Czy Kościół w Polsce nie lubi tej encykliki Franciszka?

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Ja doskonale wiem, kiedy Polacy - katolicy zaczną masowo przeżywać "nawrócenie ekologiczne", o które - uwaga - apelował już Jan Paweł II. Nastąpi to wtedy, gdy zobaczą na własne oczy umierających tu, nad Wisłą, a nie nad Amazonką czy Gangesem, ludzi - mówi Szymon Hołownia. 

 

Michał Lewandowski: Zadam teraz pytanie z tezą. Też masz poczucie, że "Laudato si'" to tekst, który jest kompletnie przemilczany w Kościele w Polsce?

 

Szymon Hołownia: Tak, jest. A jest przemocnym materiałem.

 

Panuje zatem zmowa milczenia? Niezrozumienie?

 

Myślę, że problem jest bardzo głęboki i nie można ograniczyć go wyłącznie do naszej standardowej polskiej przemądrzałości: jak coś mówił papież Polak - to było genialne, jak mówił Niemiec, czy Argentyńczyk - a to my to sobie przeczekamy. W swojej książce cały rozdział poświęcam popularnemu w naszym kraju choremu rozumieniu tradycji ("ma być tak, jak zawsze było", zamiast: "ma być tak, jak powinno być". Z niego wyrasta tzw. "teologia schabowego", czyli koncept, który rangę dogmatów wiary nadaje np. kulinarnym czy kulturowym przyzwyczajeniom. 

 

"Skoro zawsze jedliśmy mięso - widać Bóg tego chce, ba - wymaga". "Skoro zawsze paliliśmy byle czym w piecu - widać Bóg tego chce, ba - wymaga". Takie myślenie ma oczywiście swoje odgałęzienia w innych sferach życia: "Skoro ja głosuję na partię X - Pan Bóg na pewno też by głosował na partię X". "Skoro ja uważam kogoś za antychrysta, Pan Bóg na pewno też go za takiego uważa". "Teologia schabowego" to kwintesencja antropocentrycznej herezji.

 

Ale pytam o Kościół w Polsce. Dlaczego nie lubimy tej encykliki?

 

Żeby nie lubić trzeba jakkolwiek znać, a my nie znamy, my ignorujemy. Ja doskonale wiem, kiedy Polacy - katolicy zaczną masowo przeżywać "nawrócenie ekologiczne", o które - uwaga - apelował już Jan Paweł II. Nastąpi to wtedy, gdy zobaczą na własne oczy umierających tu, nad Wisłą, a nie nad Amazonką czy Gangesem, ludzi. Gdy zobaczą chore dzieci, masowe pogrzeby ofiar wielkich upałów i pożarów, ofiary zamieszek które na pewno wybuchną, gdy poziom wód w naszych rzekach spadnie któregoś lata tak, że nie będzie czym chłodzić turbin w naszych węglowych elektrowniach, na skutek czego zabraknie prądu w sklepach, w lodówkach, na stacjach benzynowych, na kolei, w szpitalach. 

 

Wtedy się zacznie, to co zwykle: "Boże, wybacz! Gdzieśmy mieli oczy! Śpiewajmy przebłagalne suplikacje! Piszmy płomienne eseje!". Bóg nas poinformował, ostrzegł. Posyła proroków: naukowców, papieży, a my nic. Przecież my wiemy lepiej, bo mieliśmy właśnie rocznicę chrztu Polski a poza tym jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa i w ogóle ulubionym krajem Pana Boga. W Afryce tam sobie wyginą, my nie. No bo jak to? Gdy mamy Matkę Bożą Częstochowską oraz dzieła zebrane Prymasa Tysiąclecia? No gdzie? 

 

Co możemy zrobić?

 

Wszystkie dane leżą na stole. Trzeba zacząć wyciągać z nich praktyczne wnioski. Gdyby każdy mieszkaniec Ziemi chciałby żyć tak, jak przeciętny Amerykanin - potrzebujemy czterech kul ziemskich, jak każdy Polak - prawie dwóch. A mamy tylko jedną. Więc ktoś będzie musiał zginąć. Albo się opamiętamy. Dotrze do nas, że miłosierdzie okazuje się dziś światu w sklepie, na stacji benzynowej, przy koszu na śmieci. I nie można - a widzę taką tendencję - sprowadzić chrześcijańskiej ekologii do rozmowy o klimacie.

 

To fragment większego wywiadu. Całość znajdziesz tutaj >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

302

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:04:02 | 2019-05-21
Kościół w Polsce (w większości)nie lubi Franciszka.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Albertczyk 17:47:13 | 2019-05-21
Nie trzeba wcale dużo czekać... Już teraz Polsce ma jeden z najwyszych wskażników chorób nowotworowych w Europie. Owszem, górnictwo, chemiczny przemysł, elektrociepłownie, ogrzewania na węgiel... wcale nie przyczynią się do poprawiania warunków życiowych.
Ale jest jeszcze jedna sprawa: ekologia jest w ogóle droga! Jest taniej produkować nie martwiąc się o ekologii niż odwrotnie.

Oceń 3 26 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 11:27:13 | 2019-05-21
"Laudato si" nie jest lubiane i nauczane także z tego powodu, że nie podchodzi się do tego tekstu ewangelicznie, lecz koniunkturalnie. Skoro w założeniu ekolodzy są "lewicowi", a Papież głosi podobne rzeczy, co ekolodzy, to my to odrzucamy. Kierujemy się nie prawdą, tylko tym, z czym się nam tekst kojarzy. 

Przykład? Parę dni temu wędrowałem na pograniczu polsko-słowackim. Nagle pojawił się potok pełen śmieci, i to jakich! Po czym, chyba to nie przypadek, wieczorem słyszę pobożne rozważanie jakiegoś księdza, które czytały siostry, że nie powinniśmy się za bardzo martwić ekologią i ekologami, bo Bóg stworzy "nową ziemię i nowe niebo". I, tu cytuję, "to, co my zniszczyliśmy, Bóg odbuduje". Co to jest? Szczyt głupoty, niedouczenie i manipulacja Bożym Słowem. Jeśli ludzie tego słuchają, to nie dziwmy się, że przydrożne rowy, lasy i rzeki wyglądają u nas często jak wysypisko śmieci.

Oceń 16 91 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook