłka

Papież potrafi zaskakiwać. Pokazał to już nie raz. Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. A gdyby tak Franciszek zrobił coś, co wstrząsnęłoby całą Polską?

 

Lipiec 2016. Tłumy ludzi - w tym mnóstwo oficjeli i władz państwowych - oczekują na lotnisku na Franciszka. Samolot ląduje. Ludzie skandują: "Niech żyje papież! Niech żyje papież! Witaj w Polsce! Witaj w Polsce! Kochamy Ciebie! Kochamy Ciebie!". Otwierają się drzwi, ale zamiast postaci w białych szatach po samolotowych schodach schodzą nikomu nieznani ludzie. Pierwszy, drugi, trzeci, następny. Bardzo ich dużo. Mężczyźni, kobiety i dzieci. Gdzieś między nimi jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Uśmiechnięty, spokojny, macha do zebranych. Na samym końcu w drzwiach pojawia się papież. Dopiero po chwili do wszystkich dociera, co się dzieje. Franciszek najzwyczajniej w świecie przywiózł ze sobą na Światowe Dni Młodzieży uchodźców.

 

Niemożliwe? Mało realne? Nic bardziej mylnego. Przecież całkiem niedawno, wracając z Lesbos, papież pokazał, że jest zdolny do takich rzeczy. Zaprosił na pokład i zabrał ze sobą do Watykanu 12 muzułmańskich uchodźców.

 

Ktoś powie, że to by było wbrew wolności. Bo przecież uchodźcy wcale nie chcą przyjeżdżać do Polski. Bo tu nie czeka na nich raj. Słabo u nas. Nie jesteśmy bogatym społeczeństwem.

 

Spróbujmy jednak puścić wodze fantazji. Albo jak ktoś woli - pomyślmy przez chwilę logicznie. Światowe Dni Młodzieży to naprawdę piękne wydarzenie. Każdy chciałby na nie przyjechać, brać w nim udział. A przecież gdyby uchodźcy, nawet tacy, którzy niekoniecznie chcieliby trafić do naszego kraju, na miejscu doświadczyliby znanej na całym świecie polskiej gościnności… Jestem przekonany - i mówię to bez żadnej złośliwości - że po kilku takich dniach ich obawy i wątpliwości zostałyby przez nas rozwiane i z wielką radością zostaliby w Polsce.

 

Na pewno byśmy im pomogli. Nawet jeśli większość z nas nie wie, jak się do tego zabrać. Mamy przecież ekspertów od pomagania. Siostra Małgorzata Chmielewska, Janka Ochojska, Szymon Hołownia. Miałby kto nam pokazać, od czego zacząć.

 

Nie wiem, czy taki scenariusz jest możliwy, ale bardzo bym się z jego realizacji cieszył. W Watykanie działa prężnie wspomniany już jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. To on jest człowiekiem Franciszka od misji specjalnych dotyczących potrzebujących. Kto wie, może jemu też już chodzi po głowie taki albo podobny pomysł?

 

Tak, mam marzenie. Chciałbym, żeby Światowe Dni Młodzieży wstrząsnęły nami duchowo. Chciałbym, żeby obudziły w nas to, co najlepsze. I żeby hasło tego wydarzenia pozytywnie nas przeorało. Żebyśmy wszyscy zaczęli wcielać je w życie. Żeby te słowa nie były pustym hasłem.

 

"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5, 7).

 

 

Piotr Żyłka - redaktor naczelny DEON.pl

 

 

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.86

Liczba głosów:

98

 

 

Komentarze użytkowników (44)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

gustawlam 18:43:06 | 2016-05-04
Tak tak Franciszku, przywieź ze soba jeszcze więcej takich uchodźców...

https://www.youtube.com/watch?v=nGh0ENUpd-U

... jak ten.

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 17:32:39 | 2016-05-03
Panie Redaktorze,
zapewne jest Pan lepiej poinformowany niz ja zwykły konsument internetu. Zatem kilka pytań
- czy wiadomo ilu przybyszów wjechało do Europy w ciągu ostatniego półtora roku.
- ilu z nich nie miało żadnych dokumentów
- ilu z nich to uchodźcy w myśl określeń ONZ, a ilu szuka po prostu poprawy swego losu za każdą cenę
- ilu z nich dotąd można było zaproponować   nauczenia się języka, znalezienia pracy, skierowania dzieci do szkół
- ilu z nich krąży po Europie, głównie w Niemczech bez żadnej informacji co się znimi dzieje. Co zaczną robić gdy okaże się, że mają wracać lub nie ma dla nich mieszkania, pracy i żywności.
- jak szacuje się liczebność imigrantów, którzy przybędą do Europy do końca 2016. Ile zarobią na tym organizatorzy, skorumpowani politycy, strażę graniczne i policja
-  Francja Holandia, Belgia przyjęły przez ostatnie kilkadziesiąt lat miliony imigrantów. Ilu z nich zintegrowało sie z krajem osiedlenia. I nie chodzi mi o porzucenie ich religii, czy obyczajów, ale  nauczenie się języka, podjęcie pracy, przestrzeganie prawa kraju osiedlenia
- czy wie Pan, że W. Brytanii co trzeci pytany imigrant stwierdził, że nie poinformuje policji gdy zobaczy, że sąsiad robi bombę, a co czwarty żądał wprowadzenia prawa szariatu. 
       Chrześcijańskiej cnocie miłosierdzia musi towarzyszyć cnota roztropności i mądrości. A te nie zalecają podejmowania działań nieskutecznych lub szkodliwych,  również dla nieszczęśników zwabionych przez mafie i wpuszczonych na głęboką wodę. Proszę przemyśleć odpowiedzi zanim napisze Pan coś na ten temat.  Na razie takie teksty powiększają tylko pole bitwy Polaków z Polakami i są źródłem gorszących wypowiedzi po obu stronach. .

Oceń 25 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mateusz Cymbała 00:34:59 | 2016-05-03
Panie kochany, przestań zatruwać powietrze. Zacznij Pan pisać coś wartościowego bo to lekko poniżej poziomu... słów mi brak na kierunek w którum zmierza ten portal.

Oceń 24 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bilety 13:26:31 | 2016-05-02
czy pisanie takich artykułow jest naprawde konieczne, co pan chce w nas wzbudzic, wspolczucie czy jak - przeciez wspolczujemy tym ktorzy cierpia wojne i im chcemy pomagac - ale nie islamistom, ktorzy juz zalali europe przynoszac wylacznie przemoc strach i zbrodnie oraz wojujący i bardzo natarczywy islam.

Oceń 34 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chordad 08:35:53 | 2016-05-01
Panie Żyłka! Do dzieła!
niech Pan przyjmie do swojego domu trochę tych 'uchodźców'!
cóż Pana powstrzymuje?
jak Pan da dobry przykład, na pewno inni - może nawet włącznie ze mną - podążą za Panem z dziką radością, także nie wahaj się Pan, tylko zaczynaj!

Oceń 39 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

fainomai 18:15:32 | 2016-04-30
Czy ktoś może mi wyjaśnić co takiego irytującego jest w zdjęciu autora.

Oceń 14 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Zorbas 15:12:02 | 2016-04-30
Oczywiście, jak najwięcej migrantów i od razu na prywatny adres p. Żyłki.
Odnoszę pewne wrażenie, że ten portal DEON jest szykowany do sprzedaży a jego nabywcą (tak jak "katolickiego" Tygodnika Powszechniego") będzie spółka Agora.

Oceń 54 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szalek23 13:15:02 | 2016-04-30
Aż założyłem konto żęby skomentować to co przeczytałem
Islamiści nas zalewają zabijają u siebie naszych Chrześcijan gwałcą nasze kobiety w zbiorowy i brutalny sposób
A nasz Papież zamiast martwić się o Chrześcijan martwi się o terrorystów i gwałcicieli ?
A co do pana redaktora to niech sam sobie do swojego domu przygarnie uchdźców, nierobów którzy chcą tylko żerować z nas płodzić dzieci i nas podbić

Oceń 53 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maciej Niećko 11:59:26 | 2016-04-30
Żeby ten artykuł nie były pustym hasłem, to proponuję załączyć wyciąg z prywatnego konta z comiesięcznymi przelewami na potrzebujących.
Wydaje mi się, że innych ludzi pociągają cuda Boże oraz przykład naszego realnego działania.

Oceń 36 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pola 10:20:37 | 2016-04-30
Merker przyznaje, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Niemczech jest krytyczna: https://www.facebook.com/tvpolskapl/videos/803213003147680/

Oceń 22 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook