Jak pomóc złemu człowiekowi - Mt 18, 15-20

(fot. Cast a Line / Foter / CC BY-ND 2.0)

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Gdy twój brat zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata.

 

Jeśli zaś nie usłucha, weź ze sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków opierała się cała prawda. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi.

 

A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik. Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

 

Dalej zaprawdę powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich".

 

Komentarz do Ewangelii

 

Gdy ktoś nas skrzywdzi, nie powinniśmy zamykać się na tego człowieka. Jeśli to możliwe, powinniśmy upomnieć go w cztery oczy.

 

Jeśli nie usłucha, powinniśmy upomnieć go razem z kimś. A wszystko tylko po to, by "pozyskać" go, a nie na przykład po to, by mu udowodnić, że jest złym człowiekiem, albo po to, by mu pokazać swoją wyższość nad nim.

 

Jeśli nie uda nam się go pozyskać, powinniśmy traktować go jak "poganina" lub "celnika", to znaczy powinniśmy kochać go i chętnie z nim się spotykać (jeśli nas zaprosi), bo i Jezus kochał celników i chętnie do nich chodził, gdy Go zapraszali.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.36

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (42)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Paweł 17:32:25 | 2014-08-15
  Kochany Celniku i Chrześcijanko!
„Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa”.
W tym szczególnym dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny niech pokój Pana Naszego Jezusa Chrystusa będzie z Wami!

Dziś napominam Was, abyście zawsze żyli w prawdzie, bo jak mówi Ewangelia: "Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli".
Pamiętajcie również Wszyscy, że znajdujecie się na portalu katolickim :). Będąc tu przez tylko jeden dzień widziałem słowa, które napełniały moje serce radością, jednak ileż było słów i które niosły zgorszenie!!!
Pamiętajcie, że przed Bogiem będziemy rozliczeni z każdego czynu i słowa (wypowiedzianego za dnia i nocą :)), również powiedzianego tu na tym katolickim portalu:). A tyle tu duszyczek zagląda!:  „Albowiem oczy Pana obiegają całą ziemię, by wspierać tych, którzy mają wobec niego serce szczere” – 2Krn 16,9 Pamiętajcie by zawsze żyć zgodnie z Waszym powołaniem, tu też :)
Pamiętajmy, że na pustyni trzeba nade wszystko ludzi wiary, którzy własnym życiem wskazują drogę ku Ziemi Obiecanej i w ten sposób uobecniają nadzieję. W każdym wypadku w tych okolicznościach jesteśmy wezwani, by być osobami- amforami, by dać pić innym. Niekiedy amfora przekształca się w ciężki krzyż, ale właśnie na krzyżu Pan, przybity, oddał się nam jako źródło wody żywej.
A jeszcze jedno zbyt długie siedzenie przed komputerem prowadzi do zniewolenia:)

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:06:33 | 2014-08-14
"Bądźmy wolni od tej duchowej i duszpasterskiej światowości, która gasi Ducha, zastępuje nawrócenie samozadowoleniem i stopniowo prowadzi do roztrwonienia wszelkiego zapału misyjnego!" - stwierdził papież.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~trads 09:42:28 | 2014-08-14
Dzisiaj raczej nikt nie upomina grzeszników, nawet zatwardziałych. Nikt też się od nich nie odsuwa. Panuje moda na "róbta co chceta" i tolerancja na grzech cudzy.

Oceń 4 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Magdalena 15:37:14 | 2014-08-13
Jeśli zły człowiek zaprasza chrześcijanina wcale nie oznacza, że chce się nawrócić…Duchowo wzrośniemy, jeśli będziemy prosić Pana Jezusa, aby go nawrócił, a nie gdy będziemy się łudzić, że nasza własna miłość może kogokolwiek odmienić…

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Wojtas 08:51:30 | 2014-08-13
do forumowych inkwizytorów (tudzież inkwizytorek) : na spokojnie przeczytajmy sobie ten fragment: jest napisane .... " przeciw Tobie' ' - czyż zatem nie należy rozumieć, że to się tyczy tych ludzi, którzy osobiście nas zranili ? wtedy oczywistym jest, że nie ma konieczności, aby robić dobrą minę do złej gry i udawać, że się nic nie stało. Natomiast jeśli taki człowiek wykaże dobrą wolę, i 'i jak celnik zaprosi nas do siebie ' - rozumiem wyrazi chęć naprawy tego wszystkiego -  powinniśmy, jako chrześcijanie, chętnie z tego korzystać, jak słusznie dopowiada o. Mieczysław.  

Oceń 5 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~klara 07:56:46 | 2014-08-13
Jeśli nie uda nam się go pozyskać, powinniśmy traktować go jak "poganina" lub "celnika", to znaczy powinniśmy kochać go i chętnie z nim się spotykać (jeśli nas zaprosi)

Zupełne przekręcenie sensu wypowiedzi Pana Jezusa, który tymi słowami określił zerwanie stosunków z zatwardziałym grzesznikiem. Nawet Kościół usuwa ich ze swojej społeczności stosując karę ekskomuniki.
O.Jacek Salij powiada:"Ewangelia dopuszcza jednak ukaranie bliźniego wyłączeniem z grona szanowanych przeze mnie ludzi(...)Tak drastyczne odcięcie się od drugiego człowieka wówczas tylko jest uprawnione, jeśli chcemy go w ten sposób odzyskać. (...) "Święty spokój", w imię którego często pozwalamy panoszyć się złu i krzywdzić niewinnych, wcale nie jest święty. A może obciąża nas grzech cięższy jeszcze niż szukanie "spokoju za wszelką cenę"? Może, spodziewając się marnych korzyści, pochwalamy zło i schlebiamy złoczyńcom? (...) A to naprawdę wielkie zło: Grzesznik się pyszni swoimi niegodziwościami, a ty go jeszcze -- w taki lub inny sposób -- utwierdzasz!

Oceń 7 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m 07:38:32 | 2014-08-13
Czyli pora na sympatyczną kawę z mężem i jego kochanką. Porozmawiamy, pośmiejejmy się, a na koniec dam im swoje błogosławieństwo

Oceń 6 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook