Liturgia nie jest celem samym w sobie

Ewangelia mówi nam o tym, jak człowiek może wykorzystywać liturgię do tego, żeby uciec od takich podstawowych obowiązków miłości bliźniego - mówi arcybiskup Ryś. 

 

W czasie spotkania w seminarium, abp Ryś zauważył, że liturgia nie może być czymś ostatecznym, ponieważ zawsze jest tym, co otwiera nowe perspektywy, początkiem działania: "liturgia nie zatrzymuje na sobie, liturgia prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu. Żebyś nie tylko mógł widzieć to na ołtarzu, ale żebyś zobaczył w życiu, co to znaczy, ze Pan cię wyprowadza ze śmierci do życia".

 

"Biada komuś, kto myśli, że życie się sprowadza do liturgii. I do odprawiania. Kościół i ewangelizacja to jest szereg innych rzeczy" - powiedział metropolita łódzki.

 

Zauważył, że skupienie na samej tylko liturgii może doprowadzić do zamknięcia się na innych ludzi:

 

"Ewangelia mówi nam o tym, jak człowiek może wykorzystywać liturgię do tego, żeby uciec od takich podstawowych obowiązków miłości bliźniego".

 

"Ta liturgia tutaj, doprowadzi was do przeżywania Paschy w spotkaniu z Chrystusem ubogim"? - zapytał arcybiskup w kontekście przeżywanego właśnie Światowego Dnia Ubogich. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.11

Liczba głosów:

57

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 23:33:41 | 2017-11-19
"Czy chcecie ludzi przygotowywać do sakramentów, czy kształtować w nich postawę chrześcijańską?" Takie pytanie zadał abp Ryś przyszłym księżom. Ważne pytanie.

Myślę, że piękno liturgii polega na spotkaniu z Bogiem, które z nas czyni naśladowców Chrystusa w naszym życiu.

Cytowany przez przedmówcę kard Ratzinger pisał to samo: „liturgia może przyciągać ludzi tylko wówczas, gdy nie spogląda na samą siebie, lecz na Boga, gdy pozwala Mu wejść w siebie i działać”
Liturgia nie powinna być celem samym w sobie, to to samo, co "nie spogląda na samą siebie" Pozwolenie na wejście Boga w siebie i działanie ma skutkować przemiana wewnętrzną człowieka, co czyni z niego naśladowcę Chrystusa w życiu, w stosunku do bliźnich.
Na tym polega piękno liturgii i abp Ryś o tym mówił.

Oceń 12 19 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 21:32:06 | 2017-11-19
W "Duchu Liturgii" kard Ratzinger pisze:
„liturgia może przyciągać ludzi tylko wówczas, gdy nie spogląda na samą siebie, lecz na Boga, gdy pozwala Mu wejść w siebie i działać”
Konwertyta na wiarę świętą o.Faber:
"msza święta to najpiękniejsza rzecz po tej stronie Nieba"
posłańcy księcia Włodzimierza po powrocie z Konstantynopola przed chrztem Rusi(okres przed schizmą wschodnią) tak mówili o tym co zobaczyli:
„Tak oto przybyliśmy do Greków, i oni zaprowadzili nas tam, gdzie służą swemu Bogu, i nie wiemy, czy byliśmy w niebie czy na ziemi, bo na ziemi nie ma takiego widoku czy takiego piękna; A nie potrafimy go opisać. To tylko wiemy, że tam Bóg przebywa wśród ludzi”
Św.Teresa z Avilla pisze,iż:
 „Za każdą prawdę zapisaną w Piśmie św., za każdy artykuł wiary, owszem za każdą najmniejszą ceremonię kościelną gotowa jestem śmierć ponieść”
Wypada więc żałować,iż abp Ryś nie raczył był wspomnieć o pięknie liturgii a skupił się na życiowym aktywizmie.
No ale jak nie zna się nic innego poza biurczaną liturgią nomowską to trudno wymagać czegoś więcej. 

Oceń 38 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zbyszeks 16:33:13 | 2017-11-19
Rewelacja. Udostępniam przez Facebooka :)

Oceń 10 26 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook