5 powodów, by modlić się za dusze czyśćcowe

Catholic Gentleman
(fot. shutterstock.com)

"Czyściec ukazuje, jak wielką miłością darzy nas Bóg i zmazuje wady u tych, którzy pragną się z Nim zjednoczyć" ˗ św. Josemaria Escriva.

 

Kiedy ostatnio słyszałeś homilię na temat czyśćca? Jeśli twoja parafia należy do większości, to pewnie dawno temu. Teraz zadam Ci pytanie, być może osobiste: kiedy ostatnio modliłeś się za dusze czyśćcowe? Jeżeli jesteś przeciętnym katolikiem, to odpowiedź brzmi: dawno. Katolicy zbyt często zapominają o duszach w czyśćcu.

 

Bp Ryś: W którym miejscu Biblia mówi o czyśćcu? [WIDEO]

 

Pomijając jednak przyczynę tego zaniedbania, Kościół nieustannie naucza o istnieniu czyśćca i o niezliczonej ilości dusz będących w potrzebie. W tym artykule nie mam zamiaru udowadniać, że czyściec istnieje, czy też ukazywać teoretyczne podstawy jego egzystencji. Moim głównym zadaniem jest nakłonić was do modlitwy za wszystkie dusze cierpiące.

 

Oto pięć powodów dla których warto modlić się o ukojenie dla braci i sióstr w czyśćcu:

 

1. Ból jest prawdziwy

 

Cierpienie odczuwane w czyśćcu jest porównywane przez świętych do płonięcia w ogniu. W zasadzie, niektórzy święci twierdzą, iż ból przeszywający dusze nieznacznie różni się od tego doznawanego w piekle. To brak zbawienia potęguje cierpienie czyśćcowych dusz, ponieważ tylko ocalenie może przynieść im prawdziwe pocieszenie. Oczekiwanie na życie w niebie prowadzi do duchowej agonii. Święty Tomasz z Akwinu wyjaśnia: "Im bardziej człowiek czegoś pragnie, tym bardziej odczuwalny jest brak danej rzeczy. Po naszym życiu doczesnym Bóg pragnie zwiększyć w nas poczucie sprawiedliwości, słuszności. Dlatego nie stawia on na naszej drodze żadnych przeszkód. Natomiast dusza odczuwa ogromne cierpienie, ponieważ nieustannie Go oczekuje".

 

Powyższe słowa wyjaśniają, jak wielką mękę przeżywają duszę w czyśćcu, jednakże nawet dzięki nim nie jest możliwe pełne zrozumienie cierpienia.

 

2. Dusze to nasi krewni

 

Łączą nas więzy krwi ˗ babcie, ciocie, wujkowie i rodzice ˗ wszyscy ci, którzy odeszli, prawdopodobnie są teraz w czyśćcu. Powinniśmy modlić się za ich dusze, bo jest to oznaka naszej miłości. Nawet jeśli nie znasz bądź nie masz zmarłych krewnych w rodzinie, to wszystkie dusze w czyśćcu są naszymi braćmi i siostrami. Poprzez chrzest jesteśmy spokrewnieni w Chrystusie, zatem więź ta powinna nas zachęcać do działania w imieniu tych osób, które same nie mogą już niczego uczynić.

 

3. Ty też możesz tam trafić

 

Bądźmy szczerzy, większość z nas nie jest wystarczająco święta, by przejść obok czyśćca prosto do nieba. Dlatego bardzo prawdopodobne jest to, że i my doświadczymy oczyszczenia. Gdybyś to ty tak strasznie cierpiał, nie chciałbyś chociaż na moment poczuć ulgi? Modlitwa za dusze jest wypełnieniem zasady wzajemności, danej nam przez Chrystusa, która mówi: "traktuj innych tak, jak Ty chciałbyś być traktowany".

 

4. Modlitwa za innych przyniesie ci radość

 

Taka forma troski zostanie nagrodzona. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie moment spotkania z braćmi i siostrami, za których się modliłeś? Jak się poczujesz wiedząc, że skromną modlitwą tak bardzo im pomogłeś? "Wchodząc do nieba wielu z nich będzie podchodzić do nas, dziękując nam" - powiedział arcybiskup Fulton Sheen -  "Zapytamy: Kim oni są?, a oni odpowiedzą: biedną duszą z czyśćca, za którą się modliłeś". Małe poświęcenie podjęte w trakcie życia ziemskiego będzie z pewnością docenione przez wszystkich cierpiących.

 

5. To wcale nie jest takie trudne

 

Modlitwa za dusze w czyśćcu jest całkiem prosta, w zasadzie jest ona tak łatwa, że nie ma żadnej wymówki usprawiedliwiającej naszą niechęć. Pacierz za duszę może być tak nieskomplikowany, jak krótkie: "Wieczne odpoczywanie, racz mu/ jej dać panie, a światłość wiekuista niechaj mu/ jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.". Możemy dodać krótkie błaganie w trakcie spożywania codziennego posiłku: "Pobłogosław Panie te dary, które nam dałeś… A także wszystkie dusze, które od nas odeszły, przez miłosierdzie boże, niech odpoczywają w pokoju". Dlaczego mielibyśmy nie odmawiać takiej modlitwy każdego dnia?

 

*  *  *

 

Dwoma bardzo dobrymi sposobami na modlitwę za dusze czyśćcowe są: Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz powierzanie intencji za zmarłych w tracie odmawiania różańca. Koronka do Miłosierdzia Bożego i różaniec wymagają poświęcenia czasu, zwykle od 10 do 20 minut. Pamiętaj jednak, że twoja ofiara wiąże się z niewielkim poświęceniem tu na ziemi, a przynosi duchową korzyść dla zmarłych z twojej rodziny.
 
Na końcu, pamiętaj, że msza święta za dusze w czyśćcu to świetny sposób, by pomóc tym, którzy odeszli. Ofiara dla kapłana za odprawienie nabożeństwa jest stosunkowo niewielka, czasem kosztuje tyle co kawa w Starbucksie. Taka jałmużna nie jest dla nas wielkim obciążeniem, a zadowala Boga.


MÓDLMY SIĘ

 

Czyściec nie jest niczym innym niż doświadczaniem płonącej i oczyszczającej Bożej miłości. To właśnie ta miłość nieustannie niszczy w nas wszystkie wady. Trudno jest postrzegać miłość i miłosierdzie jako czynniki powodujące cierpienie, ale taka jest czyśćcowa rzeczywistość.

 

Pamiętajmy jednak, że to my, obecni tu na Ziemi, mamy moc zdolną do niesienia pomocy i ulgi wszystkim utrudzonym. Ta forma wsparcia jest nie tylko wyrazem miłosierdzia, ale także osobistego oddania. Poświęcenie nie wymaga od nas wiele, za to oferuje cenną nagrodę. Szczególnie w Dzień Zaduszny, podejmijmy się tego trudu i pomódlmy się za dusze w czyśćcu, które cierpią w oczyszczającym płomieniu bożej miłości.

 

Requiem Aeternam dona eis, Domine
Et lux perpetua luceat eis:
Requiescant in pace. Amen.
 

 

tłum. Weronika Czerwińska

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 22:43:57 | 2017-07-17
@Bazyli

Nikt czyśćca sobie nie wymyślił!

Prawdopodobnie ta przestrzeń powstała po ofierze Jezusa, która otwarła wrota Nieba dla ludzi wierzących.
Jest jakoby przeciwwagą do złych uczynków ludzi wierzących w Chrystusa.

Czyściec stanowi pomost pomiędzy Niebem, a Ziemią.

Każdy po śmierci swojego ciała przechodzi przez sąd i jeśli Bóg zezwoli to trafia do wymiaru oczyszczenia się z brudów tego ziemskiego padołu.
Jedni przechodzą w kilkadziesiąt lat wszystko, inni potrzebują nawet kilkuset. Wyjątkowi są porywani bezpośrednio do Boga, ale są to ludzie czystego serca, bardzo uczynni i zwykle ochoczo i bezinteresownie pomocni dla obcych ludzi w potrzebie. Takich jak obecnie uchodźcy z krajów ogarniętych wojną, których myli się bardzo często z nachodźcami o których mówi pan Krzysztof Karoń w Internecie i którzy są narzędziem globalistów do zawładnięcia całego ziemskiego świata.

Jakże wielu tego wciąż nie pojmuje i pomagają nie tym co trzeba.
A ci, co potrzebują pomocy - głównie Chrześcijanie (choć nie tylko) już zostali w większości pomordowani w krajach Islamu.

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~andrzej_a 22:27:38 | 2017-07-17
Są trzy przestrzenie czyśśca.

Gdy się modlimy za dusze czyśćcowe módlmy się za te w I czyśćcu, potem za te w II czyśću, a na koniec za te w III czyśćcu.

Gdy potrzebujemy jakiegoś wsparcia modlitewnego w życiu, czy za siebie czy za innych, módlmy się regularnie za takie dusze.

Prośmy też Boga, aby polecił nam te dusze, za które możemy się modlić lub powinniśmy się modlić. Mogą to i zwykle są dusze z naszych rodzin, których uczynione grzechy (bywa że bardzo wiele lat temu) skutkują nawet w naszym doczesnym życiu.

A więc módlmy się za te dusze i prośmy je o modlitwy za siebie. Dopiero te otrzymane przekazujmy (jeśli chcemy) komuś konkretnemu.

Modlitwy za dusze czyśćcowe to niepojęty bezmiar Bożego Miłosierdzia, w którym możemy mieć jakiś udział.

Pamiętajmy, że pomagając innym pomagamy także sobie.
Bóg pragnie byśmy wszyscy sobie na wzajem pomagali i usługiwali, niczym brat siostrze, a siostra bratu w Chrystusie Panu.

Jest to droga zaskarbiania sobie łask i konkretnych darów od Boga.

W mojej parafii na szczęście modlitwy za dusze czyśćcowe są częste i od lat są stale praktykowane.

Oceń 2 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 16:31:38 | 2017-07-17
Kto i kiedy wymyślił czyściec?

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook