Litania, która porusza umysł i wycisza serce [WIDEO]

Modlitwa w Drodze

Posłuchaj wyjątkowego wykonania Litanii Loretańskiej, które pozwoli ci wejść w rytm spotkania z Bogiem.

 

Poniższy film to projekt serwisu "Modlitwa w drodze", dzięki któremu możesz każdego dnia przeżyć kilka minut skupienia w swoim zabieganym życiu. 

 

 

"Litania Loretańska"

 

Śpiew: Kasia Bogusz
Lira korbowa: Joachim Mencel
Realizacja/miks/mastering: Mateusz Frankiewicz
Produkcja muzyczna: Dominik Dubiel SJ
Wideo: Mikołaj Cempla | mikolajcempla.pl
Produkcja: Modlitwa w drodze / Wydawnictwo WAM

 

O tym, skąd wziął się pomysł na projekt - pisze pomysłodawca, Dominik Dubiel SJ:


Dlaczego muzyka?


Jakoś w ostatnim tygodniu kwietnia przyszła mi taka myśl: dobrze byłoby dać słuchaczom "Modlitwy w drodze" coś ekstra na maj. Tyle, że jest strasznie mało czasu. Ale warto spróbować - jeśli Panu Bogu na tym zależy, to się uda.


Po szybkiej konsultacji z ekipą "Modlitwy w drodze" podjęliśmy decyzję: próbujemy.


Napisałem od razu do zaprzyjaźnionych artystów, na których udziale w tym projekcie mi zależało - Kasi Bogusz (m.in. Dikanda, Owca, Deus Meus) i Joachima Mencla (m.in. New Life’M, Artisena Band, El Greco). Proste połączenie - absolutnie zjawiskowy głos Kasi i wirtuozowska lira Joachima. Piękno w czystej postaci.


Nagrane przez człowieka-orkiestrę Mateusza Frankiewicza (m.in. Out of the box, Balkanscream, solo występujący jako Frans), który ostatecznie zajął się też miksem. A skoro mamy już nagrać dźwięk, to warto od razu zarejestrować obraz - ot, jezuickie MAGIS.


Umówiliśmy się więc z Mikołajem Cemplą, z którym dobrze się rozumiemy artystycznie i współpracowaliśmy już przy okazji projektu The Jesuit Music. Cudem znaleźliśmy termin na "za dwa dni", w którym piątka zabieganych ludzi mogła się spotkać na nagraniu. I nagraliśmy. Jedno podejście. Na więcej tak naprawdę nawet nie mieliśmy czasu. Wystarczyło.


Dlaczego kontemplacja?


Modlitwa w drodze od lat daje zabieganym ludziom narzędzie, które pomaga na chwilę zatrzymać się i popatrzeć na rzeczywistość wokół siebie oczami Pana Boga. Codziennie nowe, około dziesięciominutowe rozważania w oparciu o Ewangelię z dnia, których można posłuchać w samochodzie, tramwaju, na spacerze, albo po prostu przy biurku, robiąc sobie przerwę w pracy.

 

Litania to nieco inna modlitwa niż medytacja ignacjańska, która stanowi rdzeń rozważań Modlitwy w drodze. W litaniach, podobnie jak w Modlitwie Jezusowej czy Różańcu, dzięki powtarzalności i rytmiczności nasze serce się wycisza, stając się przestrzenią spotkania z Bogiem. Ostatecznie, skutek obu metod modlitwy jest ten sam.


Dlaczego majowe?


Za twórcę nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Ansolaniego, który w XVIII wieku w kaplicy królewskiej w Neapolu codziennie w maju urządzał koncert pieśni ku czci Bożej Matki. Koncert ten za każdym razem kończył się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Jezuici stali się w kolejnych latach propagatorami tego nabożeństwa w całej Europie. Polski zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych również jest związany z jezuitami, którzy w 1838 roku wprowadzili "majowe" w Tarnopolu.


Nasza litania jest po prostu kontynuacją tej na wskroś jezuickiej tradycji nabożeństw majowych łączących muzykę, miłość do Maryi i odnajdywanie Boga we wszystkim. Tyle, że jest dostosowana do mobilnego stylu życia ludzi w XXI w.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?