Na dobranoc i dzień dobry - Łk 8, 19-21

Na dobranoc
(fot. drp / Foter / CC BY-NC-ND)

Ci, którzy słuchają słowa…

 

Prawdziwi krewni Jezusa


Przyszli do Jezusa Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu. Oznajmiono Mu: Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą.

 

Lecz On im odpowiedział: Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je.

 

Opowiadanie pt. "Ciche dni"


Pewien ksiądz, dobry i pobożny człowiek żył w ocierającej się o zuchwalstwo poufałości z Bogiem.

 

Któregoś dnia, czymś poirytowany, modlił się przed tabernakulum: "Klęczę już tu przeszło godzinę, a Ty mnie nie chcesz wysłuchać. Jak się zdenerwuję to zobaczysz Boże, że się nie będę do Ciebie odzywał dopóki nie zmądrzejesz".

 

Refleksja


Niby słuchamy słów Boga, ale kiedy przyjdzie co do czego, to wtedy ten "nasz plan" jest ważniejszy niż ten, który przygotował nam Bóg. Nasze ścieżki, jeśli poddane są tylko naszym zachciankom, prowadzą nas do rychłego upadku, skąd ciężko się nam wydostać. Brniemy w miejsca, gdzie nie poruszajamy się nigdzie, a świat wiruje pod stopami tak, jakby chciał nam uciec z pola widzenia. Realizacja naszych marzeń i planów staje się niemożliwa do zrealizowania…

 

Jezus uczy nas, że wpierw trzeba słuchać. Słuchanie to czas, to chwila, gdzie nasze "ja" jakby odchodzi od siebie, wychodzi poza, szczególnie od tego, co jest nam nieprzydatne do widzenia rzeczywistości. Wszystko po to, aby nabrać ducha i też nowego spojrzenia, które potrafi rozjaśnić to co ciemne, co wyjaśni to, co bardzo zagmatwane. Miejsce odosobnienia i zobaczenia siebie z pewnego dystansu, z pewnej perspektywy jest potrzebne każdemu za nas. Nasz przyzwyczajenia bowiem niszczą w nas to nowe spojrzenie na to, co dzieje się wokół nas i także w nas samych…    

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry


1. Jak nie poddawać się zachciankom?

2. Jak realizować swoje plany i marzenia?
3. Dlaczego pójść na "miejsce odosobnienia" jest tak ważne?

 

I tak na koniec...


Słowo - to wiele, ale milczenie - to wszystko (Mikołaj Gogol)

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

53

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pawel 22:50:12 | 2014-09-22
Mówimy o naszym Ojcu w niebie, czy w relacjach Ojca z Synem nie powinno być szczerych obustronnych rozmów ? Czy syn który kocha swego Ojca i widzi jak on postępuje nie ma prawa rozmów ? Jednakże trzeba liczyć że dojrzałość Ojca jest większa jak syna i przepełniona miłością..

Homilia na 1. list św. Jana
"Podkreślamy zatem: czyny ludzkie tylko miłością różnią się pod względem swej wartości. Niejeden czyn wygląda zewnętrznie na dobry, choć nie wyrasta z korzenia miłości. Podobnie i kwiaty mają ciernie. Niejeden czyn wygląda na surowy i twardy, choć dokonuje się go dla wychowania, z pobudki miłości. Dlatego polecamy ci jedno krótkie zdanie: Kochaj i czyń, co chcesz! Gdy milczysz, milcz z miłością; gdy mówisz, mów z miłości; gdy karcisz, karć z miłości; gdy przebaczasz, przebaczaj z miłości. Niechaj tkwi w sercu korzeń miłości; wyrośnie z niego tylko dobro."

homilia 7, 8

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ala 22:27:36 | 2014-09-22
Dlaczego autor artykułu krytykuje postawę tego księdza? Coraz częściej w kazaniach zakonników i niektórych księży pojawia się sugestia, ze nasza modlitwa nie zawsze musi być taka ugrzeczniona, do której jesteśmy przyzwyczajeni i tak wychowani. Już w ST Żydzi uskarżali się przed Panem Bogiem na swój los. Czy nie bylibyśmy bardziej autentyczni wobec Boga i siebie, gdybyśmy na modlitwie wyrzucili z siebie, co nas boli, dlaczego Bóg nie chce wysłuchać naszych próśb, ze trudno nam pogodzić się z naszymi cierpieniami i problemami?

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KRis 06:40:16 | 2013-09-24
w=W
Modlitwa to ponoć rozmowa z Bogiem,
Ale coż to za modlitwa gdy nie potrafimy wysłuchać interlokutora ? :) 

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ann 23:01:42 | 2013-09-23
Tyle,że czasmi tak cięzko jest się zgodzić z wolą bożą... Czasmi nie pojmuję Jego planu, ale mam nadzieję,że jednak przygotował dla mnie coś pięknego, co będzie 2x lepsze niż to, czego ja teraz chcę :)

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook