Jak sobie radzić z duchową depresją?

Ps-po

W dzisiejszych czasach coraz głośniej mówi się o dotykającym wielu problemie depresji. Do publicznej świadomości z wolna przebija się fakt, iż tysiące ludzi cierpią na tę chorobę - i to właśnie słowo "choroba" często budzi zdumienie.

 

Z czym kojarzy nam się depresja? - Ze smutkiem, z rozpaczą. A więc czy człowiek smutny jest chory?

Dziś umiemy wyśledzić i nazwać podłoże chorobliwego smutku, jakim jest depresja; psychologia poczyniła w tej sferze postęp. W najnowszym odcinku "Słów kilka" pragniemy jednak zwrócić uwagę na tę samą rzeczywistość, lecz w szerszym ujęciu - chcemy mówić o depresji duchowej. Portal PSPO podjął już ten temat w serii filmów-rozmów z o. Włodzimierzem Zatorskim OSB. Dziś mamy okazję spytać o ten problem ojca Leona.

 

Tyniecki benedyktyn przywołuje w odpowiedzi sytuacje, w których dzieci go pytają o to, dlaczego okazuje tak wielką wesołość. Oczywiście, odpowiedź jest prosta - ojciec Knabit jest zwyczajnie szczęśliwy! Słyszymy w treści filmu o elementach, które składają się na jego poczucie szczęścia, a w których widoczny jest pewien charakterystyczny rys - szczęście wynika z bliskości Boga, z podążania Jego śladem. Ojciec Leon odnosi się do doświadczenia wielu osób: gdy ktoś zbacza z tej dobrej drogi, "wszystko się chwieje, człowiek staje się zły, sfrustrowany".

 

"Na szczęście jest Pan Bóg!" - konkluduje nasz mnich, przechodząc do przeglądu ludzkich postaw wobec osobistego poczucia nieszczęścia. Depresja duchowa jest wielowymiarowa, stąd ojciec Leon stara się zrozumieć, jak rozumują zmagający się z nią ludzie i szuka odpowiedzi na pytanie, jak rozumować nie powinni… Wreszcie dzieli się swoimi radami, w oparciu o swe wieloletnie i bogate doświadczenie.

 

Czy problem depresji jest rzeczywisty? Jak najbardziej! Czy można go rozwiązać? Owszem - ale niekoniecznie jest to łatwy proces. Wszystkich zainteresowanych tą ważną kwestią i ujęciem jej od strony duchowej serdecznie zapraszamy do obejrzenia klipu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Egoizm/ milosc do blizniego... 16:41:02 | 2015-03-12
Najlepsze lekarstwo na depresje to milosc do blizniego.
Zajmij sie nim, bliznim.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Amigo 15:21:02 | 2015-03-11
Witam!
Zachęcam do zaglądania na mojego bloga, na którym znajdziecie Państwo Ewangelię (czytanie z Nowego Testamentu) z komentarzami.

dawcarefleksji.blogspot.com

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook