Ile kosztuje Msza św.? Jakie są stawki?

franciszkanie.net

Czy da się wycenić wartość Mszy świętej? Czy płacimy za odprawianie Mszy? Gdzie te pieniądze idą?  

 

Większości z nas zdarzyło się "zamawiać" Mszę świętą. Wydawałoby się, że to prosta sprawa: idę do kancelarii czy do zakrystii, podaję datę Mszy i intencję no i... no i daję ofiarę. No ale co to znaczy "ofiara"? Ile to powinno być?

 

Być może pytam wprost: ile się należy? Wtedy przypomina to trochę transkację biznesową. A może najlepiej by było wprowadzić cennik? O "płaceniu" za Mszę świetą mówią ojcowie franciszkanie.

 

 

O. Leonard Bielecki (ur. 1980) i o. Franciszek Chodkowski (ur.1970). Są franciszkanami, mieszkają w Poznaniu. "Chcemy mówić o rzeczach dla was i dla nas ważnych, o wierze. Chcemy krótko - czasami z żartem, czasami bardzo poważnie, być może czasem się pokłócimy? - mówić o tym, co Was nurtuje."

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.03

Liczba głosów:

36

 

 

Komentarze użytkowników (43)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

matzapolski 17:41:12 | 2017-02-19
Kan. 945
§ 2. Usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali Mszę św. w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich.

Kan. 946 - Wierni składający ofiarę, aby w ich intencji była odprawiona Msza św., przyczyniają się do dobra Kościoła oraz uczestniczą przez tę ofiarę w jego trosce o utrzymanie szafarzy i dzieł.
Kan. 947 - Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

para fianin 15:50:20 | 2017-02-16
Ciekawe jak to jest interpretowane w Piątku to taka zacna parafia w samym środku Polski pod dzielnym przewodnictwem miejscowego Dziekana, który ostatnio podniósł wyskość stypendium za Mze i od tego roku Msza w tygodniu kosztuje 50,oo PLN a w niedziele tylko 60,oo ... bez komentarza bo takich ofiar jest wiele w wielu miejscach 

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m.reg 11:17:12 | 2017-02-16
Moze tak dla porownania.Francja i Kraje Beneluxu .Sa pewne roznice ale np :Belgia.Wierni nie placa podatku.Ksieza/polscy tez/,pensje maja placona pensje przez panstwo/mieszkanie,dom jesli jest tam kancelaria tez/.Lokalni pracuja tez  jako wyladowcy w seminariach,szkolach katolickich/ czesto jako dyrektorzy tych szkol/,kapelani w szpitalach.Na tace w czasie mszy trafiaja drobne miedziaki symbolicznie dawane.Oplaty za udzielenie chrztu,slubu sa wszedzie stale/z tego dla ksiedza zastaje kilka euro,reszta dla biskupa/.Wszystko to kontroluje panstwowa instytucja specjalnie do tego powolana.Budynki koscielne i swietlice utrzymywane sa z panstwowej kasy.Sa to czesto zabytki,ktorych budowe rozpoczeto w sredniowieczu lub starsze.Polski ksiadz nie pobiera zadnych oplat za msze,lub w czasie wizyty duszpasterskiej.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anowimini 10:08:39 | 2017-02-16
wart jest robotnik swojej zapłaty.
msza została opłacona przez Jezusa. 

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kate182 18:13:49 | 2016-02-16
popieram as-dur. Poza tym mozna znaleźć szereg innych możliwości "wsparcia księży/duchowieństwa". Moim zdaniem nawet najpiękniej nazwane opłaty za msze święte godzą w istotę tego sakramentu. Chrystus nie przyjmował za ustanowienie Eucharystii żadnych "ofiar".

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

as-dur 12:28:39 | 2016-02-16
Rzecz bardzo ważna - oddzielmy wreszcie datki za Mszę od samej modlitwy wstawienniczej (którą jest ta Msza) - by nie powstawało mimowolne skojarzenie, że "kupujemy zbawienie". Skoro mówimy o dobrowolnym datku i ma on służyć utrzymaniu wspólnoty (czy to zakonnej czy parafialnej), to mam bardzo prostą w zastosowaniu propozycję: niech to będzie zaplombowana skarbona, do której każdy wrzuca we własnej intencji (i w sumieniu niech się poczuwa, czy nie był czasami skąpy) - i niech ta skarbona będzie otwierana komisyjnie - z komisyjnym rozdzieleniem tych dóbr.

Oceń 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~skierka 08:21:45 | 2014-03-08
Ciagle to samo ...
Problem  "wychodzić" i wychodzić będzie przy każdej okazji.
 A to z powodu odstepstwa od Biblii jakie dokonało się w średniowieczu.
 Zbronie przeciw Pismu to nie tylko inkwizycja , czy handel odpustami
ale ZASTĄPIENIE GMINY PARAFIĄ .
Na czym polega różnica ?

W gminie obowiązuje zasada :
Wszyscy zarabiamy , wszyscy wydajemy wg. potrzeb i możliwości
 taka konstrukcja wręcz wymusza wspólnotowe traktowanie finasów,

w parafii obowiazuje zasada :
 Wy dajcie ,a ja będę dzielił .
 Nie potrzeba znawców aby widzieć ,ze taka konstrukcja wręcz prowokuje
 sytuację w której szafarz może żyć o wiele dostatniej niż pozostała część wspólnoty,
 czy jest to grzech ?

 oczywiście że tak , to się nazywa grzechem cudzym, prowokacja do zła w istocie grzech szatana , bo oto takie potęgi chrześcijaństwa jak Francja czy ostatnio Polska
"wyłożyły się " nie na brakach w dotkrynie wiary ale na nierównosciach społecznych
w ramach wspolnot [ patrz Ks. Amosa ]

No dobrze ,miłe złego początki , ale jak z tego wyjść ?
Czarno to widzę . Są dwa czynniki uniemozliwiajace ten proces.

 Nieuctwo [pardon ] naszych hierarchów , dotyczy to oczywiscie podstawowych terminow z zakresu zarządzania.
"Ciśnienie systemu " opór ludzi najbardziej zainteresowanych z utrzymywania istniejącego stanu rzeczy...aż do emerytury .

Ideologię marksistowska wyjąwszy to co byló "zrzynką " z Biblii
 można potraktować jako dobry żart, problem w tym ,ze bylo ileś tam tys. ludzi dla których ten system był podstawą utrzymania i to był rzeczywisty problem.

 Nadzieja ?
 Oczywiscie w Panu i ...ubożeniu kościoła hierarchicznego, tylko taki "bat "
może poskutkować , innego nie widzę .

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 22:05:34 | 2014-03-07
Jakiś czas temu ktoś z sąsiadów wyliczał ile kosztowalo go wesele córki. Wynajęcie sali, muzyka, cztery dania, alkohol, "do zdjęcia", etc etc.Na koniec " Jeszcze ksiądz proboszcz zarządał 1000 zł!" No to mu powiedziałem że trzeba bylo powiedzieć- "nie stać mnie". Może by opuścił.

Oceń 4 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Abc 19:08:28 | 2014-03-06
NIech  sie wierni bardziej zainteresuja wydatkami w parafii, to bedzie im wstyd na tace zlotowke dawac. Ludzie sami to chcieliby zyc wygodnie a innym licza co do grosza. Praca w parafii musi byc zrobiona, oplaty na czas, remonty, na seminarium , na misje, na kurie, na dziela charytatywne, itd.  Kto ma to zrobic i za co? Ci, ktorzy narzekaja?

Oceń 16 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Abc 19:03:47 | 2014-03-06
wezcie sie ksieza do roboty, bedziecie miec na prad i inne rachunki, a moze i wreszcie zaczniecie placic na ZUS. Nie mowcie o wdowim groszu. Posluga kaplanska powinna byc z serca, a nie dla pieniedzy!

...A skad wiesz, ze nie placa ZUSu? Placa, bo inaczej nie otrzymaja emerytury. Ksieza tez placa, wiem, bo moja przyjaciolka pracuje w ZUSie i  przypominala nie raz proboszczowi o zaplacie.

Oceń 5 2 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook