Ks. Sławomir Sosnowski: palenie książek kojarzy się bardzo źle

"Zwracanie uwagi na wartości ewangeliczne przez palenie książek jest postawieniem tych wartości na głowie" - mówi ks. Sławomir Sosnowski, były egzorcysta. 

 

"Palenie książek jednoznacznie kojarzy się z ograniczeniem wolności. Happening, który owszem, mamy prawo robić, ale nie w imieniu Kościoła. Strój liturgiczny, stuła, nadają charakter liturgiczny akcji. Nie możemy takiego stroju używać do akcji wymyślonych przez siebie. No i jeszcze jedna sprawa, jeżeli chcielibyśmy zrobić taki happening, w którym zwrócimy uwagę na zagrożenia duchowe, no to trzeba się pytać o to, czy nasza wizja zagrożeń jest faktycznie ewangeliczna, czy nie ma magicznego myślenia w tym, że musimy z naszego domu usunąć przedmioty, które być może są magiczne, bo są symbolami innych religii (symboli innych religii nie traktujemy jako zagrożenia tylko podchodzimy z szacunkiem do nich i wyznawców)".

 

"Naiwnością jest przekonanie, że egzorcysta może zdobyć wiedzę od złego ducha" [WYWIAD] >>

 

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.28

Liczba głosów:

228

 

 

Komentarze użytkowników (30)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 20:30:55 | 2019-04-02
W związku z wieloma komentarzami i pytaniami, które napływają do naszej fundacji, pragniemy oświadczyć:

Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę.
Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić.

Fundacja przez ostatnie pięć lat rozdała za darmo prawie ćwierć
miliona książek, w tym też książki, które uratowaliśmy przed
zniszczeniem w sytuacji likwidacji magazynów przez wydawnictwa.

Niefortunna była także publikacja fotografii ukazujących zniszczenie książek i innych przedmiotów dobrowolnie przyniesionych przez uczestników rekolekcji, zwłaszcza że nie zawierała żadnych wyjaśnień.

Informujemy też, że usuwamy z naszego profilu zamieszczony materiał, by nie generował kolejnych emocji.

Jeszcze raz bardzo przepraszam.
ks. Rafał Jarosiewicz
===========
Ze strony FB Fundacji SMS z Nieba.

Konia z rzędem temu, kto teraz dostarczy jakieś teologicznego wytłumaczenie tego, co zaszło.
Ale autorzy tej akcji wyraźnie wierzą w magię oczyszczenia. Ulepszą świat jak zniszczą książki i przedmioty siejące zło, zaś teraz ulepszą sytuację, jak wyczyszczą wpis na FB.
Tak jak zauważył ks. Sosnowski na koniec tego wykładu, walcząc z magią sami sięgają do magicznych czynności.

Oceń 5 36 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 15:46:07 | 2019-04-02
Czy usunięto zło ze świata przez spowiedź, Komunię Świętą, pokutę? Tak ale na chwilę. Czy to znaczy że mamy zrezygnować z Sakramentów?

Pomiędzy paleniem głupich czy złych książek a potopem, spaleniem Sodomy i Gomory oraz kameniowaniem, jest taka różnica jak między NT i ST.

Czy warto wyrzucić z domu porgmografię, głupią literaturę, książki o magii? Czy nie warto bo i tak jest ich wiele i kiedyś na jakąś trafimy?

Oceń 45 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 14:17:22 | 2019-04-02
Czy usunięto zło ze świata przez potop, spalenie Sodomy i Gomory, kamienowanie? Tak, na chwilę. Ale Stary Testament, zwłaszcza u proroków, pokazuje, że problem zła w świecie i czlowieku jest głębszy. Odpowiedź daje Chrystus. Palenie, wyrywanie, zabijanie to zewnętrzne, krótkotrwałe rozwiązanie. Zadziwia mnie najbardziej, że księża po teologii nie widzą różnicy między Starym Testamentem a Nowym. Jakby wszystko było na jednym poziomie. Łudzenie sie, że przez zaprowadzenie zewnętrznego prawa i wyrywanie chwastów z pola ustrzeżemy się przed złem, choć czasem trzeba sie bronić przed jego skutkami czy atakami, to najbardziej jaskrawy przejaw niezrozumienie krzyża Chrystusa i Jego zmartwychwstania

Oceń 15 141 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

czesiek900 12:33:13 | 2019-04-02
 Nie prościej byłoby nie czytać. Mają w tym wprawę jeśli chodzi o nietolerancje religijna, wystarczy skoczyć do Wikipedii aby się dowiedzieć: co się działo np. w reformacji -  Hus został osądzony przez sobór w Konstancji i skazany na śmierć za herezję. Odmówił odwołania swych nauk, twierdząc, że „lepiej jest dobrze umrzeć, niż źle żyć”, i zginął na stosie w roku 1415. Ten sam sobór nakazał wykopać i spalić kości Wiklifa, zmarłego i pochowanego ponad 30 lat wcześniej! W roku 1401 przeforsowano w parlamencie ustawę, która w istocie upoważniła biskupów do palenia heretyków na stosie. W roku 1410 stanął na stosie John Badby, krawiec z Eversham w hrabstwie Worcestershire. Pojednanie z Rzymem wywołało nową falę prześladowań protestantów. Przyrównywano ich do złośliwego wrzodu, który trzeba wyciąć, zanim zaszkodzi całemu ciału. Wiele osób odmawiających przyjęcia nauk Kościoła katolickiego spalono żywcem na stosie. Więcej :  https://wol.jw.org/pl/wol/s/r12/lp-p?q=na+stosie&p=par&r=occ 

Oceń 17 57 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

horn 12:27:39 | 2019-04-02
BRAWO!!!

Oceń 3 50 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook