Film o męczennikach z Pariacoto [OBEJRZYJ]

9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto w Andach peruwiańskich, terroryści z organizacji Świetlisty Szlak (Sendero Luminosa) zastrzelili dwóch polskich zakonników, ojców franciszkanów konwentualnych - Michała Tomaszka z Łękawicy i Zbigniewa Strzałkowskiego z Tarnowa. Dziś obaj męczennicy zostaną ogłoszeni błogosławionymi.

 

Na przesiąkniętej krwią tabliczce z "wyrokiem śmierci", umieszczonej na plecach o. Zbigniewa, senderyści namalowali znak sierpa i młota oraz hasło: "Śmierć imperialistom, niech żyje rewolucja". Razem z Polakami stracono miejscowego wójta i jego zastępcę. Zakonnicy zginęli, gdyż głosili Ewangelię wśród biednej ludności Peru, dodawali im otuchy, rozdzielali żywność, leczyli, byli inicjatorami życia społecznego - ich działalność miała na celu nie tylko posługę duszpasterską, ale także poprawę bytu materialnego i ogólnego poziomu cywilizacyjnego miejscowej ludności.

 

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconemu ich misji. Film autorstwa Włodzimierza Gołaszewskiego publiujemy za zgodą TVP.

 

 

Prezentowany film dokumentalny powstał przy współpracy Telewizji Polskiej i Telewizji Peru. "Czas zawieszony" jest swoistą wizją lokalną przeprowadzoną w miejscu, gdzie dokonano zbrodni, w rok po tragicznych wydarzeniach. Kamera towarzyszy trzeciemu z polskich franciszkanów, pracujących w parafii w Pariacoto, o. Jarosławowi Wysoczańskiemu, który na krótko przed tragedią wyjechał na urlop do kraju. Dramat sierpniowej nocy wspominają świadkowie tego zdarzenia - miejscowa ludność oraz peruwiańska siostra zakonna Berta Hernandez Guerra, którą terroryści w drodze na miejsce egzekucji wypchnęli z samochodu.

 

Śmierć polskich misjonarzy odbiła się szerokim echem w Peru. Rząd nasilił akcje przeciwko terrorystom ze Świetliego Szlaku, z rąk których zginęło wielu ludzi, w tym misjonarzy różnych narodowości. Zakonnicy, zgodnie ze swoją wolą, pochowani zostali w kościele w Pariacoto. Pogrzeb był manifestacją miłości i przywiązania do nich ludności, wśród której pełnili posługę. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

londynczyk19 00:56:20 | 2015-12-06
ja rowniez obejrzalem oba te filmy
i niestety rowniez rozczarowal mnie ten ostatni obraz
to sa prawie dwa rozne filmy i dwa inne scenariusze !!!!
tylko po co do tego stopnia koloryzowac fakty ??????
umie ktokolwiek odpowiedziec na to pytanie ????

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kinga Nemere-Czachowska 23:17:05 | 2015-12-05
Ten stary film W. Gołaszewskiego z 1993 r. jest znacznie lepszy niż ten nowy pt. Życia nie mozna zmarnować, którego premiera telewizyjna była 4 grudnia 2015 r. Szkoda, że z okazji wyniesienia zakonników na ołtarze TVP nie emitowała Czasu zawieszonego!

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook