Ukarani za dobro? Czemu nie? - Mt 10, 24-33

Jezus powiedział do swoich apostołów: "Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. Wystarczy uczniowi, jeśli będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą.

 

Więc się ich nie bójcie. Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie jawnie, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach.


Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.


Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie".

 

Rozważanie do ewangelii

 

Powszechną reakcją na doznaną niesprawiedliwość jest złość: "Jak on może posądzać mnie o takie rzeczy?" lub "Jak ona może tak mi odpłacać za dobro, które jej wyświadczyłem?". Tymczasem Bóg sam osobiście doświadczył już takich rzeczy na sobie, sam stając się ofiarą wielkiej niesprawiedliwości. Ale na nikogo się nie rozzłościł. Skoro Boga tak źle potraktowano, dlaczego ja mam być traktowany lepiej? Czym niby sobie zasłużyłem na lepsze traktowanie?


Może warto pokusić się na tego rodzaju realizm. I przestać dziwić się, a tym bardziej złościć, że ktoś traktuje nas źle bez żadnego powodu. W naszym czynieniu dobra nie powinniśmy liczyć na jakąkolwiek nagrodę. Raczej przyjmijmy zasadę, że na tym świecie każde dobro na ogół będzie ukarane. Gdyby było inaczej, nigdy nie nauczylibyśmy się Miłości.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~samo zycie 18:19:16 | 2011-07-13
"Raczej przyjmijmy zasadę, że na tym świecie każde dobro na ogół będzie ukarane"
Jak to ktos napisal- zycie jest sprawiedliwe - zlamie serce kazdemu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 18:12:02 | 2011-07-13
Może warto pokusić się na tego rodzaju realizm. I przestać dziwić się, a tym bardziej złościć, że ktoś traktuje nas źle bez żadnego powodu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~:) 17:52:30 | 2011-07-13
audiobuk pisze się przez "u", a nie "ó"? Dlaczego niby?

 już jak coś book :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rayski 16:07:01 | 2011-07-13
 audiobuk pisze się przez "u", a nie "ó"? Dlaczego niby?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 12:03:50 | 2011-07-09
~Wojtas - zgadzam się z Toba i wiem jaki zawód można przeżyć w przypadku niespełnienia naszych oczekiwań.
Co do O. Mieczysława, to wiele Jego rozważań bardzo mi się podobało i to wyrażałam często...... Byłam nawet posądzona przez niektórych komentatorów, że płacą mi chyba za pisanie moich pochlebnych komentarzy( !?). Natomiast nie mogę się zgodzić z koomentarzem, który zawiera nieprawdę.
Nie będziesz napewno żałował decyzji o zakupie audiobuka - zapewniam Cię. Wiem to od wielu osób, które wysłuchały ich......i nie tylko tych. Ja bardzo często wracam do konferencji dot. "Wartość człowieka" - stąd też wiem jak można nosić zakłamany obraz Boga i żyć w ciągłym strachu, zgorzknieniu i wrogim nastawieniu do innych, szczególnie inaczej myślących......
Ppozdrawiam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojtas 09:54:08 | 2011-07-09
jeszcze @ Effa : i faktycznie, można te rozważanie rozumieć tak jak Ty, ale ja akurat myślę, że tutaj chodzi o oczekiwania wobe drugiej osoby - czasami oczekujemy, że otrzymamy coś od kogoś - i jest frustracja jak tego nie ma... a przecież cudownie jest być niezależny - też i emocjonalnie . Ja bardziej tak to rozważanie odczytuję - może w kontekście wcześniejszych rozważan o.Mieczysława - a może też o błędnie :) tego się chyba nie dowiemy, bo. o.Mieczysław chyba się na tym forum nie udziela...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojtas 09:49:29 | 2011-07-09
@Effa - jak już tak polecasz ta konferencje to chyba kupie tego audiobooka ;) .

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 09:24:52 | 2011-07-09
Szkoda, że ciągle wypiera się złość zamiast uczyć jak prowidłowo ją przeżywać.
Nie zgadzam się właśnie z Tym, że Jezus na nikogo się nie rozzłościł...... bo przeżywał złość wg mnie kilka razy. Jeden raz dał nawet jej wyraźny wyraz - powywracał stoły bankierom..........
Polecam więc ponownie świetne konferencje ks. Krzysztofa Grzywocza "Uczucia niekochane", w których jasno mówi i wyjaśnia jak należy się z nimi obchodzić.
Wypieranie prowadzi bowiem do życia w napięciu, które nie jest spójnością - ciała, ducha i psyche.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook