Dlaczego papież pił Krew Pańską przez rurkę?

(fot. shutterstock.com)

Choć ten przedmiot wygląda niecodziennie, miał bardzo praktyczne zastosowanie.

 

Chrześcijanie wierzą, że w czasie Mszy świętej, Jezus staje się obecny pod postaciami chleba i wina. To nie symbol, ale realna obecność Boga w prostych przedmiotach. Z racji tego kapłan, który celebruje Eucharystię, przywiązuje szczególną wagę do tego, żeby ani kropla Krwi, ani kawałek Ciała nie został uroniony.

 

Zachowanie kapłana przy ołtarzu przez wieki obrastało licznymi przepisami, które miały zabezpieczyć Ciało i Krew Chrystusa przez przypadkowym sprofanowaniem.

 

>>Prosta modlitwa przed każdą Mszą Świętą<<

 

Poza przepisami powstały również przedmioty, które służyły do "bezpiecznego" sprawowania Najświętszej Ofiary: patena, cyborium, bielizna liturgiczna. Jednym z nich była kilkunastocentymetrowa rurka, która służyła do picia Krwi Pańskiej.

 

Fistula, czyli rurka

 

W historii Kościoła bardzo powszechna praktyką było przyjmowanie Komunii pod dwiema postaciami. Z racji tego, że wiąże się ono z większym ryzykiem rozlania Krwi, lub upuszczenia Ciała, postanowiono wprowadzić srebrną rurkę, za pomocą której zasysało się wino z kielicha.

 

Dwudziestocentymetrowa rurka o średnicy około 5 milimetrów z czasem, w którym odstępowano powoli od przyjmowania Komunii pod postacią chleba i wina, stała się atrybutem wyłącznie uroczystej liturgii z udziałem papieża.

 

>>Dlatego niedzielna msza święta jest tak ważna<<

 

Kiedy po przekazaniu Znaku Pokoju przychodził czas na Komunię, Ojciec Święty odchodził od ołtarza i siadał na papieskim tronie, do którego przynoszono mu Chleb na patenie oraz kielich z Winem oraz fistulą.

 

Papież przyjmował Ciało i Krew, następnie Komunię udzielano wiernym.

 

Czy mogę przyjąć Komunię za pomocą rurki?

 

Teoretycznie jest taka możliwość. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, czyli zbiór przepisów określających prawidłowe sprawowanie liturgii, mówi, że:

"Krew Pańską można spożywać albo pijąc bezpośrednio z kielicha, albo przez zanurzenie, albo za pomocą rurki lub łyżeczki". (OWMR 245)

Takie przyjmowanie Krwi Pańskiej możliwe jest jednak wtedy, kiedy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Na przykład w przypadku ludzi chorych i niepełnosprawnych, którzy nie mogą przyjąć komunikantu w formie stałej, ani pić wina bezpośrednio z kielicha.

 

Jak to wygląda w praktyce?

 

Zachowało się kilka fotografii papieża Pawła VI, który korzysta z fistuli

 

(Paweł VI korzysta z fistuli)

 

(Tron papieski i przyjęcie Komunii świętej)

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (20)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jan.wygnanie 10:06:59 | 2017-11-08
SimonK

Jednak wyjaśnię Tobie i innym co znaczy uobecnianie, bo już drugi raz piszesz o czymś co nie rozumiesz.

Napisałeś:
’ Eucharystia jest uobecnieniem tej ofiary, a nie jej zwielokrotnianiem’’

Nie przypadkowo przywołałem słowa KKK:
‘’ KK wyraźnie w KKK precyzuje cyt:
1365
"Ponieważ Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, jest ona także ofiarą. Charakter
ofiarny
ukazuje się już w słowach jej ustanowienia: „To jest Ciało moje, które za was
będzie wydane" i „Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie
wylana" (Łk 22, 19-20). W Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na krzyżu, tę samą krew, którą wylał „za wielu (...) na odpuszczenie grzechów"

W Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na
krzyżu, tę samą krew, którą wylał „za wielu (...) na odpuszczenie grzechów"

Zwróć uwagę, że KK wyraźnie precyzuje, że w Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na krzyżu, tę samą krew, którą wylał „za wielu (...) na odpuszczenie grzechów"
ORAZ, że :

‘’ "Ponieważ Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, jest ona także ofiarą.’’
Zwróć uwagę na słowa ‘’ŻE JEST ONA TAKŻE OFIARĄ’’
A więc jest brak jakiegokolwiek logizmu. Bo jak możesz jednocześnie twierdzić, że ofiara nie jest zwielokrotniona jeśli NA KAŻDEJ MSZY NASTĘPUJE OFIARA PANA JEZUSA CHRYSTUSA. Czyli  jest to ciąg dalszy ofiar ( mszy) a nie czynienie pamiątki.  Zrozum człowieku, że KK posunął się nawet jeszcze dalej bo twierdzi, że ofiara ( msza) odpuszcza grzechy ludzkie co jest w sprzeczności z tym, że Pan Jezus Chrystus zadość uczynił swoją śmiercią krzyżową ZA WSZYSTKIE GRZECHY ŚWIATA .

Zatem ofiara na mszy JAKIE GRZECY ODPUSZCZA JEŚLI ODPUSZCZONE ZOSTAŁY JUŻ WSZYSTKIE
Dalej, KK twierdzi, że ofiara na mszy jest bezkrwawa. ZATEM JAK KK MÓGŁ PRZYJĄĆ, ŻE OFIARA NA MSZY ODPUSZCZA GRZECHY JEŚLI PONAD WSZELKĄ WĄTPLIWOŚĆ PISMO STWIERDZA, ŻE BEZ PRZELANIA KRWI NIE MA ODPUSZCZENIA GRZECHÓW.
Jak widzisz Twoja wypowiedz w tym zakresie jest sama w sobie sprzeczna do tego stopnia, że mogę ją nazwać idiotyzmem.

A jeśli dalej tego nie rozumiesz to posłużęsię przykładem abyś pojął o  co chodzi:

Jeśli 10 lat temu wziąłeś ******** np. 200 tysięcy złotych i już go spłaciłeś to Twoje uobecnianie tego zdarzenia  POLEGAŁOBY NA TYM, ŻE DALEJ NP. CO MIESIĄC SPŁACASZ SPŁACONY ********.
A świadczą o tym właśnie słowa KKK, które jasno stwierdzają, że ofiara na mszy odpuszcza dalej ODPUSZCZONE 2000 LAT TEMU LUDZKIE GRZECHY.
Czy widzisz jaki to idiotyzm?
Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.

Jan777

Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 14:59:19 | 2017-11-07
Picie ludzkiej krwi jest zabronione podobnie jak jedzenie ludzkiego ciała. Każdy kto jest świadkiem takich czynów powinien powiadomić policję. Chyba, że uważacie że zamiana opłatka w ciało Jezusa a wina w jego krew nie jest prawdziwe.

Oceń 2 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 14:59:19 | 2017-11-07
Picie ludzkiej krwi jest zabronione podobnie jak jedzenie ludzkiego ciała. Każdy kto jest świadkiem takich czynów powinien powiadomić policję. Chyba, że uważacie że zamiana opłatka w ciało Jezusa a wina w jego krew nie jest prawdziwe.

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.wygnanie 13:14:11 | 2017-11-07
‘’Chrześcijanie wierzą, że w czasie Mszy świętej, Jezus staje się obecny pod postaciami chleba i wina. To nie symbol, ale realna obecność Boga w prostych przedmiotach.’’

TO NIEPRAWDA
Powyższe słowa Pana Michała Lewandowskiego stoją w Całkowitej sprzeczności z EWANGELIĄ CHRYSTUSA
To katolikom narzucono powyższe rozumowanie dotyczące Ciała i Krwi Pana Jezusa Chrystusa. Natomiast chrześcijanom tj. apostołom  i pierwszym  uczniom ( do około II wieku)
Nawet przez myśl nie przeszło aby spożywać CIAŁO FIZYCZNE I PIĆ KREW FIZYCZNĄ PANA JEZUSA CHRYSTUSA. To podstęp diabła, który zwiódł przedstawicieli KK już od około III wieku.
Pan Jezus Chrystus mówił o CIELE I KRWI DUCHOWEJ A NIE FIZYCZNEJ.

Jeśli ktokolwiek uważa, że napisałem nieprawdę NIECHAJ JĄ WYKAŻE w przeciwnym przypadku niechaj zamilknie bo czasu jest już mało.

PRAWDA JEST TAKA:

‘’ Rzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu".

ZATEM  KIM JEST CHLEB BOŻY???

Apostołowie zwłaszcza ap Paweł sami bezpośrednio opisują jak wyglądały spotkania i spożywanie na tych spotkaniach chleba czynione na pamiątkę . Nawet doszło do bezpośrednich upomnień aby ludzie  najadali się przed takim spotkaniem w domach. To jest wyraźny obraz jak wyglądało spożywanie chleba czynione na pamiątkę. Podobnie to obrazuje Didache (Nauczanie Pana do narodów przekazane przez dwunastu apostołów.)
Dziękczynienie przy winie i chlebie
1 Co się z kolei tyczy dziękczynienia - dziękujcie w następujacy sposób.
2 Najpierw przy kielichu:
«Dziękujemy Ci, nasz Ojcze, za świętą winorośl* Dawida, Twojego sługi.
Tobie chwała na wieki.»
3 Natomiast przy połamanym* [chlebie]:
«Dziękujemy Ci, nasz Ojcze, za życie i poznanie, które dałeś poznać nam przez Jezusa, Twego Sługę.
Tobie chwała na wieki.
4 Tak jak ten połamany* [chleb] był rozproszony na górach i zgromadzony, stał się jednym, tak niech zostanie zgromadzona Twoja Społeczność* z krańców ziemi do Twego Królestwa,

Dziękczynienie
1 A gdy się najecie, dziękujcie w ten sposób:
2 «Dziękujemy Ci, święty Ojcze,
za Twoje święte Imię, które rozbiło namiot w naszych sercach,
i za poznanie, wiarę oraz nieśmiertelność, którą dałeś nam poznać przez Jezusa, Twego Sługę.
Tobie chwała na wieki.
„”1 A gdy się najecie, dziękujcie w ten sposób:””
Wyraźnie widać , że DZIĘKUJĄ ZA POZNANIE  , WIARĘ  ORAZ NIEŚMIERTELNOŚĆ


Wyraźnie widać , że tak jak bezpośrednio apostołowie tak i pierwsi uczniowie tych apostołów spotkania takie wykorzystywali do przekazywania słów Ewangelii Chrystusa . Nikt z apostołów ani pierwszych uczniów nie wznosił chleba i nie mówił , że jest to CIAŁO CHRYSTUSA w dosłownym tego słowa tłumaczeniu. Apostołowie rozumieli słowa Pana Jezusa Chrystusa :

60 A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» 61 Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? 62 A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? 63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda10
Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.
64 Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą».

Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.

. Ogólnie ciało fizyczne odżywia się chlebem i wodą i UMIERA , natomiast ciało duchowe człowieka ( dusza ) żyje w MOCY DUCHA i odżywia się CIAŁEM DUCHOWYM  PANA JEZUSA CHRYSTUSA.
Ciało Duchowe Pana Jezusa Chrystusa jest MOCĄ JEGO OJCA  I ŻADEN MAG NIE JEST W STANIE PRZEMIENIĆ CHLEB ZIEMSKI W DUCHA ŚWIĘTEGO PRAWDĘ  ( MOC OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA) .
JEŚLI BY TAK BYŁO PAN JEZUS NIE PRZYSYŁAŁBY DUCHA ŚWIĘTEGO PRAWDY  LECZ STWARZALI BY  GO KSIĘŻA ( dokładnie przemienialiby  chleb w DUCHA ŚW PRAWDĘ – CIAŁO PANA JEZUSA CHRYSTUSA )  A to jest nie możliwe  , ponieważ Pan Jezus Chrystus został zrodzony przez swojego OJCA . To jest właśnie CIAŁO PANA JEZUSA CHRYSTUSA którym należy się odżywiać dokładnie tak jak to wyjaśnił ap Paweł

16 Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. 17 Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. 18 Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.
19 5 Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, 20 uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, 21 zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa6.
24 A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. 25 Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy. (GAL5)

Człowiek , który uwierzył w Pana Jezusa Chrystusa oddał mu swoje życie STOSUJE się do słów  „postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała „  RODZI SIĘ NA NOWO.  ŻYJE I ODŻYWIA SIĘ DUCHEM ŚWIĘTYM PRAWDĄ - CIAŁEM DUCHOWYM  PANA JEZUSA CHRYSTUSA .

Dlatego chleb i wino spożywamy na pamiątkę a dusza żywi się CIAŁEM  DUCHOWYM PANA JEZUSA CHRYSTUSA – DUCHEM ŚWIĘTYM PRAWDĄ , które nie posiada postaciowości , JEST MOCĄ w której żyje dusza ludzka.Ciało fizyczne człowieka aby żyło musi mieć pokarm ( fizyczny ) chleb i wodę ( inne) . Dusza ludzka aby żyła musi być zanurzona w Mocy –Duchu - Programie, który tę duszę ożywia . Moc Ducha sprawia , że dusza czuje i ogólnie funkcjonuje. A więc pokarmem ( źródłem życia ) dla duszy jest Moc Ducha . Dusza ludzka musi pożywać tę moc aby żyć.
O tym mówił Pan Jezus Chrystus i apostołowie ( najwięcej ap Paweł ). Jeśli więc człowiek ( tj dusza i ciało fizyczne ) nie pożywia się Duchem św Prawdą , MOCĄ OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA i tylko stosuje się do mocy pożądania ciała , to taki człowiek ( dusza ) nie będzie miała życia w sobie. Bo życie , to wieczne życie daje tylko DUCH ŚW – moc Ojca Pana Jezusa Chrystusa.

Tylko w NIM zanurzona dusza może żyć wiecznie i szczęśliwie ( Ciało – Królestwo Pana Jezusa Chrystusa.) Co należy zrobić aby spożywać Ciało i Krew Duchową Pana Jezusa Chrystusa ?   Należy w NIEGO uwierzyć , oddać mu swoje życie  i poprosić o MOC JEGO OJCA --- DUCHA SWIĘTEGO PRAWDĘ .  Jeśli taki człowiek otrzyma Ducha św Prawdę to jego dusza ( ego) zostaje zanurzona w Nim i od tej pory jeśli będzie się do niego stosować (16 Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. 17 Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. )   zaczyna się NIM odżywiać. ŻYJE W NIM .  Odżywianie się CIAŁEM Pana Jezusa Chrystusa jest przez cały czas gdy człowiek stosuje się właśnie do Niego . Odzywianie się Duchem _ Prawda – Mocą Ojca , które jest CIAŁEM Pana Jezusa Chrystusa  jest przez całe życie człowieka , jeśli ten stosuje się do Niego. Ogólnie pisząc człowiek odżywia się Ciałem Pana Jezusa Chrystusa wtedy gdy wybiera właśnie działanie , MOC Ducha św Prawdy . To samo dotyczy KRWI DUCHOWEJ – MOCY która oczyszcza duszę z grzechów.
Żaden człowiek w tym ksiądz , papież  nie jest w stanie przemienić chleba w Moc Ojca Pana Jezusa Chrystusa ( Ducha św Prawdę ) , które jest CIAŁEM DUCHOWYM  Pana Jezusa Chrystusa , chociażby dlatego że sam żyje w MOCY DUCHOWEJ .
CIAŁO DUCHOWE PANA JEZUSA CHRYSTUSA JEST ZRODZONE PRZEZ JEGO OJCA PANA PANÓW.
Ciało Pana Jezusa Chrystusa (DUCH ŚW PRAWDA)  , które zesłał JEGO OJCIEC do tego świata MOŻNA TYLKO PRZYJĄĆ
KK wyraźnie w KKK precyzuje cyt:
1365  :
"Ponieważ Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, jest ona także ofiarą. Charakter
ofiarny ukazuje się już w słowach jej ustanowienia: „To jest Ciało moje, które za was
będzie wydane" i „Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie
wylana" (Łk 22, 19-20). W Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na
krzyżu, tę samą krew, którą wylał „za wielu (...) na odpuszczenie grzechów"

W Eucharystii Chrystus daje to samo ciało, które wydał za nas na
krzyżu, tę samą krew, którą wylał „za wielu (...) na odpuszczenie grzechów"

I TO WŁAŚNIE JEST NIEZGODNE Z EWANGELIĄ  A NAWET Z BEZPOŚREDNIMI  SŁOWAMI PANA JEZUSA CHRYSTUSA który powiedział :

63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda10. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. 64 Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą».

Ogólnie
Odżywianie się CIAŁEM PANA JEZUSA CHRYSTUSA TO ODWOŁYWANIE SIĘ DO DUCHA ŚW  I WYDAWANIE JEGO OWOCÓW ( GAL5)

NATOMIAST WSPÓLNE SPOKTANIA JEDZENIE ( CHLEBA)  I PICIE TO to właśnie jest PAMIĄTKA . OCZYWIŚCIE NA SPOTKANIACH ROZMOWA O EWANGELII PANA JEZUSA CHRYSTUSA ( Czyt Didache (Nauczanie Pana do narodów przekazane przez dwunastu apostołów.)


Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń 14 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 11:53:25 | 2017-11-07
Ograniczenie spożywanie Krwi Pańskiej jest tłumaczone własnie ryzykiem profanacji.
Czemu nie dopuszcza sie spożywanie Jej poprzez nasączenie Hosti?
Czy było to rozważane?

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook