Adam Szustak OP o tym, jak przeżyć Wielki Piątek

Langusta na palmie

- Gdybym miał najkrócej opowiedzieć, jak do tego dnia podejść i jak tą liturgię przeżyć, to użyłbym dwóch słów: bezradność i adoracja - mówi dominikanin. 

 

Tajemnica śmierci Boga

 

Ojciec Szustak zaznacza, że "to jest taka tajemnica, której nigdy nie pojmiemy". Zachęca do przebywania w uczuciu bezradności, mówiąc: "nie starajcie się za wiele zrozumieć, po prostu towarzyszcie Jezusowi krok po kroku". W liturgii wielkopiątkowej ciągle są przerwy pełne ciszy. Ludzie nie wiedzą, co się dzieje; dlaczego nikt nic nie robi. 

 

Towarzyszenie związane z adoracją

 

Tłumaczy, że Kościół w tym dniu nie sprawuje Mszy świętej, ona odbędzie się dopiero w niedzielę. Wielokrotnie przypomina, że w Wielki Piątek nie chodzi przede wszystkim o cierpienie, ale o to, że "Chrystus obejmuje swój tron". Dodaje: "pogubiliśmy to, że tronem Pana Jezusa jest krzyż i umieranie z miłości".

 

Zachęca do adoracji krzyża, w której "nie chodzi o smutek, ale o zachwyt. Ja  bym przy adoracji krzyża urządził wielbienie". Podkreśla: "Nie możemy zapomnieć o zwycięstwie w Wielki Piątek. To jest dzień uwielbiania i adorowania. Po prostu na Niego patrzcie i uwielbiajcie go wzrokiem". 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook