Co egzorcyści mają do medytacji

W diecezji płockiej jest dziewięciu egzorcystów. To dużo, jeśli porówna się ich liczbę z egzorcystami w innych, większych, diecezjach w Polsce. Czy to znaczy, że diecezja płocka jest pod szczególnym wpływem złego ducha?

 

Tego nie wiem. Może jej ordynariusz w posłudze egzorcystów widzi szczególną wartość duszpasterską? Te pytania pozostawiam bez odpowiedzi, bo ani nie jestem egzorcystą, ani kapłanem tamtejszej diecezji. W trakcie ostatniego spotkania płockich egzorcystów ze swoim ordynariuszem (23 marca) poruszono jednak kwestię, która nie tylko mi leży na sercu - a jest nią medytacja chrześcijańska.

 

Gospodarz spotkania - bp. Piotr Libera - odniósł się do działania na terenie Polski Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM) i zachęcił do dużej ostrożności w otwieraniu wspólnot medytacyjnych na terenie "jego" diecezji. Ta ostrożność graniczy praktycznie z odmową.

 

Jego powściągliwość - co można przeczytać w oficjalnie wydanej dla KAI depeszy - wynika z jednej strony z obawy przed synkretyzmem, z drugiej z krytycznego stosunku do postulatu dr Iwony Zielonki, aby tworzyć więcej katolickich szkół medytacji, które w oficjalny sposób znalazłyby swoje miejsce w projekcie Komisji ds. Nowej Ewangelizacji 43. Synodu Diecezji Płockiej. Rozumiem, że nie chce uprzedzać w tej sprawie stanowiska Episkopatu Polski. Warto równocześnie dodać, że na terenie diecezji płockiej naukę medytacji w tradycji benedyktyna o. Johna Maina, a więc w ramach WCCM,  prowadzi ks. Sławomir Wądołek.

 

Medytacja chrześcijańska nie od dziś budzi emocje, a egzorcyści bardzo często umieszczają ją w ramach "zagrożeń duchowych". Przyznam jednak, że nie rozumiem na jakiej podstawie ordynariusz płocki uznał, że Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej propaguje synkretyczne podejście do modlitwy niedyskursywnej poprzez łączenie jej z buddyzmem?  Medytacja chrześcijańska w tradycji o. Maina polega na powtarzaniu biblijnego wezwania Marana tha (aram. Przyjdź, Panie Jezu!) i swoimi korzeniami sięga do monologicznej modlitwy mnichów egipskich z IV wieku.

 

Wezwanie to pojawia się w 1 Liście do Koryntian (16, 22), gdzie występuje jako grecka transliteracja wyrażenia aramejskiego. Niektórzy badacze uważają, że było to pozdrowienie pierwszych chrześcijan. Występuje ono w modlitwach i pieśniach chrześcijańskich, zwłaszcza w okresie adwentu. Gdzie tu są elementy buddyjskie? A może bp. Libera za "zagrożenie duchowe" uznaje każdą niedyskursywną modlitwę? Jeśli tak, to ta "ostrożność" nie bierze pod uwagę w wystarczający sposób  duchowości chrześcijańskiej, jej rozwoju w Kościele na Wschodzie i Zachodzie, jej różnorodności i bogactwa! A może ktoś wprowadził go świadomie w błąd?

 

Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej nie stworzyła ani nic nowego, ani synkretycznego w podejściu do modlitwy. "Chrześcijańska mantra" - Maranatha - wyrasta z doświadczenia chrystocentrycznego i należy do dziedzictwa chrześcijaństwa od początków istnienia Kościoła.

 

Oczywiście, że ocenie Kościoła podlega ruch, który wokół niej powstał w XX wieku; właśnie z tego powodu warto sięgnąć po orzeczenia innych hierarchów - mających także osobiste doświadczenie tej formy medytacji - oraz duchownych i świeckich zaangażowanych w tę praktykę duchową. Wszystkie te informacje dostępne są na stronie internetowej WCCM!.

 

Może od tego warto było zacząć spotkanie z egzorcystami, inaczej "rozeznawanie duchów" myli się ze stygmatyzacją, tych, którzy się modlą po chrześcijańsku? Mam nadzieję, że Episkopat Polski zastanawiając się nad kościelną aprobatę tego ruchu nie ulegnie niesprawdzonym informacjom, ani błędnym skojarzeniom.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

532

 

 

Komentarze użytkowników (265)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~RichardRor 00:22:30 | 2015-10-27
http://wpsymposium.com/writing-a-dissertation-abstract Writing a dissertation abstract http://www.churchconvention.de/cc/?p=speech-for-sale Speech for sale http://wpsymposium.com/writing-a-masters-thesis Writing a masters thesis http://www.churchconvention.de/cc/?p=linguistics-help-online Linguistics help online http://www.gldining.com/instant-essay-creator Instant essay creator http://wpsymposium.com/dissertation-dedication Dissertation dedication http://www.empowerme.tv/pay-someone-write-essay Pay someone write essay http://www.empowerme.tv/write-homework-write-homework Write homework write homework http://wpsymposium.com/starting-a-thesis-statement Starting a thesis statement http://www.gldining.com/what-essay-writing What essay writing http://www.gldining.com/essay-on-my-dream-partner Essay on my dream partner http://wpsymposium.com/thesis-ti<x>tle Thesis ti<x>tle http://www.empowerme.tv/online-book-reviews Online book reviews http://wpsymposium.com/thesis-proposal-defense Thesis proposal defense http://www.antennenneworal.com/index.php/what-is-architecture-essay-academic What is architecture essay academic http://www.empowerme.tv/local-resume-writing-services Local resume writing services http://www.churchconvention.de/cc/?p=help-with-psychology-homework Help with psychology homework http://www.churchconvention.de/cc/?p=poem-essay Poem essay http://wpsymposium.com/literature-review-in-dissertation Literature review in dissertation http://www.antennenneworal.com/index.php/writing-an-academic-article Writing an academic article http://www.gldining.com/describing-a-person-essay Describing a person essay

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~seba 00:35:58 | 2013-10-15
Może by tak katolicy potępiający medytację poczytali o swoich świętych conieco, co robili i jak żyli. Znajdą tam mnóstwo odniesien do medytacji, mantr, itp. A nie, moment, zapomniałem że katolicy nie przepadają za czytaniem :-)

Oceń 4 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Iwona 07:24:32 | 2013-09-22
Św. Ignacy prewraca się w grobie! Co się dzieje z Jezuitami? Wydają książki promujące homosekseualizm, promują jogę.... . Czy to jeszcze zakon katolicki?

Oceń 11 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 13:51:06 | 2013-09-09
Osobom szukającym medytacji polecam medytację karmelitańską. Ten zakon ma dobrą i od stuleci sprawdzoną metodę medytacji, przez świętych i to wielkich. Po co szukać problemów, ryzykować, kombonować w tak delikatnym temacie. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.

Oceń 10 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zaniepokojony 15:14:44 | 2013-05-30
Nie wiem czy przypadkowa jest tutaj dość duża obecnośc jogi, na temat której Kościół wypowiada się dość jasno...

http://www.wccm.pl/index.php?id=419
http://www.wccm.pl/index.php?id=403
http://www.wccm.pl/index.php?id=528 (Jerzy Jagucki, ur. 1946, dyplomowany Senior nauczyciel jogi - uczeń jednego z największych współczesnych mistrzów jogi B.K.S.Iyengara. Od 1981 roku prowadzi Szkołę Jogi w Szczecinie)

Z facebook'a WCCM: "Jeżeli chodzi o Jezusa, to właściwe przygotowanie się polega na umarciu dla siebie i zaprzeczeniu siebe, tak by człowiek całkowicie uzdolnił się do czynienia woli Bożej. Na tym zasadza się Joga Jezusa, a krzyż jest jej nadzwyczajnym symbolem."

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xxx 13:06:54 | 2013-05-16
Proszę przeczytać i odsłuchać:

http://info.wiara.pl/doc/1546916.Boskie-tango

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~obserwator 14:24:13 | 2013-05-03
Może warto zapoznac się z listem o. Freemana: http://www.wccm.pl/data/www.wccm.pl//download/laurence%20freeman%20-%20o%20niekt%C3%B3rych%20aspe...

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Nikodem 22:05:06 | 2013-04-17
Medytacja chrześcijańska to rodzaj modlitwy, prowadzony w stronę Pana Boga, zwykle na podstawie tekstu Pisma Świętego. Oczywiście, może się pojawić forma zwodzenia, lecz jej przyczyną jest szukanie w modlitwie swoich własnych lub podsuniętych przez Szatana treści. Stąd bezpieczniejszą i bardziej owocną medytacją jest ta, w której wszystkie swoje pragnienia, zamiary składamy w Panu Bogu - zgodnie z słowami "Nie moja lecz niech Twoja (Jezusa Chrystusa - Ducha Świętego - Ojca w Niebie) wola się dzieje". Zatem nie szukamy już swojego dobra, lecz tego dobra, które przygotował dla nas ten, który Jest i który przyjdzie w chwale w dniu ostatecznym.
Módlcie się, nieustannie, trwajcie i radujcie się, bo wielkie jest nagroda w Niebie.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kran 21:42:19 | 2013-04-17
Przepraszam, żeby była jasność:
Dziękuję Ojcze Jacku za głos rozsądku, wiary i nadziei!
Żal natomiast tych wszystkich tropiących opętania, którzy są przedziwnie uwikłani. I to nad nimi chciałem się użalić! Że biedni, bo nie poznali jeszcze Prawdy, że Chrystus Zmartwychwstał. Amen.

Oceń 5 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kran 21:36:16 | 2013-04-17
Biedni opętani katolicy:(

Oceń 3 13 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook