Co robić, kiedy ksiądz gada z ambony głupoty?

WAM
(fot. Jacek Taran / Wydawnictwo WAM)

- Kiedyś wyszedłem podczas homilii - mówi Grzegorz Kramer. - Czasem ze znajomymi robimy taki eksperyment, idziemy do losowej parafii. Wyniki są smutne - mówi Piotr Żyłka. 

 

ŁUKASZ: Mówimy z perspektywy wielkiego miasta, gdzie możesz sobie wybrać księdza czy zakonnika, do którego pójdziesz na mszę świętą czy do konfesjonału. Ale teraz pewnie ktoś czyta naszą rozmowę i puka się w głowę, myśląc, gdzie taki spowiednik, przecież nie u mnie w miasteczku!


GRZEGORZ: W twoim małym miasteczku może cię wkurzać pani w sklepie. Możesz chodzić do niej przez trzydzieści lat i za każdym razem denerwować się, że na przykład jest wścibska. Ale możesz pojechać kilka kilometrów dalej, do wioski obok i spotkać sympatyczną panią, która nawet mleko sprzedaje w fajny sposób. Proponuję frustrację zamienić na pytanie: jak przekuć zdenerwowanie w poszukiwanie?


ŁUKASZ: Sfrustrował cię kiedyś ksiądz w kościele, wkurzyło cię to, co mówił?


GRZEGORZ: Kiedyś wyszedłem podczas homilii. Nie odprawiałem mszy, więc mogłem sobie wyjść. Zauważyłem zresztą, że nie byłem jedyną osobą, która z tego powodu opuściła świątynne mury. To była msza święta w intencji Jana Kaczkowskiego, a ksiądz opowiadał o polityce i Ukrainie. Nie uszanował tego, że grupa ludzi przyszła po zupełnie inne słowa. Dlatego postanowiłem wyjść.


PIOTR: Problem beznadziejnych kazań i księży, którzy traktują swoich parafian jak bezrozumny tłum, nie dotyczy tylko małych miasteczek i wiosek. W Krakowie czasem ze znajomymi robimy taki eksperyment: świadomie nie idziemy do dominikanów, franciszkanów, kapucynów czy jezuitów, tylko wchodzimy w niedziele na mszę świętą do losowo wybranej parafii. I wiesz co? Czasem nie dziwię się ludziom, że nie chcą wracać do kościoła. Przyszli w niedzielę, zmęczeni całym tygodniem, z mnóstwem problemów, i słyszą polityczne wynurzenia księży albo jakieś pustosłowie wyczytane w pomocach homiletycznych, w których na próżno szukać odniesienia do ich życia, nie mówiąc już o budującym przesłaniu Ewangelii. Patrzyłem na nich, jak wychodzą z kościoła jeszcze bardziej przybici, zdenerwowani. Kiedy widzę coś takiego, rodzi się we mnie bunt. Arcybiskup Ryś bardzo często o tym mówi: jeżeli nie masz w sobie doświadczenia miłosierdzia, nie masz się czym podzielić, nie wychodź do ludzi i nie mów do nich, bo tylko im i sobie krzywdę zrobisz. Ludzie powinni wyjść z kościoła z nadzieją, a czasem wychodzą zmasakrowani.

 

 


A przecież można inaczej. Choćby taki ks. Andrzej Szpak. Potrafił docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich. Również szalonych i zbuntowanych hipisów, których wielu pobożnych księży na dzień dobry wyrzuciłoby z Kościoła. Wychował kilka pokoleń pięknych ludzi. Tylko żeby to zrobić, musiał tych ludzi najpierw pokochać i być cały dla nich, a nie pouczać ich i moralizować. Ksiądz Andrzej powiedział coś takiego: "Pewien reżyser filmowy, który rejestrował kiedyś pielgrzymkę, zapytał mnie: «Szpaku, co jest?! Tam sobie ktoś przyćpał, tu z dziewczyną się kocha, palą papierosy, no i jak ty na to reagujesz?» A ja mu powiedziałem: «Jestem tu po to, żeby ich rozgrzeszać»".


ŁUKASZ: Co zrobić po takim spotkaniu? Skoro kościół parafialny to wspólnota, to może po mszy świętej wejść do zakrystii i powiedzieć księdzu, że nas zmasakrował albo że był zwyczajnie nieprzygotowany?


GRZEGORZ: Musimy, powinniśmy tak zrobić, to jest oczywista sprawa.


ŁUKASZ: Na ciebie ktoś narzekał po mszy świętej?


GRZEGORZ: Tak. Kilka razy się zdarzyło. Przez to, co robię w sieci, mam większą możliwość otrzymywania komentarzy często i szybko (uśmiech). To nigdy nie jest przyjemne. Nawet jak ci kumpel powie, że mówisz bez sensu. Trzeba myśleć o tym, że twoje słowa powinny wspierać życie człowieka, a nie je podcinać.

 

Zanim komuś powiesz coś nieprzyjemnego, ugryź się w język i zastanów się nad swoimi motywacjami. Więcej w: Łobuzy. Grzesznicy mile widziani

Opublikowany przez faceBóg 9 kwietnia 2018

 

 


PIOTR: Zapukać do zakrystii i zwrócić księdzu uwagę wcale nie jest łatwo, to wymaga odwagi. Często też nie ma na takie zachowanie przyzwolenia. Przecież przez dekady byliśmy wychowywani w przeświadczeniu, że ksiądz to świętość i nie można go urazić.


GRZEGORZ: Księży też wychowuje się w poczuciu wyższości. Bardzo nie lubię zwrotu, którym w kościele podczas koncelebry proboszcz zwraca się do wiernych: "A słowo Boże wygłosi ksiądz X". Księża przez lata są chowani w przeświadczeniu, że homilia to słowo Boże, a w ludziach buduje się przekonanie, że gdy ksiądz mówi kazanie, to sam Pan Bóg przemawia. I jak wtedy ma przyjść do mnie jakiś człowiek i powiedzieć mi, że opowiadam głupoty, skoro zasłaniam się zwrotem: "słowo Boga"? Często na ambonie wstępuje w nas pycha, a trzeba pokory. Jeśli nie zmieni się nauczanie kleryków i nie będziemy im ciągle pokazywać, że bycie księdzem naprawdę nie oznacza bycia nadczłowiekiem, wszystkowiedzącym i żyjącym w swoim - księżowskim - świecie, to choćby najbardziej wyedukowany świecki przyszedł z pouczeniem, nic nam to nie da.


PIOTR: Sam przez wiele lat myślałem, że tak nie można robić, że to nie wypada. I było we mnie przyzwolenie na głupie kazania czy fatalnie napisane listy duszpasterskie. Nie mówiłem głośno nie, a ludziom, którzy się temu sprzeciwiali, zarzucałem bezpodstawne atakowanie Kościoła. Dzisiaj rozumiem, że był to przejaw lęku. Biskupich listów nie można krytykować, kazań nie można krytykować, a jeśli to robisz, nie kochasz Kościoła, ponieważ plujesz we własne gniazdo. Bzdura. Ja kocham Kościół, ale cały, nie tylko biskupów i księży, staram się zrozumieć każdego człowieka, który w niedzielę przychodzi do kościoła. I jeśli jakiś biskup czy ksiądz opowiada głupoty, które niewiele mają wspólnego z Ewangelią, nie mogę i nie chcę siedzieć cicho i udawać, że wszystko jest OK.

 

GRZEGORZ: Wracając do zakrystii, zanim pójdziemy upomnieć księdza, przeanalizujmy dokładnie, co się nam nie podobało, przygotujmy argumentację. Wierni podobnie jak księża powinni szukać dojrzałości duchowej. Nie chcę, byśmy zostali teraz źle zrozumiani, nie mówimy tłumom: "Idźcie upominać wszystkich proboszczów", tylko: "Zanim pójdziesz, zobacz, na ile to problem obiektywny, a na ile twoja subiektywna myśl, która przeszkadza ci w nauce Kościoła".


PIOTR: I tu wracamy do podstawowego pytania z początku naszej dyskusji: dobry katolik, kto to taki? Gdybyś zebrał dziesięć osób o różnej wrażliwości kościelnej, otrzymasz dziesięć różnych odpowiedzi. Pewnie niektóre z nich będą się wzajemnie wykluczały.


ŁUKASZ: To byłoby ciekawe.


PIOTR: Ale skoro te oczekiwania wzajemnie się wykluczają, to czy można w obiektywny sposób na nie odpowiedzieć?


ŁUKASZ: Mówiłeś o Kościele otwartym, o ścieraniu się wielu poglądów.


PIOTR: Dlatego myślę, że szukanie odpowiedzi jest możliwe.


GRZEGORZ: Dla mnie obiektywnym punktem odniesienia mogłoby być kryterium biblijne, polegające na tym, że patrzymy na owoce, a nie na nasze deklaracje i teoretyzowanie, ale właśnie na owoce.


PIOTR: Arcybiskup Ryś podczas jednego ze spotkań opowiadał o księdzu, który wyraził dosadnie życzenie: "Niech się ten Rok Miłosierdzia skończy, bo już rzygam tym miłosierdziem, nie mogę słuchać o miłosierdziu". Nie chodzi o to, żebyśmy siedzieli tu sobie i narzekali, że katolicyzm w kraju beznadziejny, że ludzie de facto w Boga nie wierzą, nie czytają Pisma Świętego, operują zlepkami pojęć religijnych, których nie rozumieją, a ich poszukiwania donikąd nie prowadzą. To byłby przecież krzywdzący i niepełny obraz. A nawet jeśli jest w nim trochę prawdy, to przecież nie wina ludzi, tylko tego, jak ich w wierze wychowano. Jeśli uczymy dzieci prawd wiary, jeśli młodzi ludzie klepią formułkę, że Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze, i zostawiamy ich z tym, nie potraktujemy ich poważnie i nie wytłumaczymy im, co to znaczy, całe przesłanie idzie w las. Jeśli nie powiemy im, że jest taki Sędzia, który ze względu na miłość do sądzonej osoby wysyła na świat swojego Syna, żeby za nią oddał życie, jeśli nie rozwiniemy w nich chęci poszukiwania, dookreślania sensów, nauczanie staje się wypaczone. I trudno potem wymagać od młodych ludzi, by mieli obraz Boga, który jest dobry i miłosierny. Myślę, że dramat wielu ochrzczonych osób w naszym kraju polega na tym, że nigdy nie trafiły na kogoś, kto potrafiłby im pokazać, że Bóg naprawdę jest dobry i szuka nas nieustannie. I chce nam dać rzeczy, o których nawet nie marzyliśmy. Zamiast tego na dzień dobry wkłada się im na ramiona ciężary, oczekiwania i wymagania. I często na tym się poprzestaje. Dramat.

 

 

Fragment rozmowy pochodzi z książki: "Łobuzy. Grzesznicy mile widziani"

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

197

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

k jar 15:38:15 | 2018-04-13
Nie wiem,czemu Panowie wzięli się za kazania.Osobiście uważam,że ich poziom wzrasta: jest mnóstwo gotowców,szablonów,zestawów,które księża wykorzystują przygotowując niedzielne homile,że nie ma już tego przeintelektualizowania z lat 70 czy 80.Jak ktoś zna kazania Wojtyły z lat 70. to wie,jakie to były głębie ekwilibrystyki teologicznej i jak trudno było studentom zrozumieć coś na rekolekcjach. Poszli aż do kurii Wojtyle to powiedzieć i kardynał zaczął zmieniać sposób mówienia tak że kazania papieża niełatwe przecież,ale były zrozumiałe i dziś księża się na nich uczą. Może Panom dyskutantom o tematykę chodzi- nie chcą o pewnych sprawach z ambony słyszeć,ale to normalny proces:kazanie ma przecież nas z pewnego letargu obudzić,wytrącić z równowagi,więc nie wiem, o co chodzi z tymi kazaniami i o jakich głupotach Panowie mówią.

Oceń 16 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 12:56:39 | 2018-04-13
Proponuję szczególnie Kramerowi nagranie i posłuchanie własnych głupot. Albo zrobienie tabeli: z lewej "to powiedziałem", z prawej "taka jest prawda" i weryfikację wg niej choćby np. swoich artykułów na DEON-ie (szczególnie polecam ten o sierotach z Aleppo). Grzegorzu Kramer nie ma tam prawdy, a więc nie ma i Ewangelii.

Oceń 23 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chlop 05:56:22 | 2018-04-13
Myślę, że gdyby ci dwaj panowie przyszli na kazanie Pana Jezusa to z pewnością by mu powiedzieli - opowiadasz głupoty!!!
Proboszcz z Ars też byłby przez was potępiony, a on swymi głupimi kazaniami - bo był nieukiem i nie był wszechwiedzącym jezuitą (na szczęśćie) - prowadził ludzi do Boga.
Panowie - nie ośmieszajcie się!!!!

Oceń 37 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

capraDei 05:17:35 | 2018-04-13
Ode mnie lajk.

Sądzę, że temperament to raz – ja zostaję i przy prośbie o śmierć Ojca Św. - ofiarowuję wtedy kapłana Jezusowi, pełna jednak jedność w duchu z wychodzącym – wszak nie wiem, czy jego serce nie jest gorętsze od mego ?

Dwa – łatwo być prawowiernym katolikiem, trudniej, gdy kto zmaga się z Bogiem, szuka, jego wiara to ledwo kopcący knot, a – przykładowo - polityka to skrajne emocje. Taki brat, niech w wolności opuści jedną mszę, niż miałby pozostać ale już nie wrócić więcej.

Bądź zimny albo gorący, Bóg łatwo poradzi sobie z człowiekiem, który jest szczery. Ja zaś, widząc takiego gniewnie wychodzącego brata, wychodzę za nim i co Bóg da czynię, aby to wzburzenie się nie utwardziło.

Pozdrawiam :)

PS Znaj proporcje, mocium panie – myślę im kto mocniejszy w wierze tym bardziej powinien znosić w trakcie mszy ‘głupoty z ambony’ - wszak Eucharystia jest tajemnicą nieprzeniknioną przez anioły ;)
Po mszy jednak, to właśnie ci dojrzałej wiary, mogliby podzielić się odczuciem z księdzem, jeśli tak pragną.

Oceń 7 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marco 04:15:17 | 2018-04-13
A to istnieją księża opowiadający większe głupoty od ks. Kramera?
Może istnieją. Ja jednak takich jeszcze nie spotkałem.
Ksiundz Grześ jest na razie liderem.

Oceń 44 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:33:08 | 2018-04-12
Jak widać większości to nie przeszkadza i dla nich kapłan w homilii może pleść co mu ślina na język przyniesie.Najgorsi i tak będą ci ktorzy odważą się nawet najgorszą brednię skrytykować.

Oceń 8 50 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 20:42:17 | 2018-04-12
W jakich warunkach rodzi się mądrość?

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pg 17:49:49 | 2018-04-12
Z jednym słowem wywiadu się zgadzam. "DRAMAT". Dotyczy to oczywiście wywiadu oraz chrześcijan: Grzegorza, Łukasza i Piotra.

Oceń 75 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wojcze68 15:32:37 | 2018-04-12
A pokory ks. Kramera doświadczyłem raz na fecebooku i wystarczy na długo.

Oceń 73 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WyjdzZNiegoLuduMoj 15:31:49 | 2018-04-12
Głupoty jak głupoty, kapłani KRK z ambon nie głoszą Prawdy. To jest dopiero problem i co z tym zrobić?

Oceń 10 69 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook