#Ewangelia: masz prawo unikać ludzi

(fot. shutterstock.com)

Jeżeli myślisz, że jesteś w tej historii tylko ubogą wdową lub tylko faryzeuszem, to się mylisz. Część ciebie chce oddać Bogu wszystko, a druga część... na to pytanie musisz odpowiedzieć sam.

 

Słowa Ewangelii [Mk 12, 38-44]:

 

 

Jezus, nauczając rzesze, mówił:


«Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.


Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».

Jakże często pogardzamy ludźmi słabymi i ubogimi, nazywając ich nierobami, albo niedorajdami życiowymi, albo pijakami, albo egoistami, albo cudzołożnikami, itd. Tymczasem być może oni są jak ta uboga wdowa - dają z siebie wszystko, co mają.

 

[Grzegorz Kramer SJ]:

 

 

[Mieczysław Łusiak SJ]:


Jeśli mamy o kimś złe mniemanie, a możliwym okaże się poznanie, co ten człowiek otrzymał w życiu, a czego nie otrzymał, wówczas na ogół zmieniamy naszą opinię na korzyść tego człowieka. Dużo częściej nie dają z siebie wszystkiego ludzie "wypasieni" różnego rodzaju dobrami, a nie ludzie ubodzy. Ludzie ubodzy dużo częściej bywają wielcy, niż ludzie bogaci.

 

[Wojciech Jędrzejewski OP]:

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook