Czym jest dar języków?

Ten "dziwny" dar od samego początku budził kontrowersje. Dziś jest bardzo rozpowszechniony wśród grup Odnowy w Duchu Świętym. Na czym polega i jak go rozpoznać?

 

Charyzmat języków - glosolalia - to jeden z nadzwyczajnych darów Ducha Świętego. W Starym Testamencie nie ma o nim wzmianki. Został zapowiedziany przez Jezusa dopiero po Jego zmartwychwstaniu.


Od samego początku ten "dziwny" dar budził polemiki: "Zdumiewali się wszyscy i nie wiedzieli, co myśleć: Co ma znaczyć? - mówili jeden do drugiego. Upili się młodym winem - drwili inni." (Dz. 2,12-13).


Ujawnianie daru języków dzieli się formalnie na dwie postacie: powszechniejszą modlitewną (modlitwa w językach) i rzadszą prorocką (wygłoszenie proroctwa).

 

  • Modlitwa w językach jest przede wszystkim formą modlitwy prywatnej, nawet wtedy gdy odbywa się w obecności innych, na spotkaniach modlitewnych. Modlący się w ten sposób człowiek jest świadomy, że mówi (nie wpada w trans, modli się w pełni władz umysłowych, może zacząć i skończyć kiedy uzna za stosowne), nie wie tylko co mówi.
  • Proroctwo w językach ma miejsce wówczas, gdy ktoś odczuwa potrzebę modlitwy w językach, a ktoś inny wie, co to znaczy i tłumaczy ("Szum z Nieba").

 

Oprócz glosolalii istnieje również ksenoglosja, która polega nie tylko na rozumieniu nieznanych języków ale również na posługiwaniu się nimi w mowie oraz piśmie. Błażej Strzchmiński OFMCap pisze, że do wyróżnionych takim charyzmatem należał św. Ojciec Pio i było to potwierdzenie "obecności Ducha Świętego w jego świętym życiu". ("Głos Ojca Pio", nr 45/2007)

 

Co zrobić, kiedy otrzymamy dar języków?

 

Odpowiada Karol Sobczyk, lider wspólnoty Głos na pustyni.

 

 

Co to jest dar języków?

 

Wyjaśnia ks. Rafał Jarosiewicz, ewangelizator.

 

 

 

 

 

 

O powszechności daru języków mówi Tomasza Potrzebowska CSC, współorganizatorka rekolekcji "Jezus na Stadionie":

 

 

Teolog o charyzmatach i darze języków:

 

Dawid Gospodarek: Wracając do charyzmatów - w dokumentach soborowych, gdy mowa o charyzmatach, chyba nigdzie opisuje się zjawisk, które dziś kojarzone są z ruchem charyzmatycznym?

 

Ks. Grzegorz Strzelczyk: Bo Sobór nie wymienia poszczególnych charyzmatów. Nie wymienia ich także Katechizm, natomiast one przynależą do Tradycji. Np. całkiem szeroko o proroctwie pisał Tomasz z Akwinu w swojej Sumie Teologicznej, omawiając gratie gratis datae, czyli po naszemu "charyzmaty". Kwestię glosolalii mamy poświadczoną w Nowym Testamencie. O iubilatio pisali Ojcowie Kościoła, np. Augustyn. Mamy świadectwa o ekstazie i zachwyceniu, podobnych do tzw. spoczynków w Duchu Świętym. Musimy sobie uświadomić pewną rzecz. Panuje takie przekonanie, także wśród charyzmatyków, że to było w czasach apostolskich, potem nic, i w XX wieku wielkie przebudzenie. To nieprawda. Doświadczenie charyzmatyczne, niekoniecznie używające tego języka, trwało cały czas tam, gdzie żyło się intensywną duchowością, czyli w niektórych zakonach. Wystarczy wziąć żywoty świętych i zobaczymy, że tam to wszystko się cały czas działo, z różną dynamiką, z mniejszym akcentem na dar języków, który nie był szczególnie poważany (bo nie jest też w Nowym Testamencie). ||| Całą rozmowę znajdziesz tutaj

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

marek.piotrowski 23:47:03 | 2019-02-08
Zapraszam na kolejny odcinek serii filmów o darze języków. Tym razem przyjrzymy się co Pismo Święte mówi na temat tego daru i czy na pewno przystaje to do powszechnych przekonań popularnych w ruchu charyzmatycznym?
https://www.youtube.com/watch?v=T3nKzcYwcIM

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mirekplatta1 19:24:30 | 2018-05-20
W Ewangelii nie ma żadnego fragmentu dot. niezrozumiałej mowy. Nasza mowa zawsze musi być zrozumiała. Mowa językami, to inaczej dar mówienia w obcym języku innej narodowości. Dar pochodny to umiejentność tłumaczenia języka np. z greki na polski. Nie ogłupiajcie ludzi jakąś niebiblijną glosolalią ! Pan Bóg nie Bogiem zamiesza nia, a Jest Bogiem pokoju. Każdy kto używa glosolalii w stosunku do Pana Boga obraża Go. Duch Świety działa, został nam dany w Dniu Pięćdziesiątnicy jak obiecał Jezus Chrystus. Dary duchowne służyć maja Chrześcijaństwu a glosolalia je ośmiesza. W glosolalii działa zły duch. 

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook