#Ewangelia: tak łatwo stać się szatanem

(fot. rawpixel / Unsplash)

To niestety bardzo powszechne zjawisko, że próbujemy "przykroić" Boga do gotowego szablonu, który mamy w głowie. 

 

[Mk 8, 27-33]

 

 

Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: "Za kogo uważają Mnie ludzie?" Oni Mu odpowiedzieli: "Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków".

 

On ich zapytał: "A wy za kogo Mnie uważacie?" Odpowiedział Mu Piotr: "Ty jesteś Mesjaszem". Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.

 

Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz on obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: "Zejdź mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie".

 

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

 

Piotr rozpoznał w Jezusie Mesjasza, ale miał własną wizję Jego życia i sposobu realizacji Jego misji. To jest niestety zjawisko bardzo powszechne, że próbujemy "przykroić" Boga do gotowego szablonu, który mamy w głowie. Ten szablon jest bardzo ludzki - nie uwzględnia Bożych planów, bo ich nie znamy.

 

Jezus nazwał Piotra szatanem, to znaczy przeciwnikiem. Nawet jeśli wierzymy w Boga i służymy Mu gorliwie, ale mamy własną koncepcję sposobu Jego działania w świecie, to stajemy się Jego przeciwnikami. Sprzymierzeniec Boga będzie zawsze w Niego zapatrzony i zasłuchany. I choć będzie miał własne pomysły i plany, to jednak najbardziej będzie zainteresowany planami Boga.

 

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook