#Ewangelia: Grzech jest chorobą

(fot. cristianbernal.com / Foter / CC BY-NC-ND)

Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: "Pójdź za Mną". On zostawił wszystko, wstał i poszedł za Nim.

 

Potem Lewi sprawił dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a była spora liczba celników oraz innych, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie i mówili do Jego uczniów: "Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?" Lecz Jezus im odpowiedział: "Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników".

 

[Łk 5, 27-32]

 

Komentarz do Ewangelii:

 

O człowieku czyniącym zło można powiedzieć, że jest zły, ale można też powiedzieć, że jest chory. Dwa różne ujęcia tej samej rzeczywistości. Każde z tych ujęć wyzwala odmienne

emocje i postawy. Człowiek zły budzi złość, gniew, albo obojętność, a co za tym idzie, odrzucenie. Człowiek chory budzi współczucie, odruch solidarności, wyzwala inicjatywę zmierzającą do udzielenia mu pomocy.

 

Jeśli ktoś odrzuca chorego z powodu jego choroby, to mówimy o kimś takim, że jest nieludzki. Jakże odmienne mogą być postawy wobec człowieka czyniącego zło! Do nas należy wybór jaką postawę przyjmiemy wobec siebie i wobec innych, jako grzeszników. Od tego wyboru wiele zależy w naszym życiu. Bardzo wiele.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (22)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~widziałeś wtedy mnie 22:48:51 | 2015-02-21
To nie gwoździe Cię przebiły,
lecz mój grzech,
...
Choć tak dawno to się stało,   
widziałeś mnie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~doktor 20:46:32 | 2015-02-21
Jest różnica między grzechem, a chorobą. Chorób sami sobie nie wybieramy, ale grzech to już wolny wybór człowieka.

Oceń 3 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tom 20:37:19 | 2015-02-21
Niby słuszna koncepcja i się z nia zgadzam. Ale co gdy chory nie ma poczucia choroby, albo co gdy "współczucie i solidarność z chorym" spowoduje uznania tego stanu za prawidłowy i doprowadzi do wzrostu ilości zachorowań a nawet epidemii. Chyba należaloby mocniej zaakcentować rozróżnienie chorego jako człowieka któremu zawsze nalezny jest szacunek i pomoc, od jego choroby i jej złych przejawów, którym należy się  jednoznacznie  i kategorycznie się przeciwstawić i tak samo im przeciwdziałać. pmoc osobie "chorej na robie zła" nigdy nie może doprowadzić do relatywizmu.  

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tur 14:58:33 | 2015-02-21
Grzech na tym świecie potrzebny jest jak wszystko inne. Poprzez grzech wiele sie uczymy. Musimy grzeszyć, zeby poznać dobro. Kosciol nie widzi w grzechu jego wielkiej moralnie kształcącej roli. Nikt grzeszyć nie chce, ale zycie niejako zmusza do grzechu, żebyśmy poprzez grzech dotarli do prawdy, czegoś sie nauczyli. Jeżeli tak będziemy patrzeć na " grzech" to bedzie on w naszym życiu siła a nie nieszczęściem.

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Uzdrowienie 13:49:51 | 2015-02-21
W zdrowym duchu zdrowe cialo

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Uleczenie 13:44:01 | 2015-02-21
Pan Jezus uleczyl moja chorobe cielesna.
CHWALA BOGU OJCU !
-------------------------------------
Wszelkie choroby/ duchowe, umyslowe ,cielesne/ rozpoczely sie od grzechu pierworodnego

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Aga_07 11:45:48 | 2015-02-21
Uznanie człowieka za chorego (duchowo), bo czyni zło, jeszcze miałoby sens, gdyby nie to, że Kościół na przestrzeni wieków sam ustalał (i wciąż ustala), co będzie traktowane jako grzech (m.in. przy nadinterpretacji Biblii).

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marietta 11:07:44 | 2015-02-21
Grzech jest chorobą duszy - i o tym powinien pamiętać nasz spowiednik. Choroba nie jest wynikiem grzechu - o tym powinien pamiętać nasz lekarz.

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook