Najgorsze upośledzenie - Mt 18, 21 - 19, 1

Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?"Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.

 

Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: «Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam». Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował.


Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który był mu winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: «Oddaj, coś winien!» Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: «Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie». On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.


Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: «Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był się ulitować nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą?» I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda.


Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu". Gdy Jezus dokończył tych mów, opuścił Galileę i przeniósł się w granice Judei za Jordan.

 

Rozważanie do Ewangelii

 

Jak mówi jedna z prefacji mszalnych, wszechmoc Boga najpełniej wyraża się w przebaczeniu. Przebaczenie jest więc najwspanialszą umiejętnością, jaką może posiąść człowiek. Ale jest to trudna umiejętność. Najłatwiej można ją posiąść doświadczając przebaczenia i przyjmując je. Samo doświadczenie przebaczenia nie wystarczy jednak, aby się go nauczyć. Potrzebne jest jeszcze zrozumienie, że umiejętność przebaczenia jest wielką wartością i że wiele traci ten, kto tego nie umie. Kto nie umie przebaczać jest upośledzony i niepełnosprawny. Tak naprawdę lepiej jest być bez nóg czy rąk, niż nie umieć przebaczać.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~przebaczenie 08:33:31 | 2011-08-12
Przebaczają chętnie i od razu - a to prowadzi do ich kolejnego zranienia


W przypadku nie mówienia o tym (że się przebaczyło) krzywdzicielowi ,
skrzywdzony nie naraża się na ponowne zranienie.

Mówi się o przebaczeniu krzywdzicielowi przynajmniej jeden raz, więcej nie trzeba.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~to dwie sprawy 08:29:51 | 2011-08-12
Przebaczać to nie znaczy dać się wykorzystywać. Przebacza się temu, kto naprawdę żałuje, w przeciwnym razie przebaczenie jest naiwną wiarą, że krzywdziciel przestanie krzywdzić.


Krzywdziciel wcale nie musi o tym wiedzieć!

Przebaczenie jest dla ofiary, czyli dla siebie samego.
Pojednanie jest dla obojgu: dla krzywdziciela i ofiary.

Przebaczenie i pojednanie - dwie rzeczy, warto rozróżnić.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ktoś 08:08:49 | 2011-08-12
Przebaczać to nie znaczy dać się wykorzystywać. Przebacza się temu, kto naprawdę żałuje, w przeciwnym razie przebaczenie jest naiwną wiarą, że krzywdziciel przestanie krzywdzić.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 15:51:39 | 2011-08-11
 a może przebaczyć to nie znaczy uśmiechać sie do tego, kto nam zalazł za skóręi poklepywac go po ramieniu jakby nic sie nie stało? przebaczyc to znaczy pamiętać ale nie szukać odpłaty. Przebaczenie przynosi pokþj serca mnie a nie mojemu winowajcy. jego mog już więcej na oczy nie oglądać

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klara 09:49:41 | 2011-08-11
I  jeszcze trzeba powiedzieć, że ta cała teologia przebaczania niebezpiecznie dryfuje w stronę obowiazkowego, natychmiastowego, bezwarunkowego  przebaczania zatwardziałym krzywdzicielom.

Podczas gdy Jezus stawia to tak:
Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu! (Łk. 17.3)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klara 09:38:15 | 2011-08-11
A najwięcej o przebaczaniu gadają ci, którzy bliźnich golą do gołej skóry. Sami natomiast każą za swoje "krzywdy" płacić do piątego pokolenia.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pozdrawiam 08:57:15 | 2011-08-11
Uważam, że ludzie (zwłaszcza Polacy i katolicy) umieją przebaczać!
Przebaczają często i chętnie.

Problem tkwi gdzieś indziej.

Przebaczają chętnie i od razu - a to prowadzi do ich kolejnego zranienia - bo za szybko to robią - wmawia się im, że nie umieją.
Już kolejny raz to czytam i słyszę..

Więcej wiary w dobro ludzi, w to, że są wspaniałomyślni, dobrzy i piękni !
A nie kolejny raz, że nie umieją przebaczać i dlatego cierpią..
Cierpią, bo za szybko i za łatwo przebaczają - TO JEST TA DRUGA STRONA MEDALU.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomasz 08:30:47 | 2011-08-11
wiem jak fatalnie się czuję z tym, że nabluzgałem notorycznie nie płacącemu w terminie klientowi... niby miałem rację, ale dopominanie sie co miesiąc o terminową zapłatę dobija mnie. jednak Chrystus uczy by to cierpliwie znosić... - ja wtedy rozstaję się z tym klientem, bo mam go dość. Jednak nawrzucanie mu dało mi tylko chwilową ulgę. Po kilku godzinach przyszedł tydzień udręki... eh.
Szczęściarze beztroscy ... ale czy są tacy ? W każdym razie ta Ewangelia niesie wolność.  Tyle mi darowano, a ja wciąż zaciskam zęby ze złości... szkoda, szkoda. Panie, ratuj!  

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook