Dlatego przestałem walczyć z dyniami

(fot. Brett Kiger / flickr.com)

Dlatego proszę - nie róbcie dzieciom sieczki z mózgów, mówiąc im o diable siedzącym w dyni na szkolnym korytarzu, czy w kościotrupie wymalowanym na przebraniu. Tak samo nie ma go w lejącym się miesiąc później wosku, z którego kształtów widać, jaka będzie moja przyszła żona. To Jezus, a za nim chrześcijanin, jest Panem materii, a nie zły duch.

 

Tak, szatan to jest zło, nie ma z nim dyskusji, zabawy i szans. Dlatego chrześcijanin patrzy na swojego Zbawiciela, nie na złego i swoje pseudo-wojenki ze złem. Trwają zagorzałe dyskusje (katechezy, media, internety) na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą Halloween. W szczegóły tego sporu nie wchodzę, jest tego zbyt dużo, choćby w sieci. Chcę na to "straszne pogańsko - diabelskie święto" popatrzeć przez pryzmat dzisiejszej Ewangelii.

 

Pada w niej pytanie, które zadaje dziś wielu ludzi: "czy można?" Z tym, że to pytanie zadaje Jezus, po tym, jak pobożni ludzie mieli swoje teoryjki, oparte na Prawie, albo raczej jego interpretacji. Owe interpretacje stawiały wiele spraw na "ostrzu noża". Okazywało się, że dla pobożnych ludzi Prawo stawało się ważniejsze niż miłość wyrażona w konkretnych czynach.

 

Jedyna prawdziwa siła jest w Bogu, wszystko inne, albo odbija i wykorzystuje Jego moc, albo tylko ją małpuje, czyli de facto nie jest groźna, dla każdego, kto jest wpatrzony w Źródło.

 

Jezus, pomimo zgiełku, który robią pobożni Żydzi, uzdrawia, wbrew ich interpretacją Prawa. W ich oczach czyni… zło! W ich mniemaniu jest kimś, kto występuje przeciw Prawu Boga, czyli oddaje chwałę złemu. To świetnie pokazuje, że samo wrażenie ogłaszających zwycięstwo złego, wcale nie musi pokrywać się z faktami.

 

Jezus uzdrawia, czyli manifestuje Królestwo Boże, które właśnie na tym polega. Nawet wtedy, kiedy dochodzi do bezpośredniego spotkania Jezusa z złym duchem, wtedy Jezus manifestuje (ogłasza) Królestwo Boże. On głosi Miłość Ojca, nie zagrożenia.

 

Jako chrześcijanin mam ogłaszać Królestwo Boga na ziemi, mam nie tracić wiary w to, że On Zmartwychwstał (zwyciężył złego) i żyje!

 

Rozglądanie się i szukanie złego nie jest moim powołaniem. Człowiek wpatrzony w Jezusa jest bezpieczny. Wchodzi w ten świat, który jest ukochanym światem Boga i jest panem rzeczywistości. Nie żyje w lęku i zagrożeniu, bo ogłoszone mu jest Zwycięstwo Królestwa Bożego.

 

Człowiek szukający i walczący ze złem nie jest bezpieczny, bo skupia się właśnie na tym, który jest zły.

 

Dlatego proszę - nie róbcie dzieciom sieczki z mózgów, mówiąc im o diable siedzącym w dyni na szkolnym korytarzu, czy w kościotrupie wymalowanym na przebraniu. Tak samo nie ma go w lejącym się miesiąc później wosku, z którego kształtów widać, jaka będzie moja przyszła żona. To Jezus, a za nim chrześcijanin, jest Panem materii, a nie zły duch.

 

Nie, to nie jest relatywizm duchowy, to nie jest nieodpowiedzialność, nieznajomość spraw poważnych. Wiem, że jest milion kontrargumentów: logicznych, mądrościowych i duchowych. Mnie przerzucanie się argumentami, cytatami, dowodami nie interesuje. Nie dlatego, że jestem nieodpowiedzialny.

 

Przyjmuję taką postawę (a przyznaję się, że jako katecheta, w pierwszych latach uczenia walczyłem z Halloweenem, ile tylko miałem sił), bo dotarło do mnie w końcu, że idąc do świata, nie mam iść z przepisami i ogłaszaniem tego, że świat jest we władaniu złego, ale mam iść z wiarą, że Jezus Zmartwychwstał, mam iść ogłosić Królestwo Boże. Wtedy "dynia" nie jest groźna, ona staje się językiem, w którym mogę mówić do innych.

 

Wspomóż Nas
Tagi: halloween

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.48

Liczba głosów:

141

 

 

Komentarze użytkowników (156)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Monika Męcnarowska 15:00:29 | 2015-11-02
"Papież Franciszek uważa, że należy jak najszybciej zakać zła jakim jest Halloween. Franciszek jest przerażony tym, że z roku na rok rośnie liczba opętań wśród dzieci, które miały styczność z demoniczną zabawą Halloween. Tak papież mówił rok temu. Dziś nadal w wielu krajach ten obyczaj jest kultywowany wśród dzieci.
O zagrożeniu duchowym jakim jest Halloween rozmawiano podczas spotkania egzorcystów w Rzymie. które odbyło się rok temu Ks. Aldo Buonaiuto zwrócił uwagę na fakt, iż około 31 października co roku setki niewinnych dzieci zostaje opętanych przez demony. Na całym świecie do egzorcystów zgłaszają się rodzice z prośbą o interwencję. Ks. Buonaiuto ma poparcie papieża Franciszka. Powiedział, że wbrew temu, co sądzi wielu „Halloween nie jest niewinną zabawą, lecz stanowi przedsionek do czegoś znacznie bardziej niebezpiecznego”. Wyjaśnił, że osoby biorące udział w Halloween nie muszą uczestniczyć w złych rytuałach, składać ofiary ze zwierząt, profanować cmentarze i kraść Hostie. Halloween to najlepsza pora do rekrutacji nowych członków przez różne sekty. To jest po prostu otwarcie się na działanie diabła.
Franciszek bardzo pragnie by święto duchów i upiorów jak nazywa się Halloween zastąpić dzieciom zabawą Holyween. W tym roku włoskie dzieciaki będę przebierać się za świętych i uczestniczyć w czuwaniach modlitewnych w kościołach w całym kraju. Ojciec święty zachęca inne kraje do podobnych działań.


Podobnie jak Franciszek, mówił papież - emeryt Benedykt XVI. Powiedział on o Halloween, że jest to „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne”. Halloween „promuje kulturę śmierci” i „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych”."

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Andrzej Tarnowski 20:12:12 | 2015-11-01
A tak przy okazji proszę o modlitwę w int. ks Grzegorza Kramera SJ - a także w mojej - na pewno nam się przyda w głoszeniu radykalnych Prawd Ewangelii, żeby było wg. myśli i zamysłu Boga, nie naszej.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Andrzej Tarnowski 20:09:55 | 2015-11-01
Mam całą, ale ne pezczytałem całej - świadomie nie przeczytałem całej (w formie elektronicznej). Uczę katechezy w szkole, a język wroga trzeba znać. Jeżeli ktoś nieprzygotowany, bez świadomości o pewnych zadrożeniach mogących wynikanąć z nie odpowiedniej lektury czyta te treśći, przyjmuje i stosuje w życiu, to co innego.

Jak mam się wypowiedzieć na temat czegoś np: książek "Harry Potter", jeżeli nie wiem co w nich się zawiera. Zaglądam, i jak widzę, że coś jest nie tak - prezentuję.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Krzysztof Muś 08:55:41 | 2015-11-01
--> Grzegorz Kramer SJ: Z Księdza wypowiedzi można by wywnioskować, że skoro i tak Pan Jezus jest mocniejszy, to nieważne co robimy. Np.: po co walczyć o Krzyż w klasie czy w Sejmie? A to nieprawda: ważne, co robimy! Proponuję lekturę św. Pawła 1 Kor 10, 14-33 (najlepiej przeczytać cały fragment):

14 "Dlatego też, najmilsi moi, strzeżcie się bałwochwalstwa!"
20: "Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami"
21: "Nie możecie pić z kielicha Pana i z kielicha demonów; nie możecie zasiadać przy stole Pana i przy stole demonów"
22 "Czyż będziemy pobudzali Pana do zazdrości?"
23 "Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje."
32 "Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego".

Oceń 8 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Andrzej Tarnowski 00:01:13 | 2015-11-01
Pan Grzegorz K. nie odpisuje...
może poszedł odprawiać czarną mszę...
piszę cyniczne, może władze zakonne zareagują...

Oceń 1 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Andrzej Tarnowski 23:08:07 | 2015-10-31
Panie Grzegorzu Kramer - nie księże Kościoła Katolickiego! widzę, że zagląda pan na tę stronę www. (18:58:14) Więc piszę:
Przykry artykuł...
Mt, 37 "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."
Mt 13 "Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi."
Papież Franciszek uważa, że należy jak najszybciej zakać zła jakim jest Halloween. Franciszek jest przerażony tym, że z roku na rok rośnie liczba opętań wśród dzieci, które miały styczność z demoniczną zabawą Halloween. Tak papież mówił rok temu.
Podobnie jak Franciszek, mówił papież - emeryt Benedykt XVI. Powiedział on o Halloween, że jest to „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne”. Halloween „promuje kulturę śmierci” i „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych”.
Odrzuca Pan Publiczne wypowiedzi Papieża! - an to już jest kierunek wyjścia z Kościoła Katolickiego. Ze złem się nie dyskutuje.

Oceń 2 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Monika Sokołowska 22:28:49 | 2015-10-31
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Na początku chciałam zapytać jakiego ksiądz jest wyznania? Po koloratce na zdjęciu wnioskuję, że ksiądz katolicki...więc jeżeli tak jest to mam pytanie, co z grzechem bałwochwalstwa? Bylejakości mamy dość w Kościele potrzeba raczej nazywania rzeczy po imieniu. Może lepiej zamiast straszyć dzieci pokazać im, że można po katolicku spędzić ten dzień, np. na Marszu Świętych?

Oceń 9 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Antoni Dwornik 22:17:26 | 2015-10-31
,,Mnie przerzucanie się argumentami, cytatami, dowodami nie interesuje''. Wielka szkoda że pana to nie interesuje. 
,,Wtedy "dynia" nie jest groźna, ona staje się językiem, w którym mogę mówić do innyc''- proszę o wyjaśnienie co można powiedzieć przez te dynie. Co ma wspólnego przebieranie się za zombi, duchy, diabły z głoszeniem Chrystusa? Mamy dzień Wszystkich Świętych, a w miejsce tego dnia próbuje się wcisnąć dzieciom przebieranki za trupy i potwory. Czemu to ma służyć? Jest mi bardzo wstyd, że pan jako katecheta ma takie podejście. 

Oceń 13 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Grzegorz Kramer SJ 18:58:14 | 2015-10-31
Polecam jako uzupełnienie tekst ks. Wojciecha Węgrzyniaka: 
https://www.facebook.com/wojciech.wegrzyniak1/posts/10200660659470797?hc_location=ufi

Oceń 4 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Andrzej-L 18:10:50 | 2015-10-31
   Z prawdziwym niepokojem czytam ten tekst.  Argumenty są tak ze sobą dobrane i wymieszane, aby potwierdzić tezę , że Helloween ... w sumie to nic takiego !
 Sam tytuł : "dlaczego przestałem walczyć z dyniami" jest po prostu ZŁY (nie błędny - ale zły) ... sugeruje, że ten sposób świętowania jest niewinną zabawą, spłaszcza problem i ośmiesza przeciwników. 
Nie wiem, jak to jest i dlaczego teorie księdza - autora w ogóle zostały wydrukowane na co by nie mówić portalu katolickim ?
Drogi ks. Grzegorzu ... nie ma ksiądz racji ... błędnie odbiera tez ksiądz swoje powołanie ...Bóg Księdza powołał, aby był Ksiądz "pasterzem owiec" ... a żaden (przepraszam za określenie) pasterz o zdrowych zmysłach nie bedzie próbował oswajać swoje owieczki z obeznością i widokiem wilka !!! 
Życzę nawrócenia - z Bogiem i Maryją - Matką Kapłanów.

2009 rok - Papież Benedykt XVI o Helloween stwierdził "święto antychrześcijańskie i niebezpieczne ... popycha nowe pokolenie w w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pomocą obrazów okultystycznych".
2014 rok - Papież Franciszek - " należy zakazać "zła", jakim jest Helloween" . Papież wobez egzorcystów w Rzymie - ..."ok. 31 10. co roku setki niewinnych dzieci zostaje opętanych przez demony"

Oceń 10 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook