Na dobranoc i dzień dobry - Mt 26, 14-25

Na dobranoc
(fot. ideacreamanuelaPps / flickr.com / CC BY 2.0)

Łatwo jest zdradzić…

 

Zdrada Judasza


Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam. A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać. W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali Paschę do spożycia?

 

On odrzekł: Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka, i powiedzcie mu: Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami. Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę. Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu.

 

A gdy jedli, rzekł: Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was mnie zdradzi. Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: Chyba nie ja, Panie? On zaś odpowiedział: Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.

 

Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: Czy nie ja, Rabbi? Odpowiedział mu: Tak jest, ty.

 

Opowiadanie pt. "Ten sam"


Leonardo da Vinci malując "Ostatnią Wieczerzę" szukał kogoś, aby pozował mu do postaci Chrystusa. Znalazł kleryka Piotra Baldinucciego.

 

Po paru latach artysta kończył swe dzieło, a wtedy z kolei szukał modelu Judasza. Chodził więc po ciemnych zaułkach dzielnicy łotrzyków i poprosił jednego z nich o pozowanie... Był nim ten sam Piotr Baldinucci.

 

Refleksja


Zdrada drugiego człowieka boli, bo burzy nasze dotychczasowe życie. Temu, komu dotychczas ufaliśmy, nagle zdradza i niszczy to co dotychczas było dobre. Pozostajemy pomiędzy "pięknym tym, co było", a tym "smutnym, co tu i teraz". Pozostaje pustka i świadomość tego, że stan radości już więcej nie powróci. Zostajemy odarci z dotyczącowej przyjaźni i pozostaje pustka. I to boli nawet tych, których relacje z innymi są płytkie, czy też tylko tymczasowe…

 

Jezus uczy, że nasza wolność względem rzeczy i ludzi. Postawa ta powinna wypływać z wiary, która zakłada zaufanie tylko samemu Bogu. On wie, co dla nas dobre. Potrzeba nam tylko cierpliwości i czasu, że to co się teraz dzieje, ma jakiś sens, że ma w ogóle jakiś sens i że zło już nie ma do nas dostępu…

 

3 pytania na dobranoc i dzień dobry


1. Dlaczego zdradzony chce odwetu?
2. Jak nauczyć się wolności wobec doznanych krzywd i nie szukać odzewu?
3. Dlaczego cierpliwość i nam potrzebna do życia?

 

I tak na koniec...


"Problemów się nie rozwiązuje.
Problemy się przeżywa,
Jak dnie, których, gdy miną, już nie ma Jak szaty zużyte,
Z których się wyrosło,
Spadają z ramion
I w drzwi ostatnie
Wchodzisz nagi i wolny Jak świt"
(Leopold Slaff, Problemy)

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.65

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook