Skąd w sierpniu święto związane ze śniegiem?

(fot. Ambrosius007 at English Wikipedia [Public domain CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)] via Wikimedia Commons)

Dziś, 5 sierpnia, Kościół świętuje uroczystość poświęcenia bazyliki Świętej Matki Bożej Większej, która nazywana jest także Matką Bożą Śnieżną. Skąd "śnieżna" uroczystość w sierpniu?

 

1. Matka Boża Większa odnosi się do miejsca, a nie osoby

 

Rzymska bazylika Matki Boskiej Większej jest jedną z czterech rzymskich bazylik znanych jako patriarchalne lub "większe. Są to szczególne miejsca czci związane z pierwszymi centrami Kościoła. Santa Maria Maggiore jest najstarszą czynną do dzisiaj świątynią maryjną na świecie i jednym z ukochanych kościołów papieża Franciszka. Bazylika wyraża wiarę Kościoła w Boże macierzyństwo Maryi, a jej ufundowanie związane jest ze szczególnym cudem.

 

2. Skąd w Rzymie śnieg w sierpniu?

 

W 358 roku, za czasów pontyfikatu papieża Liberiusza, w Rzymie żył patrycjusz Jan. Wraz ze swą małżonką nie mogli doczekać się dzieci, dlatego postanowili cały swój majątek oddać Najświętszej Maryi Pannie. Małżonkowie gorąco prosili, by Maryja w jakiś sposób objawiła im swą wolę co do dobrego zużytkowania ich kapitału.

 

5 sierpnia Najświętsza Panna przyśniła się obojgu małżonkom. Życzyła sobie aby tam, gdzie znajduje się śnieg na wzgórzu, zbudowali kościół ku Jej czci. Brzmi szalenie, bo w sierpniu Rzym nawiedzają największe upały, ale nocą część wzgórza Eskwilin pokryła się śniegiem. Jan powiadomił o tym papieża, który jak się okazało, miał taki sam sen jak rzymskie małżeństwo. Liberiusz udał się rano z uroczystą procesją na pokryte śniegiem wzgórze i tam oznaczył miejsce na budowę kościoła Panny Maryi.

 

Papież Liberiusz w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła, a patrycjusz Jan pokrył koszty jego budowy. Po pierwszej świątyni nie pozostał żaden ślad, poza wzmianką w "Liber Pontificalis", bo po soborze efeskim na zlecenie papieża Sykstusa III rozpoczęto budowę nowej bazyliki, w znacznej mierze zachowanej do dzisiaj. Była ona szczególnym miejscem modlitwy chrześcijan.

 

 

3. Dlaczego bazylika Matki Bożej Śnieżnej jest taka ważna?

 

W świątyni znajduje się czczona przez mieszkańców Wiecznego Miasta ikona Matki Bożej "Salus populi romani". Nazwa ikony - Ocalenie Ludu Rzymskiego - nawiązuje do przekonania mieszkańców Wiecznego Miasta, że Matka Boska Śnieżna wiele razy spieszyła im z pomocą. Najbardziej doświadczono tego w 1571 roku. W dniu 7 października, niedaleko miejscowości Lepanto, zjednoczona armada Hiszpanii, Wenecji i Państwa Kościelnego odniosła zwycięstwo nad o wiele większą flotą turecką.

 

Tego dnia pod przewodnictwem papieża Piusa V odbywała się w Rzymie wielka pokutna procesja różańcowa. W procesji papież szedł boso, niesiono obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Uczestnicy procesji byli przekonani, że to Matka Boża kolejny raz przyszła z pomocą. Na tę pamiątkę papież Pius V wprowadził święto Matki Bożej Różańcowej, obchodzone współcześnie 7 października jako wspomnienie obowiązujące.

 

W bazylice znajdują się groby papieży, w tym św. Piusa V, a także relikwie innych świętych w tym św. Hieronima. Najważniejsze są jednak relikwie żłobka Jezusa (Sacra Culla).

 

W dzień dedykacji bazyliki Matki Bożej Większej, 5 sierpnia, w kaplicy Matki Bożej z kopuły spuszcza się płatki białych róż na znak wielu łask, jakie spływają na ludzi za Jej wstawiennictwem.

 

4. Na czym polega szczególny związek Polaków z bazyliką?

 

Przed cudownym obrazem często modlił się św. Stanisław Kostka. Kopia obrazu, której był właścicielem, znajduje się dziś w Krakowie u dominikanów. Jak podają źródła - św. Stanisław miał umrzeć przy tym obrazie, dlatego później zawieszono go nad jego grobem. W 1588 roku został przywieziony do Polski.

 

Dziś archiprezbiterem i administratorem bazyliki jest emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook