Jak wygląda przygotowanie do chrztu dorosłych w Kościele? [FOTO]

(fot. archidiecezja.lodz.pl)

Wiara chrześcijańska, to nie jest światopogląd. Wiara chrześcijańska, to nie system moralny. Wiara chrześcijańska, to nie jest kodeks zachowań społecznych. Wiara Chrześcijańska od początku do końca jest spotkaniem z Jezusem Chrystusem i to jest Ewangelia - czyli Dobra Nowina. Jest niesłychanym szczęściem w życiu człowieka spotkać Jezusa Chrystusa. - mówił abp Grzegorz Ryś.

 
W II Niedzielę Adwentu w katedralnej parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Łodzi, podczas Mszy św. akademickiej o godz. 19:00 miał miejsce obrzęd przyjęcia do Katechumenatu czworga dorosłych. którzy tym samym rozpoczynają swoje przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej.
 
 
Uroczystemu rozpoczęciu Katechumenatu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który w drzwiach świątyni przywitał kandydatów do chrztu pytając ich o imię oraz oczekiwania wobec Kościoła Bożego. Następnie naznaczył znakiem krzyża ich czoła i narządy zmysłów, po czym wręczył im krzyż - znak miłości Chrystusa i Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem.
 
O wyjściu z niewoli, którym jest nawrócenie, mówił w swojej homilii arcybiskup łódzki. - Nawrócenie jest najpierw zmianą myślenia. Widzisz wówczas, że twoim problemem nie jest to gdzie jesteś, w jakich warunkach żyjesz, tylko że prawdziwy problem masz w sobie. Wtedy widzisz, że wolność nie polega na tym, żeby zmienić miejsce z Babilonu do domu, tylko wolność polega na tym, żeby cię Pan Bóg wewnętrznie wyprowadził z twojego zniewolenia. To jest coś, czego człowiek długo nie rozumie. - podkreślił kaznodzieja.
 
 
Wyjdź z niewoli w ten sposób, że wypowiesz swój grzech! Łatwe? - pytał arcybiskup. Ile nam zejdzie czasu, żeby naprawdę wypowiedzieć swój problem. A jak wypowiecie ten swój grzech, a jak wypowiecie to swoje uwikłanie, a jak wypowiecie swoje zniewolenie, to Bóg już wam otworzył więzienie. To jest początek Ewangelii, bo koniec to jest życie w Duchu świętym. Ale początek Ewangelii to jest doświadczyć takiego wyzwolenia, kiedy mogę wypowiedzieć mój własny grzech. Dlaczego? Bo nad Jordanem stoi Jezus, który gładzi grzechy świata! - zaznaczył.
 
Po homilii i wyznaniu wiary ksiądz arcybiskup wręczył katechumenom księgę Pisma Świętego mówiąc: przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, abyś Go lepiej poznał i wierniej naśladował.
 
 

Następnie odwołując się do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa przypomniał, że nieochrzczeni po zakończeniu liturgii słowa wychodzili ze świątyni, gdyż nie byli jeszcze gotowi do uczestnictwa w Uczcie Eucharystycznej.

 

W myśl tej wielowiekowej tradycji katechumeni, którzy dotąd siedzieli w pierwszym rzędzie w katedrze, udali się na tył świątyni.

 
 
Przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej dorosłych składa się z trzech etapów. Do każdego z nich katechumeni przygotowują się w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Zakończenie tego kilkumiesięcznego katechumenatu będzie miało miejsce w Wigilię Paschalną 2018 roku.
 
Zdjęcia pochodzą ze strony  archidiecezja.lodz.pl 
 
Udostępniamy homilię arcybiskupa Rysia: 
 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook