Jak walczyć z pokusą? Te 8 biblijnych wskazówek może pomóc

(fot. bluesquirrel / shutterstock.com)

Kuszenie to nakłanianie do grzechu, ale pierwotny biblijny sens tego słowa oznacza także poddawanie kogoś próbie.


Pokusa jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Aby skutecznie z nimi walczyć, szukajmy pomocy w Piśmie Świętym, a także w modlitwie. Poniżej znajdziesz 7 biblijnych faktów o pokusach, oraz wskazówki jak się im opierać:

1. Pokusa NIE jest grzechem.


Sam Jezus był trzykrotnie kuszony przez Szatana na pustyni, jednak przezwyciężył je. Pokusa nie jest grzechem. Dopiero gdy ulegniemy pokusie i potwierdzimy ją wolnym aktem naszej woli, po którym następuje jej realizacja, możemy mówić o grzechu.

2. Gdy podążasz za Bogiem, spodziewaj się pokus.


Właśnie wtedy, kiedy żyjemy blisko Boga w łasce uświęcającej, jesteśmy najbardziej narażeni na kuszenie Szatana. Jego największym osiągnięciem nie jest kuszenie tych, którzy żyją nieustannie w grzechu, lecz odbieranie Bogu dusz żyjących blisko Niego. Biblia mówi: "ponieważ byłeś przyjemny Bogu, potrzeba było, aby cię pokusa doświadczyła" (Tb 12, 13 - według Wulgaty). Nasza wierność Bogu musi zostać poddana próbie.

3. Pokusa szatana to namowa do grzechu.


Gdy jesteśmy kuszeni wydaje się nam, że grzech to przyjemność. Próbujemy “dyskutować" z kusicielem, tak jak to zrobiła Ewa. Dała się wciągnąć w dyskusję z szatanem, który namówił ją do grzechu. Jak więc pokonać pokusy szatana?

 

Jak działa pokusa? Obejrzyj i zrozum mechanizmy >>

4. By pokonać Szatana i pokusy zwróć się w stronę Biblii.


Jezus, gdy był trzykrotnie kuszony przez szatana na pustyni, za każdym razem przywoływał Słowo Boże. W walce z pokusami powinniśmy naśladować Chrystusa, który nie uległ pokusom szatana. W Biblii znajdziemy moc do pokonania zła.

5. Bez głębokich korzeni trudniej jest opierać się pokusom.


W przypowieści o siewcy Jezus wspomina o ziarnie, które padło na skały. “ Posiane na grunt skalisty oznacza tego, kto słucha słowa i natychmiast z radością je przyjmuje; ale nie ma w sobie korzenia i jest niestały. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamuje" (Mt 13, 20-21). Mówi o tych, w których Słowo Boże nie jest zakorzenione, więc poddają się pokusie. By skutecznie opierać się pokusom musimy zadbać o korzenie naszej wiary poprzez codzienną modlitwę, Eucharystię i pojednanie.

 

Czym są pokusy? >>

6. Módl się, by nie być kuszonym.


Modlitwa jest lekarstwem na wszystko, więc jest również pomocą  dla nas w walce z pokusami. Jezus powiedział do apostołów “Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie" (Łk 22, 30). To modlitwa daje nam siłę i motywację, by przeciwstawić się pokusom.

7. Powierz się Maryi.


Najświętsza Maryja Panna stanowi bezpieczne schronienie i skuteczną obronę przed atakami złego ducha. Maryja nigdy nie dopuściła się żadnego grzechu. Ukazywana jest w ikonografii jako Niewiasta, która chwyta strzały szatańskich pokus i łamie je. Matka Boża jest dla nas przykładem oraz pomocą w walce z pokusami.

 

Pokusa, której trudno jest się oprzeć >>


8. Zawsze jest wyjście.


Święty Paweł pisze do Koryntian: “Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać" (1 Kor 10, 13). Bóg nie dopuszcza na nas pokusy, której nie bylibyśmy w stanie przezwyciężyć wraz z Jego pomocą.  Daje nam siłę i łaskę Bożą w walce z pokusami. Zawsze mamy inne wyjście. Przezwyciężone za pomocą Bożej łaski pokusy wzmacniają wiarę i więź człowieka ze Stwórcą.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WyjdzZNiegoLuduMoj 08:23:08 | 2018-04-16
Jak się ma pkt 4 do 7?
Czytam ten mini poradnik, do pkt 6 wydaje się wszytsko w miarę OK, aż tu nagle pkt 7. I odrobina zakwasu całe ciasto zakwasza ... wszytsko co napisane wcześniej staje się BEZWARTOŚCIOWE 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

baqqe 13:18:32 | 2018-04-15
"4. By pokonać Szatana i pokusy zwróć się w stronę Biblii."
Tylko do wybranych fragmentów bym polecał się zwracać. Bo zwrócenie się do całej Biblii to prosta droga do ateizmu.

"2. Gdy podążasz za Bogiem, spodziewaj się pokus."
Siłą rzeczy, boskie standardy "moralne" są ustalone w sposób taki, by zastanawiać się nad każdym potencjalnym zachowaniem w kontekście grzechu, kary, winy itp. W drodze bez Boga to nie istnieje, a ludzie nadal żyją porządnie. Hmmm

"6. Módl się, by nie być kuszonym."
I karuzela się kręci. Osoby niewierzące nie mają tego typu dylematu i doskonale radzą sobie z wieloma pokusami. Sama modlitwa i stawianie się w sytuacji życia mistycznego umacnia naszą wiarę w równym stopniu w Boga co w szatana. Dlatego to osoby wierzące potrzebują modlitwy, bo same wikłają się w ten mistyczny krąg życzeń i zażaleń do niewidocznych istot.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 20:32:51 | 2018-04-14
I tu wchodzi Manes jako prezes plejady manichejczyków usytuowanych w Kościele rzymskokatolickim. Nienawidzi jak któryś się mu wychyla i coś mu się zaczyna sypać. Na razie jednak może spać spokojnie (jest dobrze asekurowany przez swoich synów).

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?