#Ewangelia: gdzie jest Bóg, kiedy umierają ludzie?

(fot. shutterstock.com)

Słowo Boże jest w wielu miejscach niezrozumiałe, ale to nie znaczy, że jest fałszywe. Przeczytaj, co mówi o śmierci człowieka.

 

[Ewangelia]

 

Przyszli do Jezusa saduceusze, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i pytali Go w ten sposób: «Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: "Jeśli umrze czyjś brat i pozostawi żonę, a nie zostawi dziecka, niech jego brat pojmie ją za żonę i wzbudzi potomstwo swemu bratu".

 

Otóż było siedmiu braci. Pierwszy pojął żonę, a umierając, nie zostawił potomstwa. Drugi ją pojął za żonę i też zmarł bez potomstwa; tak samo trzeci. I siedmiu ich nie zostawiło potomstwa. W końcu po wszystkich umarła także kobieta. Przy zmartwychwstaniu więc, gdy powstaną, którego z nich będzie żoną? Bo siedmiu miało ją za żonę».

 

Jezus im rzekł: «Czyż nie dlatego jesteście w błędzie, że nie rozumiecie Pisma ani mocy Bożej? Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie. Co się zaś tyczy umarłych, że zmartwychwstaną, to czy nie czytaliście w księdze Mojżesza, tam gdzie mowa o krzewie, jak Bóg powiedział do niego: "Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba"? Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie». (Mk 12, 18-27)

 

[Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

 

 

[Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

 

Ten dialog Jezusa z saduceuszami jest przykładem na to, co się dzieje, kiedy przekładamy naszą ludzką logikę nad Słowo Boże. Rzeczywiście, Słowo Boże jest w wielu miejscach niezrozumiałe, ale to nie znaczy, że jest fałszywe. Gdyby prawdą było tylko to, co da się zrozumieć, to jakieś 90 procent rzeczywistości byłoby złudzeniem i oszustwem.

           

Bóg jest Bogiem żywych, nie umarłych. Jest bowiem Dawcą Życia, a więc nie może nikomu życia odebrać. To tylko człowiek potrafi życie dawać, a za chwilę odebrać. Bóg natomiast jest Miłością, więc ani przez chwilę nie może stać się odbierającym życie. Idźmy w Jego ślady. Wszak z natury jesteśmy do Niego podobni.

 

[Komentarz Grzegorza Kramera SJ]

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook