Polski Kościół wzywa wiernych i polityków do ochrony środowiska i klimatu

(fot. depositphotos.com)

To jedyna taka konferencja w Polsce, która jest poświęcona zmianom klimatycznym. 

 

W Niedzielę Milosierdzia Bożego Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła przełomowy list pasterski, w którym wezwała katolickich wolontariuszy do "szerzenia wiedzy o zmianach klimatu i ich przyczynach", ale także "motywowania polityków do przeciwdziałania zmianom klimatu."

 

W czwartek 16 maja o godz. 14.45 w UKSW w Warszawie uczestnicy konferencji Kościół wobec kryzysu ekologicznego - w tym specjalny przedstawiciel papieża Franciszka ds. ekologii, o. Joshtrom Isaac Kureethadam, a także Dyrektor Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska Europa, Cecilia Dall'Oglio a także przedstawiciele innych chrześcijańskich inicjatyw ekologicznych ogłoszą wspólny Apel chrześcijan i ludzi dobrej woli w Polsce o poszanowanie dzieła stworzenia Konfrencja odbywa się w 30. rocznicę ogłoszenia pierwszego listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski, poświęconego kryzysowi ekologicznemu.

 

Więcej o konferencji >> kliknij baner poniżej: 

 

 

Fragment listu KEP z Niedzieli Miłosierdzia:

 

"odpowiadając na wezwanie Papieża Franciszka, wolontariusze działający w społecznościach lokalnych mogą w duchu integralnej ekologii podejmować kolejne działania: wzywać do nawrócenia ekologicznego i skromnego życia opartego na miłości, a nie na konsumpcji; przeciwdziałać marnowaniu żywności i przekazywać jej nadwyżki potrzebującym; promować wiedzę o racjonalnym gospodarowaniu odpadami; dbać o naturę i zabiegać o funkcjonowanie zielonych przestrzeni; zachęcać do ograniczania zużycia plastiku; szerzyć wiedzę o zmianach klimatu i ich przyczynach; motywować polityków do przeciwdziałania zmianom klimatu; promować stosowanie odnawialnych źródeł energii; prowadzić zbiórki odpadów trudnych do recyklingu, np. zużytych świetlówek, telefonów komórkowych; budować świadomość realnego zagrożenia smogiem, np. przez stworzenie lokalnych sieci pomiaru skażenia. Warto tutaj docenić darczyńców oraz pracę ponad 20 tys. wolontariuszy Caritas przy zbiórkach żywności organizowanych kilka razy w roku z korzyścią dla 90 tysięcy podopiecznych. Ponadto Caritas Polska zainicjowała angażowanie wolontariatu wokół wydarzenia, jakim jest Niedziela św. Franciszka oraz zachęca do modlitwy o ochronę stworzenia, zmierzając do kształtowania postaw odpowiedzialności za świat".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.23

Liczba głosów:

71

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook