Krótka historia o cenzurze na Facebooku

Piotr Żyłka

Ja tylko pokazałem, co wczoraj zrobiły rozwścieczone feministki i skomentowałem krótko wzorową reakcję arcybiskupa Andre-Josepha Leonarda. Okazało się, że zrobiłem coś złego.


Wczoraj rano obudziłem się i wszedłem na Facebooka. Pierwszą rzeczą, jaką zobaczyłem, było zdjęcie udostępnione przez znajomą. Na zdjęciu 3 półnagie, bardzo zdenerwowane kobiety z wypisanymi dziwnymi hasłami na ciałach. Jedna z nich wymachuje figurką Matki Bożej, inna trzyma transparent z napisem "Stop homofobii". Obok siedzi jakiś ksiądz. Jest oblany wodą. Ma zamknięte oczy, jest spokojny. Modli się.

 

(fot. EPA/JULIEN WARNAND)

 

Po wczorajszym dniu wszyscy znamy tę historię. Rozwścieczone feministki i spokojny arcybiskup. Napisałem o tym krótką informację na DEON.pl. Podzieliłem się również ze znajomymi refleksją na temat tego wydarzenia. Nie kryłem podziwu dla abpa Andre-Josepha Leonarda. Wykazał się wspaniałą chrześcijańską postawą. Atakowany i wyzywany zachował się w taki sposób, na który w takiej sytuacji mało kogo byłoby stać.


Po południu przygotowałem również grafikę i opublikowałem ją na profilu Projektu faceBóg. Wyglądała ona tak:

 

 

Pomysł był prosty. Doceniając postawę belgijskiego arcybiskupa, chciałem w ten sposób go uhonorować. Czy zrobiłem coś złego? Czy kogoś zaatakowałem? Chyba nie. Dziś rano dowidziałem się, jak bardzo się mylę. Gdy wszedłem dziś rano na profil zobaczyłem taki oto komunikat:

 

 

Nie wiem dlaczego usunięto grafikę. Domyślam się, że ktoś pewnie zgłosił naruszenie regulaminu. Pewnie jakieś feministki poczuły się urażone. Czy miały do tego jakiekolwiek podstawy? Według mnie nie. Zdjęcie to materiał prasowy, a w samej grafice i napisie nie ma nic obraźliwego, nawołującego do nienawiści albo nietolerancyjnego.

 

Faktem jest, że nie jest to pierwsza sytuacja, w której Facebook reaguje nadgorliwie, usuwając "kontrowersyjne" treści związane z religią. Szkoda, że nie działa tak samo zdecydowanie, gdy zgłaszane są profile/grafiki/teksty, które obrażają katolików w sposób wulgarny i zwyczajnie chamski. Takich rzeczy jest w internecie mnóstwo. Ślemy protesty, zgłaszamy nadużycia regulaminów i nic to nie daje. 

 

Nie mam zamiaru rozdzierać szat i krzyczeć, że Facebook prześladuje chrześcijan. Jednak cała ta sytuacja utwierdza mnie w przekonaniu, że żyjemy w czasach, w których być chrześcijaninem, to naprawdę wielkie wyzwanie.

 

PS: Formalną przyczyną usunięcia grafiki prawdopodobnie była nagość (dowiedziałem się tego z dyskusji ze znajomymi na FB). Jednak czym innym jest przyczyna formalna, a czym innym rzeczywista.

 

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg i papieskiego profilu Franciszek.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.37

Liczba głosów:

67

 

 

Komentarze użytkowników (68)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pecik 23:45:51 | 2013-05-01
POPIERAM PANA PIOTRA! Będziecie przesłuchiwani w synagogach i wtrącani do więzień. Wasi przeciwnicy oskarżą was nawet przed władcami i gubernatorami o to, że mnie naśladujecie. Będziecie więc mieli okazję powiedzieć im, dlaczego mi zaufaliście. Przed czasem nie zastanawiajcie się jednak, jak się bronić przed oskarżeniami. Ja bowiem sprawię, że będziecie wiedzieli, co mówić. I dzięki waszej mądrej obronie nikt z przeciwników nie zdoła podważyć lub odeprzeć waszych argumentów. A wydawać was będą nawet najbliżsi – rodzice, bracia, krewni i przyjaciele. Trzymamy się razem i do końca ! ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Klusek 22:34:14 | 2013-04-29
"http://imgur.com/YHXkdCl zgłosiłem dokładnie to samo zdjęcie, tyle że ze strony antyklerykalnej i Facebook również je usunął, więc problem stoi po stronie sutków, a nie spisku"
Nie może być! Straszne. Byłobyż prawdą, że ultrakatolik Żyłka nie za katolickość, ale za cycki został umęczony? Męczennikiem świętej sprawy za wcześnie on ogłoszon? Módl się za nami prześladowanymi mimo to, nawet jeśli tylko dla cycków cierpim, święta Żyłko.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ukulelejaś 21:19:29 | 2013-04-29
http://imgur.com/YHXkdCl zgłosiłem dokładnie to samo zdjęcie, tyle że ze strony antyklerykalnej i Facebook również je usunął, więc problem stoi po stronie sutków, a nie spisku

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jacek 11:13:21 | 2013-04-29
@Woverane
Bajki opowiadasz, fizyka nic o tym nie mówi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Woverane 23:17:54 | 2013-04-28
A,
gdybym chciał się przyłączyć do wyznawców Waszego boga to raczej nic nie stanęłoby mi na przeszkodzie, bo KK dziś łasy jest na każdego nowego wyznawcę. Także diganoza, że czegoś Wam zazdroszczę jest raczej bezpodstawna, bo gdybym chciał to mieć to sięgnąłbym po tę waszą wiarę. Nie robię tego, bo uważam, że trzeba być przede wszytkim uczciwym wobec samego siebie i nie wmawiać sobie infantylnych bujd, że po śmierci czeka nas coś innego niż zeżarcie martwego ciała przez robaki. Nie jest to może zbyt piękna perspektywa, ale przynajmniej uczciwa.
Przyznjacie się przed samymi sobą, że wierzycie tylko po to, żeby uniknąć lęku przed śmiercią. Gdyby ludzie żyli wiecznie w materialnej postaci, pies z kulawą nogąnie interesowałby się żywotem Waszego Jezusa. Ale, że boicie się śmierci, to jesteście skłonni uwierzyć w tę opowiadana z pokolenia na pokolenia bajkę, która uwszem daje wam siłę, koi serca - tylko że praw fizyki tym nie zmienicie - ostatecznie świadomość nas wszystkich zgaśnie ze śmiercią każdego z nas. Resztki materialne zgniją w ziemi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zasmucony 20:06:33 | 2013-04-28
--------
Nie ja to mówie tylko Pismo święte. Sam pan może sprawdzić. Jezus powiadał: "czytacie i studjujecie Pisma święte ale ich nie rozumiecie, bo rozumem je chcecie zrozumieć a nie Duchem
---------
Ciekawi są ci "prawdziwi Chrześcijanie", którzy wiedzą doskonale to co Jezus powiedział, ale jeszcze lepiej czego nie powiedział, ale powiedzieć powinien, żeby było to zgodne z nauczaniem jakiejś sekty.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marek Hapczyński 19:36:19 | 2013-04-28
życie jest ciężkie dla wszystkich, nie tylko dla Katolików....Ale nie o tym chciałbym tutaj...Mówi pan panie Zyłka o sobie Chrześcijanin ale nim pan nie jest! I nie będzie pan Chrześcijaninem dopóty będziesz się pan do figurek i statułek modlił, księdzu sie spowiadał zamiast Bogu Jedynemu i papieża miał pan będziesz za idola! Między innymi. Mają usta a nie mówią, mają uszy a nie słyszą, mają oczy a nie widzą, nozdrza mają ale nie czują zapachu...Psalm 115, polecam! 1 do Tymoteusza 2: 5- 3: 13. Również polecam. Jeden jest tylko Bóg i nie ma innego pośrednika między Bogiem i ludźmi jak tylko jeden: Jezus Chrystus. Nie ja to mówie tylko Pismo święte. Sam pan może sprawdzić. Jezus powiadał: "czytacie i studjujecie Pisma święte ale ich nie rozumiecie, bo rozumem je chcecie zrozumieć a nie Duchem "...mam nadzieję że za pośrednictwem mocy Słowa Bożego otworzą się oczy tych , którzy mówią że widzą a są ślepi! Bez urazy! Modlę się za to! Pozdrawiam i przepraszam, że nie na temat. Mam również nadzieję że nie ocenzurujecie tego...a może prawda w oczy kole? Jeszcze raz pozdrawiam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~A 05:49:52 | 2013-04-28
@Katia
To nie nienawiść tylko zazdrość. Woverane tak jak potrafił, w swoim knajackim języku, opisał to co daje wiara w Boga, a daje przecież wiele: moc, siłę, potrafi góry przenosić, ukoić pęknięte serce itd. Można wymieniać bez końca. Nawet procent zadowolonych z życia seksualnego jest o wiele większy u osób głęboko wierzących. Jak tu nie zazdrościć?

Najwyraźniej Woverane sądzi, że Bóg ma swoich wybrańców, a może także uważa, że my sami nie chcemy się z Nim dzielić tymi łaskami i stąd ta agresja. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby Woverane wypłynął na głębie.

Wypłynął i zawstydził nas wszystkich swoim oddaniem i wiarą, tak abyśmy mogli stawiać go za wzór.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Woverane 00:30:27 | 2013-04-28
Katia,
pomódl się za mnie to Ci może Twój bóg pomoże.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Katia 23:45:47 | 2013-04-27
~~Woverane,dlaczego jesteś taki wulgarny? Dlaczego nie potrafisz uszanować ludzi innych od siebie? Nie sądzisz,że Twoja nienawiść wyłącznie Tobie szkodzi? Mimo że Boga nienawidzisz,ON kocha każdego i kazdemu daje szansę przemiany.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?