Reforma Kościoła made in Poland

Piotr Żyłka
(fot. smif / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Kościół instytucjonalny potrzebuje reformy. Nie delikatnego przypudrowania noska, tylko poważnej operacji. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale mało kto zastanawia się, jak to zrobić. Ciekawa propozycja zmian powstała w Krakowie.

 

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Rok 2020. Posiedzenie Episkopatu Polski w Warszawie. Trwa dyskusja na temat wypracowania nowego modelu duszpasterstwa rodzin. Zebrani poszukują odpowiedzi na palące pytania. Kiedy zacząć przygotowania do sakramentu małżeństwa? Jak powinny wyglądać przedmałżeńskie kursy? Jaką formację Kościół ma do zaproponowania parom po ślubie? Co z osobami w sytuacjach trudnych - zdradzonymi, porzuconymi, wchodzącymi w nowe związki po rozwodzie? Jak traktować dzieci ze związków niesakramentalnych?

 

W dyskusji biorą udział nie tylko biskupi. Głos zabierają świeccy. Mężczyzna z dwudziestoletnim małżeńskim stażem. Kobieta samotnie wychowująca trzy córeczki. Małżeństwo z powodzeniem prowadzące od wielu lat kursy dla narzeczonych. Nie są to osoby przypadkowe. Każda z nich jest poważnie zaangażowana w życie Kościoła. Wszyscy obecni na spotkaniu mają takie same prawa jak biskupi. Razem zastanawiają się i podejmują decyzje, które mogą pomóc Kościołowi w całej Polsce.

 

Dziś brzmi to trochę, jak opowieść science fiction, ale być może dożyjemy czasów, w których taki sposób działania będzie możliwy. Idea poszerzenia składów episkopatów, to tylko jeden z pomysłów zawartych w książce ks. Damiana Wąska "Nowa wizja zarządzania Kościołem". Oto fragment dotyczący zarysowanego powyżej scenariusza: "Richard R. Gaillardetz zaproponował, by w skład tego gremium (episkopatu - przyp. red.) włączyć świeckich liderów grup religijnych. Wydaje się to dobrym pomysłem, ponieważ umożliwiłoby większy udział laikatu w kształtowaniu duszpasterskiego oblicza Kościoła lokalnego i jednocześnie budowało klimat współodpowiedzialności wszystkich chrześcijan za animowanie wiary".

 

Autor książki jest adiunktem przy Katedrze Chrystologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jego idee nie mają charakteru fantazji, nie są to teorie wyssane z palca. Jest to raczej rzeczowa odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, który od początku pontyfikatu mobilizuje Kościół do podjęcia wysiłku odnowy i zastanowienia się nad  kierunkami reform.

 

"Nowa wizja zarządzania Kościołem" jest też zaproszeniem do rzetelnej i spokojnej dyskusji o zmianach, jakich potrzebujemy. Jako jeden z pierwszych temat zauważył i podjął ks. Adam Boniecki. Na łamach "Tygodnika Powszechnego" napisał, że propozycje ks. Wąska są wnikliwe, trzeźwe, twórcze i warto się im uważnie przyjrzeć. Równocześnie zwrócił uwagę, że mogą one rodzić nad Wisłą opór. "Konstruktywno-krytyczne wywody autora mogą zaniepokoić nie tylko uformowanego przez naszą katechezę katolika, lecz także niektórych hierarchów".

 

Wspomniana wcześniej propozycja poszerzenia lokalnych episkopatów o liderów świeckich wspólnot brzmi naprawdę ciekawie i sensownie. Nie jest tajemnicą, że parafie w naszym kraju nie są w najlepszej kondycji (oczywiście na szczęście nie wszystkie). Dziś najwięcej osób poważnie zaangażowanych w życie Kościoła znajdziemy we wspólnotach - odnowie, neokatechumenacie, oazie, środowiskach skupionych wokół zakonów dominikanów, jezuitów czy franciszkanów, a także w wielu mniej masowych i rozpoznawalnych, ale prężnie działających grupach. Dobrze by było zaprosić liderów takich środowisk do wzięcia większej odpowiedzialności za Kościół. Również w wymiarze instytucjonalnym.

 

Mam nadzieję, że ta i inne propozycje reform zaprezentowane przez ks. Damiana Wąska staną się przedmiotem szerokiej dyskusji. Dyskusji, która pomoże nam znaleźć sposoby na jeszcze skuteczniejsze docieranie do ludzi z Dobrą Nowiną. Bo przecież o to ostatecznie nam wszystkim chodzi.

 

 

 

 

NOWA WIZJA ZARZĄDZANIA KOŚCIOŁEM

Damian Wąsek 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.61

Liczba głosów:

66

 

 

Komentarze użytkowników (185)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~info 07:49:22 | 2015-02-11
gosc  ~info 17:21:51 | 2015-02-07
Żyłka powinien dostać karę za promowanie księdza Bonieckiego z zakazami. Dostał zakazy od swojego zakonu ale deon właśnie takich uważa za wzór. Czegoż się mozna spodziwać po deonowych najemnikach - z tego żyją. A do swoich spraw próbują podpinac a to jakiego biskupa a to innego księdza.

Żyłka tworząc medialny KK i pontyfikat wzoruje się na Wyborczej, TVN i TP

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Andrzej L 10:42:13 | 2015-02-10
      To nie reformy potrzebuje Kościół, ale prawdziwych świadków Ewangelii !!!!
Bez modlitwy, świadectwa i Ożywczego Tchnienia Ducha Świętego nie będzie lepiej  !  
    Niektórzy wzywają  do zmian, ale niestety - wołają tylko do innych - pomijając siebie .... a to trzeba zaczynać właśnie od siebie !!!
 
Powołują się słowa Papieża Franciszka i mówią : widzicie jak trzeba robić, ale sami tylko gadają... albo piszą (często z pretensjami)  !!!

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AM 21:12:59 | 2015-02-09
Panie Żyłka, chcesz Pan reformować Kościół, to zamiast wypisywać te artykuliki na Deonie trzeba się zabrać za intensywną modlitwę, bo tylko ludzie głębokiej modlitwy uczyni w historii Kościoła coś dobrego. Ci co tylko gadali prowadzili do rozłamu i odejścia ludzi od wiary.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Geneza 13:50:27 | 2015-02-09
KTO JEST GLOWA / ZALOZYCIELEM KOSCIOLA CHRYSTUSOWEGO?

Objawienie Sw.Jana 22, 16-17

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Hadrian 23:50:31 | 2015-02-08
Głos świeckich na równi z głosem Biskupim? Ale czyż hierarchiczna struktura Kościoła nie wynika z protoplast ogranizacji pierwszych Chrześcijan. O tym jak było w początkach Chrześcijańskich wspólnot mówi nam między innymi Pismo Święte. Takie rewelacje to prosta droga w protestantyzm, zerwanie z tradycją.
Kościół to nie zabaweczka przy której można majstrować wedle swojego widzi misię.

Oceń 4 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 17:35:09 | 2015-02-08
Ratyfikacja Konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet to fakt smutny sam z siebie, dlatego, że wprowadza złe prawo, które rodzi zabłąkanych ludzi
— powiedział abp Stanisław Gądecki poproszony o komentarz na dzisiejszym briefingu po swoim powrocie z Iraku.
W ocenie przewodniczącego Episkopatu Polski zadaniem tych, którzy dyrygują demokracją, jest szukanie dobrego prawa, czyli takiego, które pokazuje ludziom dobry kierunek i daje równocześnie możliwość realizacji tego dobra. Teraz natomiast wprowadza się zabłąkanie i ideologię, która jest popierana przez mniejszość.
Praktycznie perspektywy dla demokracji są coraz słabsze. To nie jest jednak powodem do desperacji chrześcijan, dlatego, że chrześcijanin nie oglądając się na prawo idzie za Ewangelią, to znaczy, że nie może popełnić zła. Natomiast dla ludzi słabych złe prawo wskaże zły kierunek
— stwierdził metropolita poznański.

Oceń 2 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Gość Niedzielny 17:13:23 | 2015-02-08
Abp Hoser: Nie bójmy się wyniku Synodu
DODANE 2015-02-08 08:42 KAI |
Biskup warszawsko-praski odniósł się do dyskusji toczącej się wokół tego wydarzenia.

Abp Hoser: Nie bójmy się wyniku Synod
Abp Hoser ubolewał nad tym, że większość ludzi wiedzę na temat synodu czerpie z przekazu medialnego, który pod wpływem modelacji stał się w dużej liczbie przypadków dezinformacją
Nie bójmy się na zapas. Kościół nie rozpadnie się i nie zatonie. Wierzę, że w czasie obrad synodu obecny jest Duch Święty – podkreślił abp Henryk Hoser w trakcie dyskusji poświęconej zbliżającemu się Synodowi Zwyczajnemu o Rodzinie.

Zaapelował także o modlitwę w intencji tego wydarzenia. – Jeśli zabraknie naszej modlitwy, Synod może nie wydać owoców jakich oczekujemy, a spodziewamy się wiele: nowego światła, nowego tchnienia, nowej perspektywy, nowych rozwiązań, oraz nowej odwagi by głosić iż rodzina, która wychodzi z Bożego zamysłu miłości i miłosierdzia jest jedyną formą jak jest godna by przekazywać miłość i życie następnym pokoleniom – zwrócił uwagę biskup warszawsko-praski.

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bezzzzz 17:08:38 | 2015-02-08
gosc  ~info 17:21:51 | 2015-02-07
Żyłka powinien dostać karę za promowanie księdza Bonieckiego z zakazami. Dostał zakazy od swojego zakonu ale deon właśnie takich uważa za wzór. Czegoż się mozna spodziwać po deonowych najemnikach - z tego żyją. A do swoich spraw próbują podpinac a to jakiego biskupa a to innego księdza 

ŻYŁKA DOSTANIE MOŻE TEŻ ZAKAZY - BEZROBOCIE DEONOWE?

Oceń 2 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Geneza 15:34:38 | 2015-02-08
Kosciolowi Katolickiemu potrzebny jest Pan Jezus Chrystus.
Duchowy,niewidzialny Kosciol Jezusa Chrystusa od Zmartwychwstania Syna Bozego,zeslania Ducha Swietego zyje i daje zycie.
Panie Jezus Ty jestes swiatlem mojego zycia!

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~13.03 14:52:16 | 2015-02-08
Istotnie św. Jan Paweł II oraz Benedykt XVI pozostawili Kościół w opłakanym stanie zwłaszcza po porażce teologii wyzwolenia w Ameryce Łacinskiej. W opini wszystkich na lewo -  od "pismaków" po czerwonych khmerów uczniów  Jean-Paul Sartre i paryskiej Sorbony - Kościół wymaga poważnej operacji. Zwłaszcza Jego hierarchiczno - haryzmatyczna struktura jest dla tych "wszystkich" ością w gardle powodując mdłości i  migrenę. Oczywiście samo wprowadzenie na posiedzenie Episkopatu Polski pasterza kóz z 20- letnim stażem małżeńskim, czy rozwódki nie wniesie wielkich zmian, ale na początek..., dobre i to!

Oceń 6 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook