#Ewangelia: nie oczekuj sprawiedliwości

(fot. shutterstock.com)

Dzisiejsza Ewangelia jest jedną z tragiczniejszych z jakimi przychodzi nam się zmierzyć. Niestety tragedia ta dokonuje się również dzisiaj. Historia Świętej Rodziny wciąż trwa.

 

Słowa Ewangelii [Mt 2, 13-18]:

 

Gdy mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić».

 

On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: «Z Egiptu wezwałem Syna mego».

 

Wtedy Herod, widząc, że go mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał oprawców do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od mędrców.

 

Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: «Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma».

 

Komentarz [Mieczysław Łusiak SJ]:

 

Spróbujmy sobie wyobrazić co czuli Maryja i Józef kiedy po ucieczce do Egiptu dowiedzieli się, że Herod z powodu ich Syna kazał wymordować Bogu ducha winnych chłopców z Betlejem i okolic. Zapewne z bólem pytali: "Dlaczego? To takie niesprawiedliwe! Bóg uchronił przed śmiercią nasze dziecko - dlaczego nie uchronił tamtych?".

 

Kiedy Jezus umierał na krzyżu być może Maryja z bólem myślała sobie: "Dlaczego umiera mój Syn? Był tak dobry! A Barabasza puścili wolno. To niesprawiedliwe!".

 

Świat jest pełen niesprawiedliwości. Czasem na naszą niekorzyść, a czasem przeciwnie - na korzyść. Dlatego najlepiej jest nie oczekiwać sprawiedliwości na tym świecie. Czynić dobro zawsze, by nie powiększać niesprawiedliwości. Każda nasza decyzja, która pomniejsza ilość niesprawiedliwości na świecie jest na wagę złota.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.76

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

zbyszekg4 21:30:29 | 2016-12-28
"Dlatego najlepiej jest nie oczekiwać sprawiedliwości na tym świecie." - czytamy wyżej w opracowaniu, i jest to - jak mówią - święta prawda!

Odkąd zaczął się na Ziemi panoszyć zbuntowany anioł, zwany diabłem i szatanem, to nie było, nie ma i nie będzie już tutaj 100%-towej sprawiedliwości!
Zatem czasem lepiej dać sobie spokój, tak myślę, z jej dochodzeniem bo prędzej się człowiek tym zmęczy niż to osiągnie... ;)

Dla ludzi wiary jest Boża obietnica, że nadejdzie przyobiecany czas ustania wszelkich niesprawiedliwości - ale dopiero w Bożym Królestwie, na które mamy oczekiwać wytrwale i z wiarą nagasnącą!...

A czas tego oczekiwania powinien być wykorzystany na czynienie dobra, co potwierdzę drugim cytatem:
"Czynić dobro zawsze, by nie powiększać niesprawiedliwości. Każda nasza decyzja, która pomniejsza ilość niesprawiedliwości na świecie jest na wagę złota."

Również, za apostołem Pawłem można powtózyć:
Ga 6:9 bw "A czynić dobrze nie ustawajmy, albowiem we właściwym czasie żąć będziemy bez znużenia."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MPJCH777 09:46:34 | 2016-12-28
@czesiek900

Nie bądz tchórzem i odpowiedz wprost
KIM JEST DLA CIEBIE PAN JEZUS CHRYSTUS?


Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MPJCH777 09:45:45 | 2016-12-28
Stanowisko Strażnicy: Uczą, że Jezus to ta sama osoba, co Archanioł Michał. Uważają że Chrystus to anioł z Wj 23:20-23, a nie Osoba Boga. Jest On jednorodzonym Synem Bożym, jedynym, który został stworzony bezpośrednio przez Jehowę. Był pierwszym dziełem stwórczym Boga i żył więc w niebie, zanim został poczęty i zrodzony jako człowiek. Czcił swego Ojca jako jedynego, prawdziwego Boga; nigdy nie uważał się za równego Jehowie. Jezus to tylko człowiek i Jego Osoba jest równa Adamowi, tego który jako pierwszy człowiek przebywał z Ewą w raju. (rys. obok) Jezus Chrystus został "stwożony" przez Jehowę, i nim się narodził na ziemi żył już w niebie jako anioł Jehowy. Ta nauka pozwoliła im zaniżyć diametralnie Osobę Chrystusa. Do swych celów ustanowili własną interpretacje Biblii, nazywając ją "Biblią Nowego Świata". Pozmieniali tam wszystko co chcieli np. określenie "Pan" zmienili na "Jehowa", imię Jahwe zastąpiono słowem Jehowa. Ta samowola jest jawną profanacją a zarazem fałszowaniem Słowa Bożego. "Zabieg" ten posłużył im do pomniejszenia godności osoby Chrystusa i sprowadzenia Jego Osoby do roli anioła. W ten sposób wypaczyli wiele wersetów podkreślających Bóstwo Chrystusa, a tym samym zaprzeczają prawdzie mówiącej że Jezus jest Bogiem. Wprawdzie twierdza że jest Synem Bożym, ale zaraz dodają że zawsze Ojciec jest większy od Syna, a nie równy Jemu. Kiedyś o "Stworzeniu" uczyli, że było więcej archaniołów, dziś że obecnie jest tylko jeden i jest nim właśnie Jezus Chrystus. Mało tego wielu aniołów utożsamiają z Chrystusem np. cytują Ap 7:2, 9:11, 10:1, 18:1n., 20:1nn. Aby udowodnić że Jezus jest aniołem przytaczają werset o aniołach którzy posiadają "klucze czeluści", niestety błędnie interpretują ich znaczenie. (Ap 9:1, 20:1)

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MPJCH777 09:43:43 | 2016-12-28
Kto nie uznaje Bóstwa Chrystusa, albo nie wierzy w prawdziwe zmartwychwstanie Jego, nie może nazywać się chrzescijaninem.  Podważanie tych podstawowych prawd wiary, dowodzi zwodniczego działania szatana, który dąży aby w umysłach ludzkich fałszować prawdę o Bogu. Jezus Chrystus to Bóg Człowiek, i Syn Boga Ojca. (1 J 5,20) mówi "On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym." Jest to najważniejsza, kluczowa prawda chrześcijańska. Wmawianie takich herezji wręcz ośmiesza, tak jak wmawianie o 24.00 w nocy że jest dzień. Skoro człowiek myślący potrafi odróżnić białe od czarnego, to powinien odróżnić Chrystusa od Archanioła Michała, Gabriela czy Rafała. Przecież Jezus nigdy nie mówi o sobie że jest Michałem, tylko Synem Bożym ! Pismo odróżnia Chrystusa od aniołów 1Tm 5:21 "Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa i wybranych aniołów" Nigdy Żydzi nie uczyli, że Michał Archanioł będzie Mesjaszem. Wyparli się później Jezusa, a nie Michała. Nigdy żaden z uczniów nie zwracał się do Jezusa "Michale" lub "aniele", lecz "Pan mój i Bóg mój" J 20.28, kiedy niewierny Tomasz zobaczył i uwierzył. Takie nieprawdy jakie świadkowie próbują serwować, przyprawiają mnie o ból głowy. Nie mogę zrozumieć że ktoś w to wierzy i rozpowszechnia publicznie. Jezus nie jest aniołem bo: Chrystus przyjdzie sądzić świat nie jako anioł, lecz jako Bóg-Człowiek, "dlatego, że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka" Dz 17:31 por. 7:56, 1Tm 2:5. A świadkowie mówią tak że jest napisane: "w owych czasach wystąpi Michał, wielki Książe, który jest opiekunem dzieci twojego narodu" (Dn 12:1). Mówią, że Michał, to Jezus. To nie jest prawda moi drodzy, bo rzeczywiście Michał wystąpi w czasach ostatnich (1Tes 4:16), ale nic nie upoważnia do tego aby utożsamiać go z Jezusem.

Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

czesiek900 08:27:13 | 2016-12-28
(2 Piotra 3:13) Są jednak nowe niebiosa i nowa ziemia, których oczekujemy zgodnie z jego obietnicą, i w nich ma mieszkać prawość.
Dzisiaj co prawda wielu chciałoby żyć wiecznie na ziemi oraz zaznawać pokoju, dobrobytu i wygód, ale ci ludzie nie chcą dokonać w swoim stylu życia zmian, do których mogłoby doprowadzić poznawanie i trzymanie się wzorców podanych w Biblii. W gruncie rzeczy wcale nie miłują sprawiedliwości ani nie troszczą się szczerze o swoich bliźnich. Ponieważ w nowym systemie Bożym pozostanie społeczeństwo, w którym „ma mieszkać sprawiedliwość”, więc dobra nowina o tym znajduje oddźwięk tylko u tych, którzy teraz miłują sprawiedliwość. Inni czują się potępieni (2 Piotra 3:13; 2 Koryntian 2:14-17).

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook