Co oznacza chrześcijański paradoks ubóstwa?

Życie Duchowe
Dariusz Kowalczyk SJ
Czwartek, 12 lipca 2012, godz. 07:17
W Biblii znajdujemy wiele paradoksalnych wypowiedzi o ubóstwie i ubogich. Stary Testament zna biedę, która jest znakiem grzechu i przekleństwa w przeciwieństwie do dobrobytu: Szczęśliwy mąż, który się boi Pana [...]. Dobrobyt i bogactwo będą w jego domu...(Ps 112, 1. 3). Autor Księgi Przysłów prosi o to, by nie popadł w nędzę i z biedy nie począł kraść i imię Boga znieważać (por. Prz 30, 9). Jednocześnie starotestamentalna nauka pełna jest wezwań w obronie przybysza, sieroty i wdowy - trzech podstawowych kategorii ludzi ubogich.
więcej

Co mówią Ewangelie na temat modlitwy Jezusa?

Ignace de la Potterie SJ
Piątek, 22 czerwca 2012, godz. 07:17
Ewangeliści rzadko nam mówią o konkretnych sytuacjach, w których modlił się Jezus. Z tych nielicznych opisów wiele jednak możemy się uczyć.
więcej

Przez Chrystusa...

George Martin
Piątek, 1 czerwca 2012, godz. 15:43
Jezus przyszedł, aby dać nam Ducha Świętego. Przy­szedł, aby pokazać nam drogę do Ojca - a jest to droga Ducha. Przyszedł, by przynieść nam życie w obfitości - a to znaczy życie w Duchu. Przyszedł, byśmy nauczyli się modlić tak, jak On - czyli modlić się w Duchu.
więcej

Jezus - pozostał, kim był i stał się, kim nie był

ks. Grzegorz Strzelczyk
Sobota, 26 maja 2012, godz. 07:17
Jednym z podstawowych, bardziej czy mniej jasno formuło­wanych założeń współczesnej kultury zachodniej jest przekonanie, że Bóg nie ingeruje (nie może ingerować) bezpośrednio w materialny świat, w ludz­ką historię. Rządzą się one bowiem swoim ścisłymi prawami, których pozna­nie jest domeną nauk empirycznych, a te z kolei nie znajdują miejsca dla boskich interwencji. Jednak chrześcijanie wierzą, że Bóg raz przynajmniej w historię zaingerował - w osobie i życiu Jezusa z Nazaretu.
więcej

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus

Życie Duchowe
Paweł Góralczyk SAC
Piątek, 18 maja 2012, godz. 07:17
Wyzwolenie w Chrystusie, wyzwolenie do prawdziwej miłości i do pełni prawdy stanowi centrum głębokiej refleksji teologii św. Pawła. Dla Apostoła Narodów wolność jest sprawą wybitnie osobistą. On sam doświadczył wyzwalającej mocy zmartwychwstałego Pana i posiada specjalną prorocką misję wyzwolenia wczesnego chrześcijaństwa z błędnych interpretacji prawa, które mogłyby krępować Ewangelię.
więcej

Liturgia dla wszystkich, mistyka dla wybranych?

Życie Duchowe
Marek Blaza SJ
Sobota, 12 maja 2012, godz. 07:36
W chrześcijaństwie mistyka jako rzeczywistość tajemnicza postrzegana jest przede wszystkim jako dar w sposób wolny udzielany przez Boga, polegający na szczególnym i głębokim przeżywaniu zjednoczenia z Nim i poznania rzeczywistości nadprzyrodzonej przez osobę wierzącą.
więcej

Dlaczego mówimy, że Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski?

Jerzy Sermak SJ
Piątek, 11 maja 2012, godz. 07:17
Spróbujmy rozważyć te cztery przymioty, które wskazują istotne rysy Kościoła i jego posłannictwo.
więcej

Miejsca, w których Jezus się modlił

Ignace de la Potterie SJ
Poniedziałek, 30 kwietnia 2012, godz. 07:17
Jezus nie był rewolucjonistą. Był Żydem swojego czasu, żył w kręgu religii żydowskiej. Nie zerwał On z tradycją, ale pogłębił ją i odnowił od wewnątrz.
więcej

Mówienie o duchowości a mówienie o Bogu

Przegląd Powszechny
François Chirpaz / "Przegląd Powszechny"
Sobota, 21 kwietnia 2012, godz. 07:16
Tyrani próbowali uczynić człowieka istotą boską, uważali siebie za stojących ponad wszystkimi i decydowali o tym, co dobre, a co złe. Stać się Bogiem to ukryta obietnica kusiciela z Księgi Rodzaju. Troska o duchowość jest troską o człowieka.
więcej

Odkryć ukryte znaczenie słów Pisma Świętego

Posłaniec
Marek Wójtowicz SJ
Czwartek, 19 kwietnia 2012, godz. 07:17
Słowa Pisma Świętego to dar Boga dla nas na każdy dzień. Szanujmy ten dar, otwierając nasze serca i umysły na jego odbiór. Lectio divina pomoże nam odkryć głębię i sens skierowanych do nas słów Boga.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook