Czy katolików obowiązuje dzisiaj post? Zobacz, co możesz zjeść

(fot. Pawel Loj / flickr.com)

W wielu domach dzisiaj się pości. To obowiązek czy zwyczaj? Czy grozi coś za jego złamanie? A co jeżeli na stole wigilijnym znajdzie się pieczony indyk? Odpowiadamy na wątpliwości czytelników.

 

Dawniej było znacznie więcej postnych dni w ciągu roku. Do piątków w okresie zwykłym dochodziły jeszcze np. środy. Znane są również przypadki postu w wigilię wielkich świąt i uroczystości. Post rozumiano nie tylko jako wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy) lub ograniczenie liczby posiłków (post ilościowy). Jego głównym celem było przygotowanie ciała i przede wszystkim ducha, na głębsze przeżycie nadchodzących świąt. Stąd podejmowano również wiele dodatkowych praktyk jak uczynki miłosierdzia, jałmużna i modlitwa.

 

Boże Narodzenie obok Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich świąt i ma rangę uroczystości. Jego wyjątkowość podkreśla również przypadający po nim liturgiczny okres Bożego Narodzenia, który rozpoczyna się uroczystą oktawą. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy analogicznie jak przed Wielkanocą katolików obowiązuje post?

 

W wigilię Bożego Narodzenie nie obowiązuje żaden post - ani ilościowy, ani jakościowy.

 

Wigilijny post nigdy nie był postem nakazanym przez prawo kanoniczne. Jest to wyłącznie polska tradycja, którą do dziś kultywuje się w wielu domach.

 

Podobnie sprawa ma się z mięsnymi potrawami podczas samej wigilii. Nie jest to wymóg, a jedynie tradycja, aby na stole znalazły się głownie ryby i dania jarskie.

 

Jednak biskupi i księża zachęcają każdego roku, aby w miarę możliwości uczynić ten dzień postnym, byśmy przez to małe wyrzeczenie, jeszcze bardziej skupili się na istocie tego dnia - czyli Wcieleniu Chrystusa - a nie na nas samych.

 

Dniami postnymi wg przepisów prawa kanonicznego są:

 

  • Wielki Piątek (post ścisły)
  • Środa Popielcowa (post ścisły)
  • każdy piątek roku liturgicznego (post jakościowy)

 

Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych. Hierarchowie przypominają w nim, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość".

 

Jeśli ktoś nie zachowa dziś postu, nie łamie żadnego z przykazań, nie grzeszy. Jest to jednak dobry, piękny i pożyteczny zwyczaj.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

nk 10:32:27 | 2018-12-24
Post w Wigilię Bożego Narodzenia jest wynikiem wpływu na terenach Rzeczpospolitej tradycji Kościołów Wschodnich, które w wigilię Uroczystości zachochowują post ścisły. Z tego względu w Polsce jest chwalebna tradycja, możnaby powiedzieć ekoumeniczna, zachowywania postu w Wigilię Bożego Narodzenia. O tym mówił kiedyś zmarły prawosławny abp. Jeremiasz. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook