W tym roku Wigilia przypada w niedzielę. Czy pasterka liczy się jako msza niedzielna?

Maciej Pikor
(fot. shutterstock.com)

Bardzo rzadko zdarza się tak, żeby Wigilia wypadła w niedzielę. W wielu głowach może pojawić się ten pomysł: pójść w niedzielę na Pasterkę, "zaliczając" w ten sposób i niedzielę i Boże narodzenie naraz. Czy tak można?

 

Zgodnie z logiką odpowiedź brzmiałaby tak. Jednak jak możesz się domyślać, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. W tym roku mamy najkrótszy Adwent z możliwych, skoro czwarty tydzień ma tylko jeden dzień.

 

Cały problem rozbija się o klify dwóch problemów: czym jest pasterka i czym jest niedziela. Zacznijmy od pasterki.

 

Świąteczna tradycja - "Pasterka"

 

Wielu z nas wybierze się na nią po wigilijnej wieczerzy i rozpakowaniu prezentów. Jeżeli ktoś chodzi na Mszę Świętą tylko raz w roku, zapewne będzie to właśnie Pasterka. Wzięła się ona stąd, że papieże już od VI wieku sprawowali o północy Msze Święte w  bazylice Matki Bożej "Większej" przy relikwiach żłóbka Pana Jezusa. W Polsce jest to bardzo powszechna tradycja.

 

>>Prosta modlitwa przed każdą<< 

 

Pasterka jest Mszą Świętą z Uroczystości Bożego Narodzenia. Nie jest tak naprawdę ważna pora - czyli północ, ale odpowiednie formuły modlitw liturgicznych i tekstów biblijnych. Więc jeśli idziesz na tą Mszę, dopełniasz obowiązku uczestniczenia w Eucharystii w dzień Uroczystości Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia.

 

Świętowanie niedzieli

 

Niedziela jest (a przynajmniej powinna być) oczywistością dla katolika: świętujemy Zmartwychwstanie. Oczywistym jest też uczestnictwo w Eucharystii. To nasz obowiązek, jednak nie tylko na obowiązku się powinno kończyć. Bardzo smutnym musi być ktoś, kto chodzi na Mszę, bo powinien. To chęć spotkania z Kimś, kto jest mi bliski i świętowania z Nim tego, że dzięki Niemu żyję.

 

Więc nie ważne, czy jest to Wigilia, czy V Niedziela Zwykła: chcę iść się z Nim spotkać.

 

Zwalnia nas z tego tylko choroba lub brak możliwości uczestniczenia w Mszy. To analogicznie tak jak umówienie się z takim najlepszym, ale to najlepszym przyjacielem na spotkanie.

 

Nie jest możliwym "załatwienie" dwóch dni Pasterką. Nie tylko ze względu na "obowiązek".

 

>>Dlaczego Msza w sobotę liczy się jak ta w niedzielę?<< 

 

On wydaje mi się być sprawą poboczną. Chodzi o relację, o to, że skoro można, to dlaczego nie spotkać się jeszcze raz z Kimś, kogo bardzo kochamy?

 

Zobacz więc, jak możesz sobie te Święta zaplanować i uczestniczyć zarówno w Mszy niedzielnej oraz Mszy w Boże Narodzenie (4 sposoby): 

     

  • Msza w niedzielę rano + Msza w Boże Narodzenie
  • Msza w niedzielę rano + Pasterka
  • Msza Święta niedzielna w sobotę wieczorem + Pasterka
  • Msza Święta niedzielna w sobotę wieczorem + Msza w Boże Narodzenie

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 18:39:12 | 2017-12-23
Poprawiłbym na: Zgodnie z logiką odpowiedź brzmi NIE, ale czas świąteczny czasem wymyka się logice i w natłoku spraw i przygotowań może to komuś po ludzku umknąć.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

batorex 14:03:04 | 2017-12-23
Być może coś się zmieniło w międzyczasie, ale o ile sobie przypominam, Pasterka jest najczęściej sprawowana o północy. Nie rozumeim więc dlaczego pierwsze zdanie zasadniczego tekstu tego artykułu brzmi "Zgodnie z logiką odpowiedź brzmiałaby tak". Jeżeli pasterka jest sprawowana o północy, to nie można "iść na pasterkę w niedzielę", bo jest sprawowana w poniedziałek. Północ ani noc nie należy do obu dni. 

Oceń 5 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook