Czy katolik może chodzić do Lewiatana?

Piotr Żyłka

Czyżby właściciele sieci marketów spożywczych spiskowali z ciemnymi mocami? Czy powinniśmy zacząć nawoływać do bojkotowania sklepów "Lewiatan"?

 

O diabłach, egzorcyzmach i tematach pokrewnych ostatnio zrobiło się bardzo głośno. Sprawa jest poważna, bo dotyka niezwykle delikatnej przestrzeni w życiu duchowym. Dlatego jestem zaniepokojony, gdy czytam bardzo słabe artykuły przestrzegające przed czyhającym na nas zza każdego rogu zagrożeniami.

 

Przykładem skrajnie szkodliwego podejścia do tej tematyki jest tekst "Dlaczego osobiście nie lubię pentagramów", który został opublikowany na portalu Fronda.pl. Autorka felietonu na początku zadaje całkiem logiczne pytania: "Czy znak coś znaczy? Czy znak nic nie znaczy? Czy jest to najzupełniej obojętne, czy podam komuś rękę na dzień dobry, czy pokażę mu obraźliwy gest? Czy jest to wszystko jedno czy noszę na szyi krzyżyk, czy znak pentagramu?".

 

Chwilę później przechodzi jednak do stwierdzenia, które jest - delikatnie mówiąc - absurdalne. Cytuję: "Może właśnie moja postawa jest trzeźwością? Po prostu zastanawiam się, kto i dlaczego wybiera sobie znak pentagramu jako znak firmowy, podobnie jak zastanawia mnie kto nazywa sklep imieniem Lewiatana (potwora morskiego z księgi Hioba). Te zastosowania symboli na pewno nie są przypadkowe, ponieważ nie wymyślono zupełnie nowego kształtu, zupełnie nowej nazwy, lecz odwołano się do tradycji".

 

Co autorka ma na myśli? Czyżby właściciele sieci marketów spożywczych spiskowali z ciemnymi mocami? Czy powinniśmy zacząć nawoływać do bojkotowania sklepów "Lewiatan"? No dobrze. Bądźmy więc konsekwentni. Znajomy zakonnik - w dyskusji która wywiązała się wokół tego tekstu - przytoczył przykłady innych firm, z których usług "prawdziwy katolik" nie powinien korzystać, jeśli chce być wierny słowom Pisma "Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła":

 

  • Facebook jawnie promuje homoseksualizm i ignoruje obrażanie chrześcijan;
  • To samo robi Google. Czyli rezygnujemy też z YouTube, Android, Gmail - to ta sama firma;
  • Microsoft wydał potężne pieniądze na promocję aborcji. Kasujemy Windowsy;
  • Apple korzysta z niewolniczych fabryk w Chinach (na spółkę z większością producentów telefonów). Wyrzucamy iPody i telefony;
  • Cokolwiek jest "made in China". Kupowanie takich produktów przyczynia się umacnianiu reżimu popierającego aborcję;
  • W ogóle nie wolno korzystać z internetu, bo skrót "www" według pisowni hebrajskiej to 666;

 

No i na koniec dodajmy do tego nasz portal. Raz na jakiś czas dostajemy na skrzynkę maile o mniej więcej takiej treści: "Będziecie odpowiadać przed Bogiem na sądzie ostatecznym za rozmywanie nauki Kościoła. I jeszcze ta potworna nazwa! DEON! Kto to wymyślił? Przecież to się różni tylko jedną literką od słowa DEMON!". Zainteresowanych pochodzeniem nazwy portalu odsyłam do tekstu "Dlaczego właśnie Deon?".

 

Teraz na poważnie. Oczywiście nie można bagatelizować zagrożeń duchowych. Diabeł istnieje i nieustannie działa. Jego celem jest zniszczenie człowieka i oddalenie nas od Jezusa. Rozumiem więc potrzebę zwracania uwagi na realnie istniejące problemy, ale trzeba to robić w sposób wyważony i kompetentny. Inaczej z naszej działalności może być więcej szkody niż pożytku.

 

 

 

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg i papieskiego profilu Franciszek.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.56

Liczba głosów:

141

 

 

Komentarze użytkowników (100)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Uważajmy na symbole 12:51:29 | 2015-05-15
...W Ps 74,14 buntuje się on przeciw Bogu, który kruszy jego głowy i wydaje go na żer morskim potworom. W Iz 27,1 wydaje się być olbrzymim wężem morskim, którego Bóg ukarze w dniu swego sądu (por. Hi 26,13).
W Starym Testamencie Lewiatan symbolizuje generalnie złe moce, które przeciwstawiają się Bogu. Mają one aspekt przerażający, są monstrualne, nie dają się łatwo pokonać, ale ostatecznie nie są w stanie oprzeć się Bogu, jedynemu suwerenowi świata. Zostaje podkreślone, że w dniu sądu te potężne siły chaosu zostaną definitywnie poskromione przez Boga (Iz 27,1).

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lol 13:09:24 | 2014-11-30
LEwiatan, to nie tylko określenie morskiego potwor ze Starego Testamentu. Pod tym imieniem wystęþuje też demon, będący patronem pychy i buty, jeden z upadłych aniołów.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mariusz 00:40:30 | 2014-06-25
Belial - jeden z 4 piekielnych książąt (pozostali to Szatan Lucyfer i Lewiatan). Dosłowne tłumaczenie to ten który nie ma pana lub niegodziwiec świata.

W literaturze kabalistycznej Lewiatan symbolizował Samaela (anioła śmierci, oskarżyciela, uwodziciela, ducha zniszczenia), który w przyszłości miał zginąć.

• Księga Izajasza 27:1 – W ów dzień Pan ukarze swym mieczem twardym, wielkim i mocnym, Lewiatana, węża płochliwego, Lewiatana, węża krętego; zabije też potwora morskiego[6].


Księga Henocha: 
W owym dniu zostaną rozłączone od siebie dwa potwory: żeński potwór, któremu na imię Lewiatan, zamieszka głębokości morza nad źródłami wód, natomiast [potwór] męski o imieniu Behemot zajmie swoją piersią ogromną pustynię zwaną Dendain, [leżącą] na wschód od ogrodu, gdzie mieszkają wybrani i sprawiedliwi, gdzie mój pradziad został przyjęty, będący siódmy od Adama, pierwszego człowieka, którego stworzył Pan Duchów.

Apokalipsa 12 9 I został strącony wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, został strącony na ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie. 12...Biada ziemi i biada morzu - bo zstąpił do was diabeł, pałając wielkim gniewem, świadom, że mało ma czasu?. Hiob 3 7 O, niech ta noc bezpłodną się stanie i niechaj nie zazna wesela! 8 Niech ją przeklną złorzeczący dniowi, którzy są zdolni obudzić Lewiatana.

• Księga Psalmów 74:14 – Ty zmiażdżyłeś łby Lewiatana, wydałeś go na żer potworom morskim

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Boża Królewna 14:25:54 | 2014-04-30
Nie chodzę do Lewiatana i nigdy nie przestąpi ma noga progu tego sklepu.
Nic mi tam nie grozi, ale nie dam zarobić komuś, kto tak nazywa sklep.

Oceń 18 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomek 00:15:05 | 2013-11-05
To nie jest tylko sieć sklepów spożywczych!
Sięgnijcie po nitce,gdzie jest główne biuro o tej samej nazwie?
linki poprowadzą was dalej.
Ich sztandarowe chasło pomoc drobnej przedsiębiorczości.
Co głębiej sami zobaczycie.
Panie Piotrze czy to tylko przeoczenie?
Jest tylko  TAK TAK  NIE NIE niema nic po środku.

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pg 14:53:10 | 2013-11-04
Cytuję autora:
"Teraz na poważnie. Oczywiście nie można bagatelizować zagrożeń duchowych. Diabeł istnieje i nieustannie działa. Jego celem jest zniszczenie człowieka i oddalenie nas od Jezusa."

Reszta tekstu zbędna.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~antoś 12:38:50 | 2013-11-04
Słóchaj Piotrze.. Gybyś znal, tylko małą czesc zagrożeń duchowych, metod jakimi posługuje sie szatan, to nie pisałbyś takich głupot.
Lenistwo nie zwalnia od odpowiedzialnosci.

...w pełni się zgadzam

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~charyzmatyk 21:09:47 | 2013-10-31
Słóchaj Piotrze.. Gybyś znal, tylko małą czesc zagrożeń duchowych, metod jakimi posługuje sie szatan, to nie pisałbyś takich głupot.
Lenistwo nie zwalnia od odpowiedzialnosci.

Oceń 2 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~paweł 14:36:45 | 2013-10-30
ja jestem też zaniepokojony, ale o zbawienie p. Piotra Żyłki !

Oceń 4 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~-ja 11:58:20 | 2013-10-30
lewiatan to masoneria.

Oceń 7 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?